Archebald kutsub ajalugu proovima

5. apr. 2019 Argo Kirss - Kommenteeri artiklit
Ammulaskmine köidab nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Foto: Argo Kirss

Üle-eelmisel suvel avati Kuressaares uus teemapark – keskaja elamuskeskus Archebald. See on üks isevärki koht linna peatänava ääres, kus ennastunustavalt aega veetes astuvad külastajad ajas mitusada aastat tagasi. Ja mis kõige tähtsam – väljapandut saab asjalike juhendajate õpetuste saatel omaenda kätega proovida.

Keskuse peamaja on pea 200 aasta vanune, käsitsi tahutud dolomiidist ehitatud laohoone, mis on säästvalt ja vanu lahendusi kasutades muudetud keskaegseks elamuskeskuseks. Ruume on hoones palju. Relvade ja turviste saalis on vaatamiseks ning proovimiseks välja pandud kiivreid, mõõku, rõngasturviseid ja muud vaprate rüütlite varustust. Keskaegse piinakambri hämaruses ootab külastajaid 20 piinariista, mis kõik on töökorras ja millest nii mõndagi saab juhendajate abiga ka omal nahal proovida. Piinakambri kohal asub meistrikoda, kus soovijad saavad keskuse juhendajate õpetuste järgi valmistada endale ilusa ja ajastukohase meene – meeldivalt lõhnava mesilasvahast küünla.

Teisel korrusel on peosaalis vaatamiseks ja proovimiseks väljas keskaegsed rõivad: peakatted, tuunikad, kleidid. Siin, nagu ka relvade saalis, on pildistamine pea kohustuslik. Selles ruumis asub ka osa keskuse osavus- ja nuputamismängudest, mida on hoovis olevatega kokku pea kümme. 

Tegevuskohti on ka keskuse hoovis. Vibu- ja ammutiirus on võimalus silma teravust ja käe kindlust proovida ning võistu laskmist korraldada. Samuti on siin pehmete mõõkade võitlusareen ning küülikute aed, kus porgandit ja silitusi ootavad keskuse vahvad neljajalgsed. 

Veel on hoovis vana töötava rataskaevu kõrval ainulaadne veemängu ala. Tünnid, rennid, vesiratas ja pesupalid moodustavad põneva süsteemi, mis eelmisel suvel kütkestas keskuse nooremaid külastajaid jäägitult. Hoovi taganurgas asuvas sepikojas saab vermida endale mündi, milleks on hertsog Magnuse veeringu koopia. Magnuse veeringuid vermiti Kuressaares aastal 1564. Vibutiiru kõrval ootavad proovimist suuremad ja väiksemad kiviheitemasinad. Välja on pandud tolleaegseid puutöövahendeid, mis muuhulgas näitavad, et ka ilma elektrimootorita saab tööle panna nii puuri kui ka treipingi. 

Külalisi võtavad vastu ja kõige kohta jagavad selgitusi keskaegsetes rõivastes majordoomused.

Arvukate kiidusõnade seas meie külalisraamatus on üks ilusamaid “Ma sooviksin siia elama jääda!“. Keskuse tegevust on selle lühikese tegutsemisaja jooksul tunnustanud muinsuskaitseamet tänukirjaga „Pärandi tutvustaja“ ning Kuressaare linn, kes nimetas keskaja elamuskeskuse Kuressaare 2017. aasta kultuuriteoks.

Keskus on avatud suvel iga päev kella 11–17. Muul ajal alates kümnest inimesest vastavalt kokkuleppele. Grupid saavad keskusesse tellida ka toitlustuse – uhkete pikkade laudade taga ajastutruudes savinõudes serveeritud söök annab meeldiva võimaluse kahe tunni jooksul kogetud emotsioone vahetada.

Tule koos pere või klassikaaslaste ja sõpradega Kuressaarde keskaja elamuskeskusesse Archebald (Garnisoni 24), kus ootavad põnevad ja õpetlikud keskaja tegevused! 

Kõigi vahel, kes aprillikuu jooksul jagavad keskaja elamuskeskuse FB-lehe viimast postitust ja kirjutavad selle kommentaariks „Külastame sel suvel kindlasti keskaega!“, loosime välja kolm tasuta keskaegse varspüssi demonstratsioonesinemist, -laskmist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!