Millal sind viimati austati?

22. veebr. 2019 Raivo Juurak toimetaja - Kommenteeri artiklit

Kristiina Treial viib läbi kiusamisvaba kooli näidistundi. Koolilapsed ja täiskasvanud on koondunud mõtlemispesadesse. Fotod: Raivo Juurak

 

15. veebruaril tänas SA Kiusamisvaba Kool oma toetajaid. Sündmuse käigus said toetajad õpilastena osaleda KiVa programmi näidistunnis.

Sündmus leidis aset KiVa programmis osaleva Gustav Adolfi gümnaasiumi algklassimajas ja seega polnud kohalesaabunud kuigi üllatunud, kui neile esines algklassitüdrukute kitarribänd. Tüdrukud esitasid Jaan Tätte laulu „Tuulevaiksel ööl“, lisalugu oli ABBA repertuaarist.

SA Kiusamisvaba Kool tegevjuht Triin Toomesaar ütles, et kohale olid kutsutud kõik need head inimesed, ettevõtted ja organisatsioonid, kes on ühel või teisel moel Kiusamisvaba Kooli sihtasutuse tegevusele kaasa aidanud – olgu selleks siis rahatoetus, info levitamine, oma aja kulutamine või koostöö ja partnerlus kiusuvaba haridustee suunas liikumisel.

Toomesaar märkis, et kiusamisvaba kooli programmiga on nüüdseks liitunud rohkem kui 70 kooli ja õppekohta üle Eesti. Liitumisettevalmistustesse loodetakse kaasata veel 25 kooli, sealhulgas kümme vene õppekeelega. Nemad saaksid programmi tegevustega alustada järgmisel õppeaastal.  Toomesaar lisas, et KiVa programmi kasutavates koolides on ohvrite osakaal langenud alla 20%, mis näitab, et programm annab häid tulemusi.

Kiusamisvaba Kooli kodulehelt on näha, et toetajaid on sellel sihtasutusel poolesaja ringis. Teiste hulgas torkab seal silma Mesikäpa heategevuskampaania, milles lõi kaasa Henry Kõrvits ehk räppar Genka ja millega koguti koolikiusu ennetamiseks ja väljajuurimiseks ligi 20 000 eurot. Tuntud inimetest oli KiVa tänukirja vastu võtmas ekspeaminister ja ettevõtja Taavi Rõivas. Kõik KiVa toetajad said ilusa tänukirja ja väikese purgitäie mett firmalt Qmesi.

Tänukogunemise nael oli kahtlemata KiVa programmi näidistund, mille viis läbi sihtasutuse juhatuse liige Kristiina Treial. Näidistunni õpilasteks olid nii kohal olnud koolilapsed kui ka täiskasvanud.

Sissejuhatuseks küsis Kristiina Treial, kui lihtne oli kellelegi sellesse tundi tulla. Selgus, et kõigil oli lihtne, sest kõik olid saanud kutse ja tundsid end oodatutena. Sellest oli kohe midagi kõrva taha panna. Teiseks oli ette teada, et seal kohatakse toredaid inimesi. Üks õpilane ütles, et temal oli hea lähedal tulla.

Üsna sarnaste küsimuste toel jõuti arutada, mis teeb kooli meeldivaks (sõbrad, aga ka ujumistrenn, ronimissein jne). Sõprade juurest jõuti austuse teemani. Kui õpetaja Treial küsis: „Millal sind viimati austati?“, siis läksid täiskasvanud üsna elevile. Tõesti, millal? Üks koolilaps oskas aga kohe vastata: „Mu sõber kuulas mind eile tähelepanelikult.“ Pärast seda tuli ka teistel häid näiteid meelde.

Kiusamisvaba Kooli toetajad paistsid väga rahul olevat, et said KiVa ennetusprogrammi tunnis aktiivselt osaleda. Lisainfot KiVa programmi ja SA Kiusamisvaba Kooli kohta leiab aadressilt http://kiusamisvaba.ee/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!