Muuseumiöö 2019 teema on „Öös on mustreid“

8. veebr. 2019 - Kommenteeri artiklit

Aasta suurim muuseumisündmus toimub tänavu 18. mail pealkirja „Öös on mustreid“ all ning osalevad muuseumid avavad oma uksed tasuta kell kuus õhtul. Erilisi ekskursioone, otsimismänge, kontserte ning loenguid pakkuv programm kestab kella 23-ni ja sinna kuulub nii muuseume, mis esimest korda muuseumiööl uksed avavad, kui ka publiku vanu lemmikuid. 
Esimest korda on muuseumiöö publikule avatud äsja muuseumirott 2018 eriauhinnaga pärjatud MOMU mootorispordi muuseum Turbas. MOMU eestvedaja Arno Sillati sõnul osaleb MOMU sel aastal muuseumiööl sellepärast, et Eesti kuulsusrikast mootorispordi ajalugu ning järjest silmapaistvamat ja põnevamat tänapäeva tuleksid avastama ka need, kes seni MOMU-sse sattunud ei ole: „Meie juurde on alates avamisest tee leidnud juba peaaegu 15 000 külastajat, millega oleme väga rahul. Ent muuseumiöö on sellise haardega muuseumipidu, millest me lihtsalt ei saa eemale jääda. MOMU paelub nii üsna väikeste laste ‒ poiste JA tüdrukute ‒ kui ka nende vanemate ja vanavanemate meeli: kus sa veel näed seda, milline uhke autotööstus on Eestis kunagi olnud? Kus veel saad kuulda kahe- ja neljarattaliste lugusid, millega sõitnud Eesti ning teiste riikide ralli- ja motostaarid? Lisaks on muuseumimaja põnev paik disaini- ja arhitektuurifännidele, sest Ellamaa endine elektrijaam on tõeline arhitektuuripärl.“
Käesoleva aasta muuseumiöö teema – mustrid – kutsub külastajaid tabama mustreid meie ümber: kultuuris, ühiskonnas, looduses, ja küsima, milliste mustrite osa me ise oleme. Milliseid mustreid märkame ja millistest vabaneda püüame? Miks käitume teatud olukorras kindlal moel ehk millised on meie käitumismustrid, olgu siis indiviidi või grupina? Milliseid mustreid kasutavad tööstused ja masinad?
„Muuseumiöö on avastamise aeg – viis tundi, mil omapäi või kambakesi kodust välja tulla ja muuseumide põnevast valikust enda mustrid kombineerida,“ ütles öö üks kuraatoreid Jaanika Jaanits. „Kavad teeme avalikuks aprillis, aga kindel on see, et igas maakonnas leiab avastamist ja tegutsemist, sõltumata sellest, kas sind paelub rohkem ajalugu või kunst, loodusteadused, rahvakultuur või tehnoloogia. Ja nagu ikka: tulla võib üksi, sõprade või perega, kõikidele leiame tegutsemis- ja avastamisvõimalusi.“
15. veebruarini saavad muuseumid, erakogujad, galeriid ning muud paigad end muuseumiöö programmis osalemiseks kirja panna: selleks tuleb korraldusmeeskonnaga ühendust võtta. Mitmel pool ettevalmistused juba käivad: koostatakse öö eriprogramme, sest just rohked õpitoad, erilised ekskursioonid ja võimalus mõnd eksponaati uue nurga alt vaadata toovad mais publiku koos sõprade ja perekondadega kodust välja. See, mis igas muuseumiööl avatud muuseumis täpselt toimuma hakkab, selgub aprilli alguseks. Eelmisel aastal avasid muuseumiööl uksed üle 200 muuseumi ja mäluasutuse ning öö jooksul külastati muuseumi üle 125 000 korra.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!