VAT Teatriga läbi vana ja uue Euroopa
Kui vaadelda Euroopat inimesena, siis 2019. aastal pole arvatavasti tegemist veel rauga ega pensionieelikugagi, aga nooruspõlve tormilisus peaks olema möödanik. VAT Teatri 2019. aasta kevadised lavastused on pühendatud sellele, et uurida mõttemaailma, milleni me pikkade sajanditega oleme jõudnud. Kas lastehaigused on tõesti kõik seljatatud? Oleme me koos Euroopaga tasakaalukamaks ja targemaks kasvanud?
Kui nii, siis peaks Boccaccio „Dekameroni“ sisu mõjuma meile ulakate ja iharate noorukitempudena. Lavastaja Aare Toikka ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia 12. lennu näitlejatudengid märkavad aga proovisaalis selle materjaliga tööd tehes üha enam, et ligi 700 aastaga pole inimloomus just eriti palju muutunud. Boccaccio suurepärased jutukesed loovad ideaalse võimaluse luua sild eilse ja tänase inimese vahele. Ja on äärmiselt põnev näha, millele keskenduvad „Dekameroni“ laiast valikust just praegused noored teatritegijad ja -vaatajad. Esietendused on Viljandis 5. ja Tallinnas 13. märtsil, kuid lavastust saab kevade jooksul näha üle kogu Eesti.
Mida kostaks Boccaccio või kõikenäinud Euroopa ise aga roofie’tamise koleda nähtuse kohta? Me tahame uskuda, et demokraatlik ühiskond ja põhjalik haridus juurivad inimestest välja iha oma kaaskondlastele kurja teha. Roofie, mida eesti keeles tuntakse korgijoogi nime all, on väga tõsine, kuid Eestis veel vajaliku tähelepanuta jäänud probleem, mis muudab potentsiaalseks ohvriks iga avalikus ruumis liikuva inimese. Lavastaja Helen Rekkor on võtnud oma südameasjaks see teema oma täies valus ja keerukuses vaatajani tuua. „Kiskja“ esietendub 24. aprillil.
Kevade kolmas lavastus, Yasmina Reza „Kolm versiooni elust“, käsitleb meie arengulugu aga eriti irooniliselt. Autor on kirjutanud näidendi astrofüüsikutest, kes püüavad lääne kultuuri tippteadmisi kasutades lahti muukida universumi saladusi, kuid peavad siiski tunnistama, et jäävad hätta hoopis enda siseilmaga. Lavastaja on Karl Koppelmaa. Esietendus 6. aprillil.
VAT Teater ei uuri inimest ja ühiskonda ainult teatrilaval, vaid jätkab mitmekülgset haridustegevust, mis on suunatud nii õpilastele kui ka õpetajatele. Pea iga lavastuse juurde kuulub mõni töötuba, millega saab tutvuda teatri kodulehel (www.vatteater.ee/et/õpetajale). Eriti soovitame töötube lavastuste „#kaotamindära“, „Kas kalad magavad?“, „Kas sulle meeldib porno?“ ja „Pál-tänava poisid“ puhul. Edukad on olnud ka põhjalikumad projektid. Üheks eriliseks näiteks on koostöö Tallinna saksa gümnaasiumiga, mille jooksul saavad kõik 1.–9. klassi õpilased osa töötubadest, etendustest või mõlemast.
Tere tulemast uudistama täpsemat infot meie teatri kõigi toimetuste kohta kodulehel www.vatteater.ee.
PuudutaVAT teatrit!