Haridusuudiseid välismaalt

3. apr. 2019 - Kommenteeri artiklit

Head suhted aitavad õpinguid jätkata

Õpetajateks pürgivad tudengid, kellel on rohkem sõpru ja kes ei katkesta kergekäeliselt õpinguid, vahendab tes.com. Uuringutes leiti, et isiklikult ja ametialaselt tugevad suhted annavad jõudu kõigega toime tulla. Õpinguid jätkasid pigem ka need, kellel tugevam side oma juhendajaga. Teadlased uurisid sadat praktikanti, neid mõjutavaid sotsiaalseid ja suhetega seotud tegureid ning jõudsid järeldusele, et isegi kui esineb puudujääke isiklikes suhetes, võivad ametialased suhted selle kompenseerida ja vastupidi.

Mida teha vaegkuuljaga klassis?

Mida teha, kui klassis õpib kehva kuulmisega laps? Tes.com soovitab õpetajatel laps esiritta istuma kutsuda. Kui lapse üks kõrv kuuleb normaalselt, siis peaks vaatama, et see kõrv oleks suunatud taha klassi keskele, et laps saaks võimalikult palju infot kätte. Õpilane peaks õpetaja nägu selgelt nägema, seega tuleks vältida näiteks seljaga akna ees seismist. Rääkida tuleks normaalselt. Kui õpetaja hakkab sõnade rõhutamiseks huuli teisiti liigutama, raskendab see huultelt lugemist.

Koer igasse kooli!

Buckinghami ülikooli konverentsil „Heaolu hariduses“ arutleti, kuidas õpilaste stressi ja ärevusega seotud probleeme lahendada, vahendab BBC. Konverentsil nenditi, et õpilased tunnevad end sotsiaalmeedia taustal pidevalt pinge all. Kui võrreldakse enda elu sotsiaalmeedia täiuslike eludega, võivad tagajärjeks olla söömishäired, enda vigastamine ja muud probleemid. Huvitava mõttena toodi välja, et rohkem peaks tegelema õpilaste vaimse tervisega ja igas koolis võiks olla koer või muu stressi leevendav loom.

Mumps niidab tudengeid

Inglismaal on Nottinghami ülikoolides mumpsipuhang. Kindlalt on teada 40 mumpsijuhtumit, aga kahtlustatakse, et umbes 220 inimest on haigestunud, vahendab BBC. Mumpsi on leitud kahes ülikoolis. Üldiselt on Inglismaal mumpsi haigestunute arv võrreldes 2017. aastaga vähenenud. Kui õpilastel esineb haiguse sümptomeid, näiteks kõrget palavikku, isukaotust, peavalu, palutakse neil perearsti juurde pöörduda ja koolipersonalile haigestumisest teada anda, eriti juhul, kui haigestumine takistab oluliselt õppetööd.

Mida õpilased vaatavad?

Saksamaal vaatas seitsmenda klassi õpilane videoid, mis sisaldasid vägivalda ja pornot, ning saatis neid teistele edasi. Teo eest kõrvaldas kool ta kaheks nädalaks õppetöölt, vahendab Der Spiegel. Õpilane salvestas videod kooli territooriumil mobiiltelefoni ja levitas nii keelatud sisu näiteks rakenduse WhatsApp kaudu. Õpilase vanemad kaebasid otsuse edasi, aga edutult. Kohtus ütles õpilane, et jagas vaid süütuid videoid, aga tema ütlusi ei võetud arvesse, sest õpetajatele oli ta oma teo üles tunnistanud.

Robot sai professori assistendiks

Jürgen Handke võttis esimese professorina assistendiks roboti. Saksamaal anglistikat õpetav Handke kasutab assistenti õppetöös. Ta soovib humanoidsete robotite abil ülikooliharidust uuele tasandile viia. Robot Yuki on 120 cm pikk, ta hääleks on metalli kõlaga tehishääl. Yuki osteti Jaapanist, tal on isiklik programmeerija. Alguses oskas ta suhteliselt vähe, aga praegu suudab näiteks kontrolltööde küsimusi ette lugeda ja kellaaega öelda, vahendab Der Spiegel. Intervjueerida teda aga veel ei saa.

Pisarakiskuja Dylan Chidick

USA-s tuleb ülikoolikohtade ostmisskandaalile vastukaaluks lugu immigrandist, kes lapsena vahepeal kodutuna elades usinalt õppis ja sai rasketest oludest hoolimata sisse 17 kõrgkooli, vahendab Der Spiegel. Dylan Chidick oli 7-aastane, kui ta kümme aastat tagasi ema ja vennaga riiki tuli. Mõni aeg hiljem kaotas ema töö, lastel diagnoositi südamerike ja lõpuks elasid nad kodutute varjupaigas. Dylan käis tööl ja õppis samal ajal, sooritas mitu korda SAT-testi ning soovib õppida politoloogiat ja ajalugu.

Dressipüksid pole koolivorm

Baierimaal Rottenburgis keelas üks reaalkool kooli territooriumil dressipükste kandmise. Dresse võib koolijuhi sõnul kanda vabal ajal või sportides, aga koolis kantav riietus peab erinema kodus diivanil lesimise omast. Keelule järgnes mõne õpilase vastasseis, leidus neidki, kes ütlesid, et neil ongi kapis ainult dressid. Samas koolis on keelatud närida nätsu või süüa rämpstoitu, näiteks kartulikrõpse. Sellega soovitakse vähendada prügi hulka, vahendab Der Spiegel. Taunitakse ka energiajooke.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!