Loodav Eesti ajaloomuuseumi sihtasutus liidab kaks riigimuuseumi 

10. jaan. 2019 - Kommenteeri artiklit

 

Valitsus andis täna, 10. jaanuaril kultuuriminister Indrek Saarele volituse sihtasutuse Eesti Ajaloomuuseum asutamiseks ning ühtlasi nõusoleku anda loodavale sihtasutusele üle Eesti ajaloomuuseumi ning Eesti teatri- ja muusikamuuseumi kasutuses oleva riigivara. Uus sihtasutus asutataks veel selle kuu jooksul. 

Uue sihtasutuse loomine on osa muuseumide ümberkorraldamisest, mis peab tagama asutuste tegevuse kestlikkuse ja muuseumide mitmekesisuse. Asutatav sihtasutus võtab üle kahe praegu kultuuriministeeriumi hallatava riigiasutuse, Eesti ajaloomuuseumi ning teatri- ja muusikamuuseumi ülesanded, lepingud ja vara. Mõlema muuseumi kogud jäävad riigile ning sihtasutuse loomine ei too kaasa katkestusi muuseumide tegevuses.

„Meie kogemus näitab, et sihtasutusena töötavad muuseumid on tänu laiemale juhtimiskompetentsi kaasamisele suurendanud nii külastajate arvu kui ka omatulu. Kahe muuseumi liitmine, nende tegevuste põimimine ja tõhusam üksuste koostöö aitab kaasa sellele, et külastajale saab pakkuda veelgi paremat muuseumikogemust ja programme,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar.

Eestis käiakse muuseumis aasta-aastalt üha rohkem. 2017. aastal käidi muuseumis üle 3,5 miljoni korra, mis asetab Eesti juba mitmendat aastat muuseumikülastuste arvu poolest tuhande elaniku kohta Euroopa esikolmikusse.

„Külastajasõbraliku muuseumi juurde kuuluvad lisaks kultuuriväärtuste kogumis- ja säilitustööle haridustegevus, muuseumipood ja lisaprogrammid. See kõik muudab muuseumid sisuliselt kultuuriettevõteteks, mille arendamisel on suur vastutus ka riigil,“ lisas minister Saar.

Kultuuriministeerium on muuseumivõrgustikku korrastanud alates 2012. aastast ning muutnud muuseumide juriidilist vormi lähtudes iga kord muuseumi eripärast ja kohalikest oludest. Riik on selle ajaga asutanud kümme uut muuseumi sihtasutust, kohalike omavalitsuste juhtida on antud viis endist riigimuuseumi ning kaks endist riigimuuseumit ühendati Võru Instituudiga. Riigireformi kava kohaselt tuleb kõik riigimuuseumid muuta sihtasutuseks või anda üle kohalikule omavalitsusele hiljemalt käesoleva aasta lõpuks. Vajadusel jäävad riigiasutuse vormis tegutsema vaid Eesti Rahva Muuseum ja Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum.

Riiklik kultuuripoliitika alusdokument „Kultuuripoliitika põhialused aastani 2020“ sätestab, et riik lähtub muuseumivõrgu kujundamisel asutuste tegevuse jätkusuutlikkuse ja muuseumide mitmekesisuse tagamisest, kaasates partnerina ka kohalikke omavalitsusi ja erasektorit. Vaata lisaks muuseumidevõrgu korrastamise kohta kultuuriministeeriumi kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!