Apteeker soovitab, kuidas kevadväsimusest võitu saada

8. märts 2019 - Kommenteeri artiklit

Benu apteegi farmatseut Lauri Baar soovitab kevadväsimuse vastu varuda koduapteeki vitamiine ja mineraalaineid. Foto: Benu apteek

 

Kuigi päevad on pikemad ja päike käib kõrgemalt, tunneb just kevadkuude saabudes suur osa inimestest väsimust. Ka meeleolumuutused ja viirushaigused on sel ajal üha sagedasemad. Miks see nii on, kui valgust tekib just juurde? et kevadele energilise ja rõõmsana vastu minna, selleks jagab kasulikke soovitusi Benu apteegi farmatseut LAURI BAAR.

 

Millest on kevadväsimus tingitud?

Seoses pimeda aja taandumise ja päikesevalguse suurenemisega hakkab meie keha tootma melatoniini asemel üha rohkem serotoniini. Apteekri sõnul võivad need hormonaalsed muutused kehale ja vaimule kurnavalt mõjuda. „Võivad tekkida unehäired, väsimus ja stress. Tuleb silmas pidada ka seda, et äsja viirushaiguste hooajal läbi põetud infektsioonid on immuunsüsteemi nõrgestanud. Kahjuks pole meie kliimas ka toidulaud talvisel perioodil nii vitamiinirikas, kui meie organism vajab,“ selgitab Lauri Baar. Ta märgib, et kui täiskasvanute puhul ilmneb väsimuse märke juba varem, siis laste puhul märkame kevadväsimuse tunnuseid eelkõige aprillist.

Liigu ja söö vitamiinirikast toitu

Kui tunned väsimust ja viirushaiguste sümptomid ei taha kuidagi taanduda, tuleb eelkõige vaadata üle oma elustiil. Apteeker soovitab jälgida, kas tarbitav toit sisaldab vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. „Kindlasti ei tohi ära unustada vedeliku tarbimist ja regulaarset liikumist värskes õhus. Soovituslik on tegelda südamelähedaste hobidega, mis toidavad nii vaimu kui ka keha,“ toob Lauri Baar välja.

Apteeker lisab, et oma füüsilise tervise seisukorda on lihtne teada saada kehakoostise raporti abil, mis annab hea ülevaate ja pakub väärt nõuandeid liikumise ning toitumise osas. Soovi korral aitavad apteekrid leida igaühele vajalikud toidulisandid, mis võimaldavad jõuvarusid täiendada ja astuda soojadele ilmadele vastu veelgi reipamana.

Võta vitamiine

Kui vitamiinide regulaarne manustamine pole veel harjumuseks saanud, siis tasub kevadväsimuse vastu võitlemisel varuda oma koduapteeki mitmeid olulisi vitamiine ja mineraalaineid.

„Vitamiinidest on praegu üks olulisemaid D-vitamiin, mida peaks kogu pimeda talve vältel tarbima. Benu apteekides saab mugavalt ja kiiresti teha D-vitamiini testi ja vastavalt tulemustele leida sobiva tugevusega vitamiini,“ räägib Lauri Baar.

Viirushaiguse seljatamisel tulevad apteekri sõnul kasuks ka C-vitamiini kuur ja looduslikud immuunsüsteemi tugevdajad, nagu probiootikumid, must leedripuu, sipelgapuu koor ja greibiseemneekstrakt. „Vaimset pinget ja stressi tundvad inimesed, sealhulgas õpetajad, peaksid tarbima lisaks B-grupi vitamiine ja magneesiumi. Need toetavad närvisüsteemi ja aitavad näiteks unetuse korral. Kergemate vaevuste puhul soovitan juua õhtul rahustavat taimeteed. Kui kurnatust on tunda ka päeval, tasub kasutada toniseerivaid aineid, nagu ženženni ja Q-10-t sisaldavaid preparaate,“ lisas apteeker.

„Vitamiinikuuride kõrval annab värskes õhus liikumine ja puhkus perega meile kõigile energiat juurde ning toob naeratuse näole,“ tõdeb kokkuvõtteks apteeker Lauri Baar.

Meelespea

Toitu mitmekesiselt. Vaata, et su toidulaud sisaldaks piisavalt värsket puu- ja juurvilja. Vahepaladeks sobivad väga hästi värsked puu- ja köögiviljad, pähklid, seemned, smuutid või näiteks maitsestamata jogurt marjade või maitserohelisega. Vitamiinipuudus ja ühekülgne toitumine on tihtipeale väsimuse põhjus.

Tee läbi korralik vitamiinikuur. Jälgi, et D-vitamiini tase oleks normis. Kevadväsimuse korral aitavad hästi C-vitamiini preparaadid, B-grupi vitamiinid, rauapreparaadid, Q-10 preparaadid ja teised. Pea julgesti nõu apteekriga, et selgitada välja oma vajadused.

Leia tasakaal töö ja puhkuse vahel. Tuleb võtta aega lõõgastumiseks, näiteks viibida looduses või tegelda asjadega, mis on südamelähedased. Väga tähtis osa on korralikul unel, oluline on piisavalt magada.

Liigu palju värskes õhus. Iga päev võiks õues liikuda vähemalt pool tundi. Liikumine aktiveerib lihaste tööd ja vereringet, mis aitab just ajuväsimuse vastu.

Joo piisavalt vedelikku. Parim jook janu kustutamiseks on puhas vesi.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!