Muusikal, mis räägib armastusest muusika vastu

1. veebr. 2019 Liis Aedmaa Ugala teatri dramaturg - Kommenteeri artiklit

Ugala teatri muusikali „Once“ peaosas on Priit Võigemast. Foto: Heigo Teder

 

Ugala teatris jõudis jaanuari lõpus publiku ette muusikal „Once“. Libreto autor, iirlasest näitekirjanik Enda Walsh on muusikali aluseks olevat samanimelist filmi kirjeldanud kui „üht kõige õrnemat nähtamatut armastuslugu, mille puhul sa justkui ei märkagi, kuidas ta sulle naha vahele poeb ja sind jäägitult endasse tõmbab“.

„Once“ räägib armastusest ja muusikast ning väga suurest armastusest muusika vastu. Iirlasest hobimuusik kohtub Dublini tänaval juhuslikult noore tšehhi neiuga. Ühine kirg muusika vastu lähendab neid teineteisele ja sõprusest areneb midagi enamat. Süttivad lootused, kuid puhkev armastuslugu seab nad keeruliste valikute ette ning vaid viie muusikast tulvil päeva jooksul saab paljude tegelaste elu uue mõtte ja suuna.

Nii filmi kui ka muusikali „Once“ laulud on kirjutanud iiri muusik Glen Hansard ja tšehhitar Markéta Irglová, kes toona oli vaid 17-aastane. Filmis mängisid nad ise ka peaosi. Laulu „Falling Slowly“ eest pälvisid nad algupärase muusikapala Oscari. Ugalas mängivad peaosi Priit Võigemast ja Laura Kalle, lavastaja on Taago Tubin, muusikajuht Peeter Konovalov ja bändijuht üks eesti tuntumaid kitarriste Andre Maaker. Loo lavaversiooni muudab eriliseks, et näitetrupp toimib ühtlasi bändina ja kogu muusika sünnib elavas ettekandes. Nii mõnelgi näitlejal tuleb muusikalis mängida kolme-nelja instrumenti.

„Mul on oma elust kogemus, et võid olla kellelegi täiesti võõras ja tema on sinule võõras, aga kui te hakkate koos muusikat tegema, siis … midagi juhtub, teie hinged justkui sulavad kokku,“ on öelnud muusika üks autoritest Markéta Irglová.

Muusikal „Once“ esietendus Ugala teatri suures saalis 26. jaanuaril ning talve ja kevade jooksul mängitakse seda lisaks Viljandile ka Tallinnas rahvusooperis Estonia ja Tartus Vanemuise suures majas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!