Kätlin Vainola, „Lood julgetest Eesti tüdrukutest“

15. veebr. 2019 - Kommenteeri artiklit

Pildil vasakult Kätlin Vainola, kunstnik Gerda Märtens ja kirjastaja Tiina Laanem (Pegasus). Fotod: Viktor Burkivski

 

„Lood julgetest Eesti tüdrukutest“ jutustab kolmekümnest julgest naisest, kellest igaüks on omal moel mõjutanud, muutnud ning inspireerinud Eesti elu ja inimesi. Kõik siinsed lood viivad otsapidi lapsepõlve – sest enne näitlejaks, presidendiks, olümpiavõitjaks, teadlaseks või ükskõik kelleks saamist on ju igaüks olnud laps.

 

Kätlin Vainola, kust selle raamatu idee pärineb?

Raamatu idee tuli Pegasuse kirjastuselt. Välismaal on taolisi elulugudel põhinevaid lasteraamatuid päris palju ja viimasel ajal on tõlkeraamatutena neid ka meil ilmuma hakanud.

Kuidas need 30 naist sõelale jäid?

Saime kokku kirjastuse inimestega ja kunstnik Gerda Märtensiga ning panime pead kokku. Esialgu kirjutasime välja hästi palju nimesid. Seejärel küsisime siit-sealt nõu, mõtlesime veel ja tegime valiku. Kirjutamise käigus üht-teist muutus.

Mis neid tüdrukuid ühendab?

Nad on kõik inimesed, kes on mõjutanud ja muutnud Eesti elu. Ilma nendeta oleks kõik palju nukram ja hoopis teistmoodi. Pealkirjas on kasutatud sõna „julge“, aga raamatus on juttu veel paljust muust. Lood räägivad vaprusest, enesekindlusest, hakkamasaamisest, sihikindlusest, oma tee otsimisest ja leidmisest. Mulle tundub, et kõik need naised on maailmale väga palju andnud.

Mida ise seda raamatut tehes õppisite?

Õppisin, et väga palju sõltub endast. Ajaloosündmused ja elu keerdkäigud võivad seada teele suuri takistusi, aga ennast usaldades ja vapralt tegutsedes saab edasi liikuda. Elulood julgustasid positiivselt mõtlema, näitasid, et alati on võimalik midagi ette võtta.

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et lood näitasid, kui tähtis on lapse kujunemisel keskkond ja inimesed, kes lapsega tegelevad. Olgu siis tegu pereliikmete või õpetajate, kasvatajate, treeneritega. Ja muidugi võis veenduda selles, et praeguste naiste elu on ikka suurepärane võrreldes sellega, mida meie esiemad on pidanud läbi elama.

Kas on järge oodata?

Esialgu mul endal järjeplaane ei ole, aga hea meelega loeks raamatut julgetest Eesti poistest ning sellistest julgetest inimestest, kes ei ole laiemalt tuntud, aga on suuri julgustükke korda saatnud või töötavad huvitavatel ametipostidel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!