Tallinna ülikool saab kantaadi

15. märts 2019 Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Nime saamise 14. aastapäeva ning Tallinnas antava õpetajahariduse 100. aastapäeva tähistab Tallinna ülikool Rasmus Puuri loodud kantaadi esmaettekandega.

Eesti hariduses on juubeliaasta – õpetajate õpetamise algusest Tallinnas täitub juba terve sajand. Õpetajaõppe väärikat tava kannab edasi Tallinna ülikool, mis sai oma nime 18. märtsil 2005 jõustunud seadusega.

Et need kaks – noor ülikool ja küllalt pikk õpetajaõppe tava – ühendada, tähistatakse tänavust 18. märtsi kui tähtpäeva, mille sisu on „100 aastat targa eluviisi eestvedamist“. Nimelt on Tallinna ülikooli olemus ja siht olla targa eluviisi eestvedaja Eestis, õpetajaamet on aga üks selle parimaid avaldumisviise.

Energiline ja elujõuline

18. märtsi muudavad ülikooli jaoks eriliseks saja sajandi vilistlase väljakuulutamine pidulikul aktusel aulas ning Rasmus Puuri loodud kantaadi „Vabaduse tuul, tarkuse tuul“ esmaettekanne Kultuurikatlas.

„Kantaat on energiline, elujõuline ja rõõmus,“ hindab Tallinna ülikooli sümfooniaorkestri dirigent Martin Sildos, kes esmaettekannet juhatab. Dirigendi sõnul haaravad teoses peituvad kõlavärvid kuulaja endasse ning helisevad temas veel ka tükk aega pärast seda, kui on kõlanud viimane noot.

„Teksti autor Sulev Oll ja helilooja Rasmus Puur on leidnud väga hea kontakti, sest teoses pole ühtegi kohta, kus tekst ei toetaks muusikat ja vastupidi,“ tõdeb Sildos. „Ma loodan, et see kantaat leiab Eesti muusikaloos endale kindla koha ning jääb veel kauaks teoseks, mida meelsasti esitatakse ning kuulatakse.“

Mitte väga pateetiline

Sildos on väga rahul sõnumiga, mille Tallinna ülikooli koorid ja orkester 18. märtsil kuulajateni toovad. „Eesti on liialt väike, et lubada endale mõttelodevust ja vaimu väsimust. Pidevalt tuleb küsida, uurida ja lugeda – nii hoiame oma vaimu erksa ning mõtte vahedana,“ nendib ta. „Ülikoolid koos õppejõudude ja üliõpilastega aga peaksidki olema need võimsad jäälõhkujad, kes purustavad rumaluse ja lühinägelikkuse paksu jääkooriku ning juhtivad meid laia silmaringi ning tarkuse merele. Selle võtab kokku väga kenasti lause, mis kõlab ka kantaadis: „Jätkuks vaid püsivust pärida, nõnda kõlab me palve“.“

„Kantaadi kirjutamine on iga kord erinev, kuna palju sõltub mahust ja sisust,“ selgitab Rasmus Puur. Ülikooli kantaati luues mõtles ta sügavalt küll hariduse tähendusele inimese arengus, samas soovis, et helitöö ei tuleks väga pateetiline.

Pidulikumalt aasta lõpuni

Erilisi hetki on ülikoolil juba olnud ja tuleb sel aastal veel. Riigikogu võttis 20. veebruaril vastu valitsuse algatatud ja kõrgharidusseadusega seotud Tallinna ülikooli seaduse.

22. veebruaril esitlesid Omniva ja Tallinna ülikool kunstnik Indrek Ilvese loodud postmarki, mis on pühendatud järjepideva õpetajahariduse 100. aastapäevale Tallinnas. Sügisel on oodata haridusuuenduse teemalist konverentsi.

Ehitustööde plaanipärasel kulgemisel avatakse tänavu ka ülikooli uus õppehoone, kuhu tulevad pallimängude saal ja jõusaal, kunstistuudiod ja tantsusaalid ning black box, muusikaklass ja helistuudio.

2019. aasta vastuvõtuks avatakse üle saja õppekava ja võetakse õppima rohkem kui 2000 uut üliõpilast. Dokumentide vastuvõtt algab tänavu 20. juunil.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!