Klassist välja – loodusmuuseumi, botaanikaaeda ja teatrisse!

26. apr. 2019 Margit Hirv Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia loodushariduse spetsialist - Kommenteeri artiklit
TÜ loodusmuuseumi püsiekspositsioon. Foto: Andres Tennus

Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos Vanemuise teatriga kutsuvad 4.–7. juunini kooliaastat lõpetama klassist välja. „Klassist välja“ programm toimub juba teist aastat. See on hea võimalus külastada ühe programmiga nii loodusmuuseumi, botaanikaaeda kui ka teatrit.

Õppeprogrammi raames toimuvad mängulised tunnid Tartu ülikooli loodusmuuseumis, Tartu ülikooli botaanikaaias ja Vanemuise teatris. Tund toimub kella 10–11.30, pärast mida kohtuvad kõik klassid Vanemuise teatri suures majas, kus kell 12 toimub hariduslik etendus.

Igal päeval on oma teema. Õpetajal on võimalik oma klassile valida TÜ loodusmuuseumi tund ja teatrikülastus või TÜ botaanikaaia tund ja teatrikülastus – kõigil on võimalik leida endale sobivaim ja huvitavaim teema. Osalema ootame 1.–10. klassi õpilasi.

  • 4. juunil on keskmisele vanuseastmele mõeldud TÜ loodusmuuseumi tund „Kliima ja loomad“ või TÜ botaanikaaia tund „Kliima ja taimed“ ja pärast seda saab minna Vanemuise teatri etendusele „Füüsika“.
  • 5. juunil on nooremale vanuseastmele mõeldud TÜ loodusmuuseumi tund „Loomade liikumine“ või TÜ botaanikaaia tund „Taimede tants“ ja pärast seda toimub Vanemuise teatri tantsutund „Tants läbi aegade“.
  • 6. juunil on nooremale vanuseastmele mõeldud TÜ loodusmuuseumi tund „Hääled looduses“ või TÜ botaanikaaia tundi „Hääled ja helid botaanikaaias ja taimemaailmas“ ning pärast seda toimub Vanemuise teatri muusikatund „Appi! Ooper!?“.
  • 7. juunil on vanemale vanuseastmele mõeldud TÜ loodusmuuseumi tund „Loomade kaitsekohastumused“ või TÜ botaanikaaia tund „Taimede kaitsekohastumused“ ja pärast seda on Vanemuise teatri draamatund „Valmisolek on kõik“.

Miks tulla klassist välja?

TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia tund võimaldab õpilastel saada vahetu kogemuse elusloodusest ja avastada elurikkust. Sellised vahetud kogemused jäävad hästi meelde ja kinnistavad õpitut. TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia külastamine lähendab õpilasi loodusega, aitab neil mõtestada eluslooduse rolli inimestele ja teadvustada loodust hoidvaid käitumisjuhiseid. Loodusmuuseumi ja botaanikaaia tundides õpime loodust (sealhulgas loomi, linde, putukaid, taimi jt) märkama ja tundma. Mida tunneme, sellest oskame ka lugu pidada, hoida ja armastada. Seetõttu on loodusharidusel ja -haritusel suur osa õpilaste hoiakute ja väärtushinnangute kujunemisel. Loodust õpitakse „Klassist välja“ tundides tundma mängulise ja praktilise tegevuse käigus. Kindlasti äratame loodusmuuseumis ja botaanikaaias õpilastes huvi eluslooduse vastu. Tundides juhime tähelepanu sellele, et hoiaksime oma kodukoha parke, metsatukki, järvesilmi ja jõgesid, sest nendega on seotud sajad looma-, taime- ja seeneliigid, kelle käekäik sõltub meist. Õppimine klassist väljas paneb lapsed koostööd tegema ja seeläbi areneb nende sotsiaalne hakkamasaamine.

Teatris toimuvates tundides mängitakse päriselu läbi väga erinevate, kaasahaaravate, tihti uskumatuna tunduvate lugude abil. Teatris pole ekraani, mis kõik justkui kaugeks ja mittepuudutavaks muudab. Olulised on kooliga tehtud teatrite ühiskülastused, sest arvatavasti on õpilasi, kes muidu satuks teatrisse harva või ei satukski. Pärast etendust võib koolis teha analüüsiva tunni, kus esiplaanil on õpilase isiklik arvamus, tunded, mõtted, mida etendus tekitas. Vaataja mõtte- ja tundemaailma rikastamise eesmärgil töötavad teatris paljud oma ala meistrid.

Lugupeetud õpetaja, registreeri oma klass kooliaasta lõpetamiseks silmaringi laiendavale programmile, pakkudes õpilastele võimalust omandada enam kui ainult klassiruumis olles. Info TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia tundide kohta ning broneerimine telefonil 737 6076 või loodusmuuseum@ut.ee. Vanemuise teatri tundide kohta saab infot kollanekass@vanemuine.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!