Veerandsada aastat Virumaa matemaatikavõistlust

22. veebr. 2019 Helika Toikka Lüganuse kooli matemaatikaõpetaja - Kommenteeri artiklit

17. november 2018 TalTechi Virumaa kolledžis. Ülevirumaalise matemaatikavõistluse avamine. Foto: erakogu

 

Viimased seitse aastat olen juhtinud maakonna matemaatika ainesektsiooni ning seetõttu pidanud korraldama väga erilist ülevirumaalist matemaatikaülesannete lahendamise võistlust. Mis teeb selle nii eriliseks? Vastus: Virumaa ise. Meil on lisaks eesti õppekeelega koolidele märkimisväärne hulk vene koole ning nimetatud võistlus põimib üheks päevaks kaks keelt ja kultuuri tihedalt kokku.

Võistlus sai alguse 4. märtsil 1995 Jõhvi 2. keskkoolis. Tänusõnad tuleb selle eest öelda Ida- ja Lääne-Viru maavalitsuses töötanud inspektorite Marika Priksi ja Eda Sakki entusiasmile ning maakondade hariduselu juhtide Leo Raidma ja Jaan Kulveri tugevale toetusele. Võistlus paneb proovile nii aineteadmised kui ka meeskonnatöö oskuse.

17. novembril 2018 toimus Kohtla-Järve Järve vene gümnaasiumis ja TalTechi Virumaa kolledžis juba 25. ülevirumaaline matemaatikaülesannete lahendamise võistlus. Seega on võistluses endiselt midagi, mis köidab nii noori kui ka nende õpetajaid tegema lisatööd ja pingutama. Kõigi nende aastate jooksul on paistnud oma tulemustega silma Narva keeltelütseum ja Narva Pähklimäe gümnaasium, kes enamasti viivad võistluse rändkarikad enda juurde hoiule. Nende kandadel on tihedalt tallanud Kohtla-Järve Järve gümnaasium, Ahtme ja Rakvere gümnaasium, Rakvere reaalgümnaasium ja Kadrina keskkool.

Võistlus toimub kord aastas kahes vanuserühmas: 8.–9. klass – võistkonda kuulub kaks õpilast kummastki klassist; 10.–12. klass – võistkonda kuulub üks õpilane igast klassist ja üks õpilane vabal valikul.

Võistluse esimene osa on individuaalne ning 30 minuti jooksul tuleb lahendada 16 valikvastustega ülesannet. Kalkulaatorit ei tohi kasutada.

Võistluse teises osas lahendab võistkond üheskoos 60 minuti jooksul 20 ülesannet ning esitab ühise vastuselehe.

Igas küsimuste komplektis on kaks küsimust matemaatika ajaloost, üks ülesanne seoses Rooma numbrite süsteemiga ning tekstülesandeid, mis nõuavad väga tähelepanelikku lugemist. Samuti leidub seal ülesandeid protsentarvutusest, arvuteooriast, algebrast, geomeetriast, vanemas vanuserühmas ka trigonomeetriast ja funktsioonide graafikutest. Veerandsaja võistluse tarbeks on koostatud 1800 ülesannet nii eesti kui ka vene keeles.

Virumaa matemaatikaõpetajate sügav kummardus kuulub Elts ja Mati Abelile, kes on jaksanud ja soovinud seda koormat kanda. Sellel teel on neid aidanud Mart Abel ja Maksim Ivanov. Ülesannete venekeelsete tõlgete eest on vastutanud Viktor Abramov ja Maksim Ivanov.

Sellise suure võistluse korraldamiseks on vaja head ja tugevat meeskonda. Mina jagan oma vastutuskoormat Lääne-Virumaa matemaatika ainesektsiooni juhataja Raili Veelmaaga ning meie mõlema taga on korraldava kooli õpetajad. Au ja kiitus neile! Vastutust on kandnud veel Eda Sakk, Marika Priks, Kristel Tamm ja Maire Tamm. Jõudu ja jaksu neile!

 


MITU ÕPILAST OLI PYTHAGORASEL

Alljärgnevalt paar näidet ülesannetest, mida õpilased Virumaa matemaatikavõistlusel läbi aegade lahendanud on.

 

2001, 10.–12.klass, I osa

Kuulsa vene matemaatiku Nikolai Lobatševski sünniaasta Rooma numbrites on MDCCXCII. Mis aastal ta sündis?

A. 1812

B. 1792

C. 1632

D. 1732

E. 1832

 

2001, 8.–9. klass, II osa

Mitu õpilast oli Pythagorasel, kui pooled tema õpilastest õppisid matemaatikat, veerand tegeles muusikaga, seitsmendik veetis aega vaikivas mõtiskelus ja ülejäänud 3 olid naised?

 

2014, 10.–12. klass, II osa

Viiekohalisse autosse istub 5 inimest, kellest 3 on autojuhid. Mitmel eri viisil võivad nad autos viiel kohal istuda?


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!