Kutsekeskharidus pakub valikuvariante ja võimalusi
Igal kevadel on suur hulk noori valiku ees, kus jätkata õpinguid. Hiljutine 8. klassi õpilaste edasiõppimiseelistuste uuring näitas, et kutseõppe võimaluste info ei ole enamiku õpilasteni jõudnud. 8. klassi õpilastest on kutseõppe võimalustega enda hinnangul hästi või väga hästi kursis vaid 42%. Ajal, mil oskustöötajate ja spetsialistide puudus pärsib tugevalt Eesti majanduse arengut ning praktiliste oskustega töötajatest on puudus pea igas valdkonnas ja ettevõttes, teeb selline tulemus muret.
Olen korduvalt kokku puutunud arvamusega, et kutseõppes on pärast põhikooli valikuvariante vähe ning seetõttu on kindlam jätkata õpinguid gümnaasiumis, sest „normaalseid erialasid“ saab õppida alles keskhariduse omandamise järel.
Tegelikult on kutsekeskharidust võimalik omandada vähemalt 63 erialal, mida pole sugugi vähe. Tabelist on näha kõik õppekavad, kuhu on kahel viimasel aastal vastu võetud. Kutsekeskhariduse omandamise võimalust pakutakse 26 kutsekoolis ja kõigis maakondades peale Hiiumaa.
Kutsekeskhariduse õppekavade arendamisel on lähtutud nii Eesti tööturu suundumustest ja nõudlusest kui ka noorte soovidest ja eelistustest. Juba mitu aastat on pärast põhikooli võimalik asuda õppima näiteks juuksuri või bürootöö erialale, kuhu varem võeti vastu vaid keskhariduse lõpetanuid. Tallinna tööstushariduskeskuses on õpinguid alustanud esimene lend roboti operaatoreid ja tööstusinformaatikuid, mõlemad on tulevikuerialad, kus spetsialistid on tööturul väga oodatud. Ka teised IT-valdkonnaga seotud erialad on õpilaste seas populaarsed. Kuhugi ei ole kadunud sellised traditsioonilised kutseõppe erialad nagu kokk, mootorsõidukitehnik ja ehitusviimistlus.
Kutsekeskhariduse omandamine põhineb riiklikel õppekavadel, mis tähendab, et nende sisu on ühtselt kokku lepitud ning põhi- ja üldõpingute osas sarnane kõigis kutsekoolides. Kõik õpilased saavad õpingute käigus ka praktilise töö kogemuse, sest praktika läbimine on kohustuslik iga kutseõppe õppekava puhul.
Kutsekeskhariduse lõpetajad on tööle väga oodatud, kuid neil on võimalik jätkata õpinguid ka kõrghariduse tasemel, et õppida juurde valdkonna teooriat ning tõsta sellega oma erialast pädevust. Tallinna tehnikakõrgkoolis on juba aastaid võetud eraldi vastu kutsekeskhariduse lõpetajaid. Hiljuti sõlmisid Eesti maaülikool ja neli maaeluga seotud erialasid õpetavat kutseõppeasutust kokkuleppe soodustada kutseõppe lõpetanute edasiõppimist kõrghariduse tasemel.
Kutsun põhikooli lõpuklasse aktiivselt osalema peatselt toimuvatel kutsekoolide avatud uste päevadel, et tutvuda kutsekeskhariduse mitmekesiste erialavalikute ning nüüdisaegse õppekeskkonnaga. Iga noor peab oma valiku lõpuks ise tegema, aga teadlikuks otsustamiseks peab olema piisavalt infot võimaluste kohta.
Kutsekeskhariduse õppekavad
TEHNIKA, TOOTMINE JA EHITUS
- Autokeretehnik
- Automaaler
- Automaatik
- Autoplekksepp-komplekteerija
- Ehitusviimistlus
- Elektroonikaseadmete tehnik
- Hoone tehnosüsteemide ehitus
- Keevitaja
- Kergete rõivaste rätsep
- Kinnisvarahooldus
- Kivi- ja betoonkonstruktsioonide ehitus
- Koostelukksepp
- Laborant
- Mehhatroonik
- Metallilõikepinkidel töötaja
- Mootorsõidukitehnik
- Mäetööline
- Pagari- ja kondiitritoodete tehnoloogia
- Puitkonstruktsioonide ehitus
- Roboti operaator
- Sisekujundaja assistent tekstiilialal
- Sisetööde elektrik
- Teedeehitaja
- Telekommunikatsiooni nooremspetsialist
- Tisler
- Väikelaevaehitaja
- 750 kW ja suurema peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vahimehaanik
PÕLLUMAJANDUS JA METSANDUS
- Aednik
- Florist
- Forvarderioperaator
- Harvesterioperaator
- Hobuhooldaja
- Maastikuehitaja
- Metsur
- Põllumajandustöötaja
INFORMATSIOONI- JA KOMMUNIKATSIOONITEHNOLOOGIAD
- IT-süsteemide nooremspetsialist
- Logistika IT-süsteemide nooremspetsialist
- Noorem tarkvaraarendaja
- Tööstusinformaatik
TEENINDUS
- Juuksur
- Kokk
- Laotöötaja
- Logistiku abi
- Maaturism
- Majutusteenindus
- Toitlustusteenindus
- Turismiettevõtte teenindaja
- Veokorraldaja
- 500-se ja suurema kogumahutavusega laeva vahitüürimees
HUMANITAARIA JA KUNSTID
- Helindaja
- Interpreet
- Kaasaegne tants
- Klassikaline ballett
- Koorijuht
- Kujundaja
- Multimeedia spetsialist
- Puukäsitöö
- Pärimusmuusik
- Rütmimuusik
- Tekstiilkäsitöö
- Trükitehnoloogia
ÄRINDUS, HALDUS JA ÕIGUS
- Bürootöö
- Müüja-klienditeenindaja