Maateaduste olümpiaad gümnaasiumiõpilastele

22. jaan. 2019 - Kommenteeri artiklit

4. veebruarist saab registreerida maateaduste olümpiaadile, mis toimub 30. märtsil Tallinna tehnikaülikoolis. Osalema on oodatud kõiki loodusteaduste vastu huvi tundvaid 10.–12. klassi õpilased.

Maateaduste mõistet võrdsustatakse meie emakeeles tihti geograafiaga. Uue olümpiaadi elukutsumise algatus tuleb aga seekord geoloogidelt, sest mitmed vägagi olulised Maaga seotud teemad kipuvad geograafia kooliprogrammides tagaplaanile jääma. Aga miks on uus olümpiaad ellu kutsutud ja noorte jaoks oluline?

Olümpiaad, mis ühendab mitmesugused alad

2019. aasta kevadel Tallinna tehnikaülikooli egiidi all alustava olümpiaadi näol on tegemist rahvusvahelise maateaduste olümpiaadi (inglise keeles International Earth Science Olympiad) formaati järgiva võistlusega, mille haare ületab erialade piire. Selle rahvusvahelise olümpiaadi eestvedajaiks on varem olnud riikide geoloogiateenistused, seetõttu on võistluses arusaadavalt suurt tähelepanu pööratud maapõue teemade tutvustamisele.

Eestis korraldatakse seda olümpiaadi esmakordselt ja eesmärk on propageerida Maa kui süsteemi mõistmist ja uurimist ülesannete kaudu, mis integreerivad loodus- ja täppisteaduste kooliprogrammis õpetatavat. Olümpiaadi fookuses on geosfäär, hüdrosfäär, atmosfäär, meid ümbritsev maailmaruum ning kõigi nende sfääride koostoimimine.

Tänapäeva noorte valikuid mõjutavad üha enam keskkonnateadlikud hoiakud. Tööriistad maailmas jätkusuutlikult toimetamiseks aga saavad tulla vaid inimestelt, kes mitte ainult ei usu loodussäästlikuma tegutsemise vajalikkusesse, vaid tunnevad suurepäraselt ka ümbritseva keskkonna toimemehhanisme. Just paremad teadmised ja taiplikkus aitavad uutel põlvkondadel edukalt silmitsi seista kriitiliste probleemidega, nagu kliimamuutused või ressursside kasutamine. Veelgi enam, needsamad teadmised aitavad meil luua uusi tehnoloogiaid ja töötada välja strateegiaid inimtegevuse kahjuliku mõju vähendamiseks.

Teadmised maapõue kohta

Eestiski on hakatud jõudma arusaamisele, et maapõue ja laiemalt Maa-teadmised on midagi, mida peab rahva ja riigina rohkem väärtustama. Näiteks hiljuti vastu võetud dokumendis „Maapõuepoliitika põhialused aastani 2050“ sõnastati ühe peamise eesmärgina noorte huvi hoidmist maapõue valdkonnaga seotud kõrghariduse omandamise vastu. Sama eesmärki toetavad maapõue vallas tegutsevad ettevõtjad, sest sobivate oskustega spetsialiste napib nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Siiski ei paku Eesti põhikoolide ja gümnaasiumide ainekavad kahjuks piisavalt sisu ega tuge mitmete Maa-teaduste, sh geoloogia õpetamisel. Maateaduste olümpiaad on kutsutud ellu selleks, et tõsta Maa-teadused noorte jaoks pildile. Maa-teadusi tasub õppida nii tulevikuteadusi kui ka tänaseid ning homseid tööturu ootusi silmas pidades.

Võitjad võistlevad Koreas

Maateaduste olümpiaad toimub 30. märtsil Tallinnas tehnikaülikoolis. Osaleda võivad kõik Eesti gümnaasiumide õpilased. Olümpiaadi ülesannete koostamisel löövad lisaks tehnikaülikooli teadlastele kaasa erialaspetsialistid Eesti geoloogiateenistusest, Tartu ülikoolist ning geograafiaõpetajate seast. Eesti olümpiaadi võitjaid ootab ees osalemine rahvusvahelisel olümpiaadil Koreas.

Toimub ka eelkursus

Üksikasjalikumat infot leiab maateaduste olümpiaadi kohta siit.

Lisaks korraldab tehnikaülikool eelkursuse olümpiaadiks vajalike oskuste lihvimiseks. Eelkursusele registreerimine on avatud 3. veebruarini.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!