Jaan Poska gümnaasiumi õpilased ja õpetajad kutsuvad eesti keele üle mõtlema ning selle ilu märkama

3. veebr. 2019 - Kommenteeri artiklit

1.‒28. veebruarini toimub üleriigiline üleskutse, mille eesmärk on näidata, et eesti keeles rääkimine, lugemine ja kirjutamine on oluline ning jätkuvalt moes. Üleskutsega on igaühel võimalik liituda sotsiaalmeedias, kasutades oma postituses korrektset eesti keelt, rääkides sellest oma lugu ning kasutades teemaviidet #omasõnad2019.

Üleskutse idee alge tekkis 2016. aasta sügisel, kui Jaan Poska gümnaasiumi 10. klass lõi Instagrami konto „Roostikurebased“. Konto haldamisel võeti ühiseks eesmärgiks kasutada korrektset eesti keelt. Eelmisel aastal võitis see „Aasta keeletegu 2017“ konkursil rahvaauhinna. Samuti juhtisid auhinna võitjad eelmise aasta novembris toimunud keelefoorumil töötuba „Õhin olla omakeelne“, kus arenes välja mõte luua kampaania, mis propageeriks korrektse eesti keele kasutamist noorte seas.

Tartu Jaan Poska gümnaasiumi eestvedamisel toimuv üleskutse kutsub kõiki inimesi ühinema. Üleskutse ühe eestvedaja, nüüdseks Jaan Poska gümnaasiumi 12. klassi õpilase Karoliina Lorenzi sõnul on äge mõelda, et Eestil, 1,3 miljoni inimesega riigil on oma imetabane salakeel.

„Võin öelda, et ilma klassi Instagrami konto loomiseta 10. klassis ei oleks meie klassikaaslastele eesti keeles suhtlemine nii tähtis. Samuti parandame Facebooki ühistes vestluses keelekasutust ning rakendame üksteise emakeelt, kasutame eesti keele ja kirjanduse tundides õpitut ka oma perekonnaliikmete ja sõprade keelekasutust kujundades. Loomulikult eksime ka meie vahel eesti keelt kasutades, kuid hoopis olulisem on see, et otsime ja avastame ingliskeelsetele sõnadele eestikeelseid vasteid, mille kaudu avardame ka sõnavara,” lausus Lorenz.

„Eesti keel on ju minu südame ja hinge keel – unikaalne ja äge!“ lausus Jaan Poska gümnaasiumi humanitaarvaldkonna õppejuht ja Karoliina Lorenzi klassijuhataja Mari Roostik.

Üleskutse kestab 28. veebruarini ning sellega on võimalik täpsemalt tutvuda veebileheküljel www.omasonad.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!