Haridusuudiseid välismaalt

15. märts 2019 - Kommenteeri artiklit

Vaktsineerimine kohustuslikuks

Itaalias võeti vastu Lorenzini seadus, mille kohaselt peavad koolilapsed olema vaktsineeritud, vahendab BBC. Alla 6-aastased vaktsineerimata lapsed saadetakse lasteaiast kohe koju. 6–16-aastaste puhul ei saa kooliharidust keelata, aga järgneb kuni 500-eurone trahv, kui vaktsineerimisdokumendid puuduvad. Kohustuslik on vaktsineerida näiteks tuulerõugete, lastehalvatuse, leetrite, mumpsi ja punetiste vastu. Itaalia soovib seadusega jõuda tasemele, kus praeguse 80% asemel oleks 95% lastest vaktsineeritud.

USA õpetajaid koolitatakse opioidide üledoosi puhuks

USA-s koolitatakse haridusasutuste töötajaid, mida teha olukorras, kus õpilasel on opioidide üledoos. Esimesena katsetab projekti Alabama osariik, vahendab BBC. Koolide esmaabikappi viiakse tavapäraste vahendite kõrvale opioidide antidoot Naloxone. Haridustöötajate jaoks muutub esmapilgul ebaharilik esmaabikoolitus standardkoolituseks. Kõigepealt õpitakse ära tundma üledoosi sümptomeid ja siis andma esmaabi. Alabamale järgneb Florida, kus erinevalt Alabamast on koolides registreeritud opioidide üledoosi juhtumeid.

PISA tulemustest edukuseks ei piisa

Lõuna-Ameerikas on Tšiilis kõige kõrgemad PISA testi tulemused, aga õpilaste edukus on tihti seotud nende majandusliku taustaga. Vaesemate tudengite aitamiseks võeti mõni aasta tagasi vastu gratuidad-süsteem: olenevalt pere sissetulekust ei pea kõik üliõpilased õppemaksu maksma. Ülikoolide sõnul muudab seadus nende elu raskemaks, sest kuigi vaesemad ei pea õppeteenustasu maksma, on neil raskusi eluasemekuludega, seega ei suuda nad nominaalajaga lõpetada, mis tähendab ülikoolidele lisakulusid, vahendab BBC.

Punaninad taaskasutatavaks

Suurbritannias tähistavad Cornwalli õpilased sel aastal heategevuslikku punase nina päeva tavapärasest erinevalt. Kui varem osteti Comic Reliefi heategevusühingult plastikninasid, siis seekord annetasid Fourlanesendi kogukonna algkooliõpilased organisatsioonile nina hinna rahas, aga ninad tehti ise näiteks munakarpidest või villast, lõngast jne. Uued ninad on taaskasutatavad ega saasta keskkonda, vahendab BBC. Õpilastele saatis tänukirja Sir David Attenborough, millega kiitis õpilasi alternatiivide leidmise eest.

Vägivaldne õpetaja lõpetab võllas

Tansaanias mõisteti poomise läbi surma õpetaja, kes karistas õpilast nii karmilt, et laps suri saadud vigastustesse, vahendab BBC. 51-aastane õpetaja süüdistas 14-aastast õpilast naisõpetaja käekoti varguses ja hakkas teda peksma. Õpetaja rikkus reegleid, mille kohaselt võib sel viisil karistada ainult direktor või direktori määratud isik, aga direktor peab kohal olema. Lisaks võib maksimaalselt lüüa neli korda. Tansaanias kehtib surmanuhtlus, aga viimane hukkamine viidi läbi 1994. aastal.

Londoni koolide turvalisus noateral

Londoni linnapea pakkus linna koolidele ja kolledžitele tasuta noadetektoreid, aga ainult pooled võtsid pakkumise vastu, vahendab tes.com. Linnapea tegi koolidele pakkumise poolteist aastat tagasi, pussitamiste arv on Inglismaal ja Walesis praegugi tõusuteel. 498 keskkoolist kasutab noadetektorit 250, lisaks 63 kolledžit. Hiljuti pussitati juuksuris 19-aastast noormeest. Juuksurisalongile lähim kool detektorit kasutama ei hakka ja arvab, et probleem ei ole seotud kooliga, vaid piirkonnaga.

Esmaabitund õpekavasse

Esmaabitunnid algkoolis võivad päästa elusid. Arvatakse, et mahajäänud piirkondade lapsed puutuvad tõenäolisemalt kokku hädaolukorraga, aga ei oska õigesti käituda. Šotimaal läks teismelisest ja kahest 10-aastasest tüdrukust koosnev kolmik parlamenti, et veenda poliitikuid lisama esmaabi algkoolide õppekavasse, vahendab tes.com. Näiteks Taanis viidi läbi sarnane esmaabi koolitusprogramm, ja tulemused on paljulubavad. Kui varem julges 20% kõrvalseisjatest appi minna, siis pärast õpet 70%.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!