Muuseumitund kunstist, kirjandusest ja inimeseks olemisest

8. veebr. 2019 Kristel Soidra Eesti Meremuuseumi haridustöö kuraator - Kommenteeri artiklit

Vastandlikke emotsioone tekitava kunstiinstallatsiooni seovad tervikuks museaalid, suveniirid, audio- ja videokunst. Foto: Luperpedia Foundation

 

8. märtsil avaneb Lennusadamas Hollandi multimeediakunstniku Saskia Boddeke installatsioon „Sex & the Sea“ – näitus meremehe ihast ja igatsusest. Lisaks varem Rotterdami ja Kotka meremuuseumis eksponeeritule täiendavad näitust Tallinnas Eestiga seotud armastuskirjad.

Näituse muuseumitunniga kõnetab meremuuseum enda jaoks suuresti uut sihtrühma – inimese- ja perekonnaõpetuse, kirjanduse ning kunstiõpetuse õpetajaid. Nii loodi 8.–12. klassi õpilastele mõeldud tund koostöös Viimsi kooli inimeseõpetuse õpetaja Viktoria Latova ning Jakob Westholmi gümnaasiumis ja Tallinna 21. koolis tegutseva kirjandusõpetaja Eveli Veskega. Eesti Meremuuseumi haridustöö kuraator on kunstiõpetaja haridusega.

Muuseumitunnis „Sex & the Sea“ astuvad õpilased enda loodud meremehe või -naise rolli. Nad pakivad näitusel kogetu põhjal kohvri, annavad sinna valitud esemetele tähenduse ning asuvad teele. Ees ootab mereelu, kus ei kehti mandriseadused, ning sadamad, kus saab tegutseda anonüümsena. Mida rohkem sadamaid, seda rohkem inimesi, kellele ollakse südamesse pugenud. Edaspidiseks suhtlusviisiks saavad kirjad, mis on poeetilised kuni saatusliku kirjani, mis paneb mõtlema tehtu, elu väärtuste ja tuleviku üle.

Kirjadest ilmnevad sõnumid, nagu petmine, suguhaigused, prostitutsioon, ootamatu lapsevanemaks saamine, geisuhted ja intiimsete piltide levitamine. Ülesanne on saata elumuutvale kirjale vastus. Erineva uudise saanud meremehed istuvad maha ja hakkavad üksteisele nõu jagama.

Võrdleme Marie Underi poeetilisi armastuskirju Hiiumaa meremehele Soome austajate saadetud kirjadega ja arutleme tänapäevaste sõnumi edastamise viiside üle. Selles harivas ja meeldejäävas elamuses saavad kokku sajanditagune elu merel ja noorte nüüdisaegsed suhted.

 

  • Suure huvi tõttu toimub täiendav näidistund 13.03 kell 15. Sinna saavad registreeruda 8.–12. klassi õpetajad.
  • Lisainfo lennusadam.eu.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!