Loo jooga abil endale heaolu

8. märts 2019 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit

Holger Oidjärv on Eesti tuntumaid joogaõpetajaid. Ta tutvus joogaga 1960. aastatel Moskvas õppides, kui tekkis huvi idamaade vastu. „Idamaade kunstide muuseumis toimusid huvitavad üritused, Moskva õpetajate majas oli jooga aktsepteeritud,“ meenutab ta suurlinna toonaseid võimalusi.

Pärast õpinguid Eestisse naastes kohtus Oidjärv 1968. aastal oma kodulinnas Pärnus joogaõpetaja Gunnar Aarmaga. „Sellega oli näpp antud,“ ütleb ta. Oidjärv hakkas joogatunde andma nende oskuste põhjal, mis oli omandanud.

1990-ndatel ulatasid põhjanaabrid abikäe, alustajaid oli 16. Seitsmeaastase koolituse läbis kümme inimest, kel igaühel tekkisid oma joogagrupid. Oidjärve sõnul omandasid nad n-ö bakalaureusekraadi. Magistritaseme saavutamine eeldanuks edasiõppimist Indias. „Olime õnnelikud, et saime niigi palju,“ ütleb ta.

See oli üleminekuaeg, kus inimestel oli palju probleeme psüühika ja iseendaga toimetulekuga ning jooga sobis abiks väga hästi, meenutab Oidjärv. Peagi suurenes üle Eesti vajadus joogaõpetajate järele, loodi Tallinna joogaühing. Jätkuvalt aitasid meid soome õpetajad jätkukursustega, kui tegime juba ise joogakoolitusi,“ räägib Oidjärv. Selle tulemusena tekkisid mitmed praeguseni tegutsevad joogarühmad.

Seejärel tuli abi rootslastelt, kes aitasid eestlastel omandada klassikalise jooga aluseid sügavuti. Õpiti jooga suutrate sisu, asana-teooriat, tunni planeerimist ja joogat kui individuaalset teekonda. Õppijaist üheksa said joogaterapeudiks. „Nad tegutsevad ja nende potentsiaali võiks kasutada nii ennetustegevuseks kui ka taastusraviks,“ arvab Oidjärv. Jooga abil saab tema arvates paljudest terviseprobleemidest jagu. Sel viisil jooga rakendust peab ta oma suureks unistuseks.

Algajale, kes jooga vastu huvi tunneb või sellest abi tahab, soovitab Oidjärv usku, lootust ja armastust. Usku, et jooga aitab, lootust, et selle praktiseerimine on ka ennetava toimega, ja armastust, mis toetab püsivat ja järjepidevat enesega tegelemist. Ta soovitab leida hea joogaõpetaja – ja neid meil jagub –, kes aitab koostada sobiva kava, ja siis harjutamisega peale hakata.

„Joogaga tegeldes tunned, et annad näpu või käegi, kui näed ja saad aru, et jooga mahub su elupäevade rütmi,“ ütleb Oidjärv. Enda meeleolu, enda tegusus on iseenda teha, teab joogaõpetaja. Suurtes linnades on selleks paremad võimalused, on õpetajad, aga maal saab joogaga väga hästi üksigi tegelda. „Ela tervelt ja ole õnnelik, tunne rõõmu endast ja lähikondsetest. Tunne, et lood endale ise oma ilusa elu,“ soovitab Holger Oidjärv, juhatades teed jooga juurde.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!