Muuseum kohvris

8. veebr. 2019 Nele Dresen, Ants Siim Tartu Linnamuuseum - Kommenteeri artiklit

Kohvrisse mahuvad ka keskaegsed riided, mida õpilased saavad selga proovida. Foto: Tartu Linnamuuseum

Tartu Linnamuuseum pakub Tartu maakonna (ja lähedaste maakondade) koolidele võimalust tellida kaasahaarav keskajateemaline muuseumitund oma klassiruumi. Pakume kolme ajaloo ainekava toetavat muuseumitundi sarjast „Keskaja inimese maailmapilt ja eluolu“.

Tunni keskmes on õppevahenditega kohver, milles kõik vajalik interaktiivse ja mitmekülgse keskajateemalise ajalootunni läbiviimiseks – pop-up-näitus, kolmemõõtmeline keskaegse Tartu makett, keskaegsete esemete koopiad, hansakaubandusega seotud lauamängud, keskajateemaliste etüüdide mängimiseks mõeldud tüüpkarakterite rollikaardid ning kostüümielemendid klassikollektiivile.

Muuseumitund avab Tartu näitel keskaja eluolu Eestis ning seob selle mujal Euroopas samal ajal toimunuga.

Kuidas uuritakse ajalugu? – 5. ja 6. klassile, 45 minutit

Räägime sellest, mis on ajalugu, kes on ajaloolane ja arheoloog ning kuidas ajalugu kirjutatakse. Vaatame, missugust informatsiooni võivad kanda endas arheoloogilised leiud ning mida nende põhjal keskaegse Tartu linnaelu kohta teada on saadud. Tund lõpeb rühmatööga, kus õpilased kehastuvad ajaloolasteks, uurivad vanu tekste ja arheoloogilisi leide ning vastavad nende põhjal küsimustele.

Sees- ja väljaspool keskaegset linna – 7. klassile, 45 minutit

Keskaegse Tartu näitel räägime Eesti keskajast, hansakaubandusest ja seisustele tuginevast ühiskonnakorraldusest. Tunni lõpetab rollimäng, kus klassiruum muutub keskaegseks linnaks ja iga õpilane kehastub selleaegseks tegelaseks. Rollimängu jooksul kinnistatakse tunni esimeses pooles õpitut.

Kaupmeeste ja käsitööliste linn – 7. klassile, 45 minutit

Räägime keskaegsetest kauplemisteedest ja linnade rajamisest. Uurime, millised olid peamised kaubad, mis Vana-Eestimaal ja Liivimaal liikusid. Lisaks õpime tundma tsunftikorda – õpipoisse, selle ja meistreid. Tund lõpeb lauamänguga. Keskaegset neljanumbrilist täringut veeretades võtavad õpilased osa rätsepmeistriks saamise huvitavast teekonnast.

 

  • Hind 35 eurot / tund + transpordikulu (sõidu kilomeetrite arv korrutatakse läbi 0,3-ga).
  • NB! Tellides üheks päevaks kaks või enam muuseumitundi, kehtib koolile erihind 25 eurot / tund!
  • „Muuseum kohvris“ tunni palume tellida vähemalt nädal enne selle toimumist!
  • Tartu Linnamuuseum pakub ka teisi muuseumitunde kõigile kooliastmetele. Rohkem infot https://linnamuuseum.tartu.ee/tartu-linnamuuseum/opilastele/.
  • Info ja tellimine tel 746 1906; ants.siim@katarina.ee, Ants Siim, haridusprogrammide kuraator.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!