70-aastane Lepatriinu

23. apr. 2019 Sirje Illopmägi Kohtla-Järve Lepatriinu lasteaia direktor - Kommenteeri artiklit

Lepatriinu lendab ringi, kutsub kõiki peoringi. Seitsmekümnes aastapäev ongi lasteaial käes!

Kohtla-Järve Lepatriinu lasteaed tähistas aprillis oma 70 aasta juubelit. Pidu hakati ette valmistama mitu kuud varem ja seda peeti terve nädal.

Pilk ajalukku

Lepatriinu lasteaed on Kohtla-Järve linna kõige esimene ja üks väiksemaid lasteaedu.

Kui heita pilk möödunule, alustas Põlevkivikeemia Tootmiskoondisele kuuluv lasteaed nr 1 oma tegevust 1949. aastal kahe rühmaga. Lasteaed oli planeeritud 50 lapsele. Vahel juhtus, et lapsi oli rohkemgi, sest häid lapsi mahub ühte lasteaeda palju. Kuna kombinaadi töölised käisid vahetustega tööl, töötas lasteaed ööpäevaringselt ning sellega seoses toitlustati lapsi neli korda päevas. 70 aastat tagasi oli lasteaial oma peenramaa, kus kasvatati mitmesuguseid köögivilju, marjapõõsad ning õuna- ja kirsipuud. Kevadest sügiseni jätkus toimetamist kõigil küllaga. Valminud saak viidi kööki, kus sellest valmistati lastele sööki. Ka keskküttega olid lood hoopis teisiti kui praegu: nimelt küttis varahommikul ruumid soojaks kütja. Alates 1954. aastast on lasteaias keskküttesüsteem. Käesoleval ajal haldab lasteaeda Kohtla-Järve linnavalitsus. Muutunud on ka laste arv. Vastavalt tervisekaitsenõuetele mahutab lasteaed nüüd 32 last.

Keskkonnasõbralikkus ja õuesõpe

Aastate jooksul on välja kujunenud oma väärtused ja traditsioonid. Meil on keskkonnasõbralik lasteaed, kus viiakse edukalt läbi õuesõpet. Lähedal asuvasse parki või loodusrajale läheme paarikaupa hanereas, uurides vastavalt aastaajale vee- ja porilompe, lund, päkapikujälgi, kuulates looduse helisid. Lapsed tahavad kõike teada, vaadata iga kivi alla ja põõsa taha tee ääres, kõike katsuda, haarata, maitsta. Nad peavad ka kõige väiksemat ja tühisemat asja uurimise vääriliseks ning tahavad seda väljast- ja seestpoolt tundma õppida.

Lapse jaoks on oluline teadmine ja arusaamine. On hea, kui laps saab kuulata linnulaulu, tuuleorelit, hingata sisse suvelõhna, nautida sügise saabumist ja kevade tärkamist, tunda kätega karedat puukoort, siledat kivi ning puulehtede pehmust. Loodus on kui suur raamat, mis on täis üllatusi, põnevust, teadmisi ning elamusi. Seepärast on looduse ning ümbritseva tunnetamisel aukohal uuriv, kogev ja mänguline õppimisviis. Õppesõidud Eestimaa eri looduspaikadesse avardavad laste silmaringi veelgi. Toetust laste väljasõitudeks saame KIK-i keskkonnahariduslike projektide kaudu. Lasteaed pälvis keskkonnaministeeriumi Keskkonnakäpa tunnustuse „Rahva lemmik 2017“ algatusega „Õiteküllus kevadest sügiseni”.

Lasteaias väärtustatakse tervist ja turvalisust, sest hea tervis määrab oluliselt inimese elukvaliteeti ning loob aluse rahuloluks ja arenguks. Tervislikud harjumused ja hoiakud kujunevad koolieelses eas kogemuste põhjal, kui lapsed on tunnistajaks täiskasvanute tervislikule käitumisele. Liitumine tervist edendavate lasteaedade võrgustikuga võimaldab veel tõhusamalt tervisekasvatust teha.

Üksmeelne, töökas, rõõmsameelne kollektiiv

Koostöö põhineb usaldusel, lugupidamisel ja sõbralikkusel. Meie kollektiiv on üksmeelne, töökas, rõõmsameelne ja uuendustele avatud. Jagame oma kogemusi ning õpime teistelt.

Traditsioonilised üritused, väljasõidud ja sünnipäevalaste õnnitlemine sünnipäevaringis teevad Lepatriinu lasteaia omanäoliseks just seetõttu, et neist võtab osa kogu maja, nii väikesed kui ka suured, nii mudilased kui ka töötajad.

70 aasta juubeliüritus sai avapaugu näitusega „Minu lepatriinu“. Ka lapsevanemad lasid oma loovusel lennata ning erisuguseid lepatriinusid aina kogunes. Kuna maja on väike ja päevategevused toimuvad rühmaruumis, muutsid omavalmistatud lepatriinud lasteaia pidulikuks.

Lõbus ja hoogne sünnipäevapidu

Sünnipäeva peeti kahel päeval: 10. aprillil lastele ja vanematele ning 11. aprillil külalistele. Kohal olid Kohtla-Järve linna esindajad, lasteaedade direktorid, endised kolleegid ning paljud sõbrad.

„On üks koht, kus igav ei hakka, on üks koht, kus mängud ei lakka … Siin ei tunta üksindust, siin on sõprus ja siin on lust.“ Nii tervitati sünnipäevalast. Noorema rühma Trallitriinude ja vanema rühma Trikitriinude ühiskontserdil kõlanud laulud, luuletused ja tantsusammud olid nii hoogsad, et plaksutamine ei tahtnud vaibuda. Põnevust pakkus videoklipp „Lepatriinu eilne ja tänane päev”, mis pildialbumina näitas lasteaia algusaastaid ja tänapäevaseid tegemisi. Lapsed kilkasid rõõmust: „Näe, vaata, vaata! Mina siin!“

Nende tegusate aastate jooksul on lasteaed säilitanud oma hubasuse ja kodususe. Lasteaed pakub hoolivust, et iga laps saaks kogeda, avastada, õppida ning areneda loomulikul, just temale omasel viisil.

Maja on väike ja rõõmus oma armsate mälestustega.

Neid ikka kogume, sest sajast puudu palju veel! Kõik, mis kaasas, jagan ära rõõmsas õnnitluste käras. Valjud hõiked täna laes – palju õnne, lasteaed!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!