Täna on rahvusvaheline hariduse päev

24. jaan. 2019 - Kommenteeri artiklit

Täna, 24. jaanuaril tähistab maailm üleilmset hariduse päeva. Sel päeval soovime rõhutada, et nii üleilmseid kui ka kohalikke probleeme saavad lahendada vaid haritud, aktiivsed ja hoolivad kodanikud.

Olukorras, kus globaalsete probleemide ulatus on rängem kui kunagi varem ja nende mõju näeme juba lähiaastatel, on haridus üks olulisemaid teemasid, mis aitab taasluua kestlikku maailma.

AKÜ maailmahariduse ekspert Agne Kuimeti sõnul vajavad nii Eesti kui ka maailm elu edendamiseks võimalikult hästi haritud elanikke. „Haritus ei tähenda vaid koolis käidud aastaid, vaid kodaniku- ja maailmaharidust mudilaseeast vanaduspõlveni.“

Sageli kasutatakse kodaniku- ja maailmaharidust sünonüümidena, ometi on nende sisu väga erinev. Kodanikuharidus toetab oskuste, teadmiste ja väärtushinnangute kaudu vastutustundlikku ühiskonnaelus osalemist. Et inimene oskaks oma elu juhtida, ühiskonnaelu mõjutada ja otsustes kaasa rääkida ‒ toimiks demokraatliku ühiskonna liikmena.

Agne Kuimeti sõnul on maailmahariduse eesmärk aga mõtestada maailma kui tervikut ning mõista enda rolli laiemas pildis. „Kuidas olen mina või on minu riik osaline liblikaefektis?  Kuidas ülemaailmsed probleemid mõjutavad üksikisiku, kogukonna ja ühiskonna igapäevaelu? Kui inimene saab aru maailmast kui tervikust, oskab ta teadlikult ja kestlikult tegutseda.“

Maailmaharidus on peamine tööriist nii globaalsete kui kohalike väljakutsete mõistmiseks ja lahendamiseks, see annab inimestele teadmised ja oskused enda valikute kaudu maailma paremaks luua.

See, kuidas me Eestis käitume, mida tarbime, kuidas õpetame oma lapsi, jätab esmapilgul märkamatu, kuid tegelikkuses suure jälje nii meie kui ka teiste riikide inimeste heaolule ja looduskeskkonnale.

Lisainfo kodanikuhariduse kohta Hea Kodaniku infoportaalis.

Uuring maailmahariduse kohta MTÜ Mondo Maailmakooli kodulehel.

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud töötab kolme eesmärgi nimel: puhas keskkond, mille saame enda lastele pärandada; õiglane ühiskond, kus hinnatakse inimest, ja majandus, millest võidavad kõik. Esindame 33 Eesti vabaühendust, kes tegutsevad nende eesmärkide nimel kogu maailmas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!