Vaba Lava kuraatoriprogramm pakub palju põnevat teatrit

1. veebr. 2019 - Kommenteeri artiklit

Hetk lavastuse „Pilveooper ehk Dido probleem“ ettevalmistusest. Foto: õigused Vaba Lava

 

„Pilveooper ehk Dido probleem“ 12., 13. ja 14. veebruaril ning 11., 12. ja 13. märtsil.

12. veebruaril esietendub Vaba Lava Tallinna teatrikeskuses kuraatoriprogrammi uuslavastus „Pilveooper ehk Dido probleem“, mis sünnib lavastuskunstnik Liina Keevalliku, helilooja Ann Reimanni, lavastaja Mart Kampuse ja etenduskunstnik Christina Batmani (Prantsusmaa) koostöös. Lisaks Christina Batmanile on laval Liina Vahtrik (Von Krahli teater), Lauri Saatpalu, Siim Tõniste, Janne Fridolin ja noorte segakoor Vox Populi.

„Pilveooper“ kõneleb inimeseks olemisest olukorras, kus pea kohal on taevas täis informatsiooni. Kogu „personaalpilvedesse“ ehk „cloud´idesse“ salvestatud infohulk on sama kontrollimatu nagu ilm ise.

Lavastuse tehniline lahendus paljastab julma tõe: süütud valged lammaspilved pole enam lihtsalt head pehmed padjad ingli istumise all, nad on tulvil andmeid, nii vajalikke ja hädavajalikke kui ka lihtsalt jampsi, puhast entroopiat. Seal, kus vanasti elasid jumal ja juhus, on nüüd kraamiladu – seal saab nii šopingul kui ka vargil käia, nii väärt infot kalastada kui ka müramutta uppuda.

 

„(Teisitimõtleja)“ 27. veebruaril ja 1. märtsil.

Andri Luubi lavastus „(Teisitimõtleja)“ räägib endisest punkarist ja bändimehest (Ivo Uukkivi), kes omal ajal teadis, millisele diktaatorile vastandudes ta oma laule kirjutas ja mis tõe pärast vangis istus. Ent tõejärgses mitmeplaanilisuses on ta kaotanud igasuguse fookuse. Temast on saanud inimene, kes on vandumas alla isiklikule heaolule, kes vanast vihast mässab internetis, kirjutab vihakõnet ning kommentaare. Tema elu on läinud allamäge, ta on lõhkunud oma lähisuhted ning on määratud väljakutsuva käitumise tõttu viharavile.

 

„Minu Eesti vanaema“ 18. ja 19. märtsil.

Märtsis tuleb kuraatoriprogrammi raames Tallinnasse Vaba Lava Narva teatrikeskuses 10. märtsil esietenduv „Minu Eesti vanaema“. Lavastaja on Narvast pärit, Venemaal tuntud näitleja Julia Aug, kes räägib oma vanaema loo. Lavastus on valminud koostöös teatriga R.A.A.A.M.

 

Aprillis etenduvas lavastuses „Elagu elu, mis põletab rinda“ on laval näitleja Jarmo Reha.
Foto: Alan Proosa

„Elagu elu, mis põletab rinda“ 9., 13., 14. ja 15. aprillil ning 8. ja 9. mail.

9. aprillil toob prantsuse-belgia lavastaja Armel Roussel koostöös eesti näitleja Jarmo Rehaga Vaba Lava Tallinna teatrikeskuses välja uuslavastuse „Elagu elu, mis põletab rinda“, mis võrdleb sajanditaguseid tabusid praegusaja omadega nii Euroopa kultuuriruumis kui ka mujal maailmas. Armel Roussel on Eesti teatripublikule tuttav, sest 2018. aasta kevadel esietendus Vabas Lavas „Kevadine ärkamine“ Frank Wedekindi samanimelise näidendi põhjal.

Rousseli ja Reha uuslavastuse märksõnad on armastus, iha, religioon, seks ja surm. See on romantiline, šokeeriv ja erootiline lavastus, täis rikkalikku fantaasiat.

 

„Elementaarosakesed“ 4. mail.

Vaba Lava toob Eestisse prantsuse teatri imelapseks tituleeritud Julien Gosselini lavastuse „Elementaarosakesed“, mis põhineb Michel Houellebecqi samanimelisel kuulsal romaanil, mille on eesti keelde tõlkinud Indrek Koff.

Lavastust on mängitud Avignoni teatrifestivalil ning see on pälvinud kodu- ja välismaiste teatrikriitikute ja publiku tähelepanu. Gosselini lavastuste ühisnimetaja on eepilisus, autori ajatajuga manipuleerimine ja transilaadse seisundi esilekutsumine. 2018. aasta novembris pälvis Julien Gosselin Euroopa teatri preemia (Europe Theatre Prize) kategoorias „Uued teatrireaalsused“, mille 2017. aastal sai teater NO99.

Gosselin ei näe põhjust, miks peaks lavale tooma ajaloolisi teoseid tänapäeva võtmes, kui tänapäev ise on tulvil head kirjandust, mida dramatiseerida. Ta teeb kõik, et võtta romaanist kaasa nii lootusetus kui ka huumor. Et sünniks valus ja vajalik teater.

 

„Pime ruum“ 23. ja 24. mail.

Hooaja lõpetab 23. mail teatrikompanii Plexus Polaire Prantsusmaalt, kes kandideeris Vaba Lava kuraatoriprogrammi lavastusega „Pime ruum“ („Chambre Noire“). Lavastaja Yngvild Aspeli põimib oma lavastustesse visuaalteatri, nukukunsti, muusikateatri ning videokunsti elemente. 2017. aastal oli Plexus Polaire lavastusega „Tuhk“ („Cendres“) rahvusvahelise visuaalteatri festivali NuQ Treff üks peaesinejaid Tallinnas.

Lavastus „Pime ruum“ on inspireeritud tänapäeva rootsi kirjaniku Sara Stridsbergi romaanist „Unenägude reaalsus“ („Drömfakulteten“). Rahvusvahelist menu saavutanud ehe, kriipivvalus ning tundlik teos portreteerib Valerie Solanast, popikooni ja radikaalset feministi, naist, kes kirjutas skandaalse „SCUM Manifesto“ ja üritas tappa Andy Warholi.

Näidendi tegevus toimub aastal 1988, mil Valerie Solanas on San Francisco kehvas hotellitoas suremas. Selle komplitseeritud naise elu tuuakse lavale fragmentaarsete mälupiltide ja varjukujudena elustuvate inimeste kaudu.

Sel hooajal jätkab Vaba Lava koostööd NUKU teatriga ning visuaalteatri tipplavastus „Pime ruum“ on ka NUKU teatri korraldatud rahvusvahelise visuaalteatri festivali NuQ Treff 2019 programmis.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!