Õpilaste teadustööde konkursi parimad tulevad Tallinnast, Tartust ja Saaremaalt

18. apr. 2019 - Kommenteeri artiklit
Kõik auhinna saanud.

Haridus- ja teadusministeerium ning Eesti teadusagentuur kuulutasid täna välja 2019. aasta õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad. Gümnaasiumiastmes pälvisid esikoha Elisa Monticelli (Tallinna prantsuse lütseum) ja Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasium). Põhikooliõpilastest tunnistati parimaks Kennet Puiestee ja  Martin Vesberg mõlemad (Saaremaa ühisgümnaasium).

Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand tänas ja tunnustas õpilasi ja juhendajaid ning andis üle riiklikud preemiad. „Õpilaste teadustööde konkurss ja teadusfestival kinnitavad meie laste ja noorte mitmekülgset huvi teadmiste ja teaduse vastu,“ ütles Reimand. „Ma väga loodan, et see huvi jääb teisse püsima kogu õpingute ajaks ja juhib nii mõnegi teist teadlase karjääri juurde. Nüüd ja edaspidi palun rääkige oma teadustööst ‒ nii sõpradele-tuttavatele kui ka kõigile teistele, ka vanaemale. Muide, juba Albert Einsteinile omistatakse mõtet, et sa ei saa millestki aru enne, kui pole seda oma vanaemale ära seletanud.“

Konkursile esitatud 180 tööst valis teadlastest koosnev hindamiskomisjon lõppvooru 100 uurimistööd, millest 99 esitleti teadusfestivali eilse ja tänase päeva jooksul hindajatele ja avalikkusele.

Välja anti 12 riiklikku preemiat põhikooli- ja gümnaasiumiastmes. Eripreemiaid andsid üle ligi 30 organisatsiooni, nende seas kaitseministeerium, maaeluministeerium, keskkonnaministeerium, siseministeerium, sotsiaalministeerium, Tervise Arengu Instituut, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Keele Instituut, ülikoolid, muuseumid ning mitmed teised teadust ja selle populariseerimist oluliseks pidavad organisatsioonid.

Parimate seast valiti välja Eesti esindajad Sofias toimuval Euroopa Liidu noorteadlaste konkursil, Londoni teadusnädalal noortele, Šveitsi talendifoorumil, Noorte teadusmessil Hiinas Macaus ja rahvusvahelises teaduslaagris Šveitsi Alpides.

Tänavu juba 18. korda toimunud konkursi eesmärk on tõsta laste ja noorte huvi meid ümbritseva maailma vastu, toetada koolides toimuvat uurimisõpet ja julgustada noori juba koolis uurima probleeme, mille lahendamine oleks oluline ka teistele.

Õpilaste teadustööde riikliku konkursi tulemused

Gümnaasiumiastmes

I preemia (1100 eurot)
Elisa Monticelli (Tallinna prantsuse lütseum) töö „Tallinna prantsuse lütseumi sega- või mitte-eesti perekonnast pärit noorte rahvuslik identiteet ja kooli mõju sellele“ eest. Juhendajad Aune Valk ja Peeter Tammeveski.

Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasium) töö „Binaarsete amplituudhologrammide valmistamine filmikaamera abil“ eest. Juhendajad Andreas Valdmann ja Siim Oks.


II preemia
(800 eurot)
Laima Šusta (Tallinna reaalkool) töö „Erineva α-aminorühma konfiguratsiooniga lüsiini sisaldavate inhibiitorite süntees ja nende toime uurimine proteiinkinaasile A“ eest. Juhendajad Erki Enkvist ja Martin Saar.

Hana Geara (Tallinna prantsuse lütseum) töö „Hõbegeeni pärandumine eesti tõugu hobuse genofondis ja avaldumine fenotüübis ʽHõbemust’“ eest. Juhendajad Sirje Tekko, Grete Nummert, Maria Liivrand ja Priidu Tikk.


III preemia
(600 eurot)

Merilin Radvilavičius (Viimsi gümnaasium) töö „Mulla pH ja toitainete sisalduse mõju hariliku männi (Pinus sylvestris L.) okkamõõtmetele Puhatu ammendatud freesturbaväljal“ eest. Juhendajad Katri Ots, Hille Eek ja Maria Tilk.

Ketlin Õunap (Nõo reaalgümnaasium) töö „Lihatoodete mikrobioloogilise kvaliteedi hindamine“ eest. Juhendajad Mati Roasto ja Epp Vinne.


Põhikooliastmes


I preemia
(850 eurot)

Kennet Puiestee (Saaremaa ühisgümnaasium) töö „Vanad taluasemed: Pärandkultuuriväärtused või ökolõksud. Võimalikud ökolõksud Vilsandi rahvuspargis ja selle lähiümbruses“ eest. Juhendaja Inge Vahter.

Martin Vesberg (Saaremaa phisgümnaasium) töö „Sookure (Grus grus) Saaremaa asurkonna rändekäitumine“ eest. Juhendajad Inge Vahter ja Ivar Ojaste.


II preemia
(550 eurot)

Cathrin Benita Poopuu (Saaremaa ühisgümnaasium) töö „Puugid: bioloogia, levik Saare maakonnas ning nende poolt levitatavad haigused“ eest. Juhendajad Inge Vahter ja Julia Geller.

Heikko-Hardi Reinhold (Antsla gümnaasium) töö „Metsavendlus Eestis: metsavenna punkri ehitamine“ eest. Juhendaja Eve Kubi.


III preemia
(350 eurot)

Kadri Keiu Ilves (Vanalinna hariduskolleegium) töö „VHK 9. klassi õpilaste digiterminoloogia tundmine“ eest. Juhendaja Krista Nõmmik.

Kristo Kakkum (Aste põhikool) ja Artur Medri (Saaremaa ühisgümnaasium) töö „Tuulegeneraatorite võimalik mõju vihmaussikooslustele Saaremaal Sikassaare poldrialal“ eest. Juhendajad Inge Vahter ja Ülle Soom.

Eesti esindajad rahvusvahelistel üritustel:

  • Euroopa Liidu noorteadlaste konkursil EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) septembris 2019 Sofias: Richard Luhtaru, Hana Geara ja Merilin Radvilavičius.
  • Londoni teadusnädalal noortele LIYSF (The London International Youth Science Forum) juulis-augustis 2019: Elisa Monticelli.
  • Šveitsi talendifoorumil (Swiss Talent Forum) veebruaris 2020: Renar Kihho (Hugo Treffneri gümnaasium).
  • Noorte teadusmessil CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest) Hiinas Macaus juulis 2019: Andreas Must (Tallinna reaalkool) ja Carmen Piirsalu (Tartu Tamme gümnaasium).
  • Rahvusvahelisel üritusel IWRW (International Wildlife Research Week) Šveitsi Alpides juulis 2019: Art Villem Adojaan (Hugo Treffeneri gümnaasium).

Õpilaste teadustööde eduka juhendamise eest auhinnati I preemia pälvinud tööde juhendajaid (725 eurot):

Aune Valk ja Peeter Tammeveski Elisa Monticelli töö juhendamise eest.

Andreas Valdmann ja Siim Oks Richard Luhtaru töö juhendamise eest.

Inge Vahter Kennet Puiestee töö juhendamise eest.

Inge Vahter ja Ivar Ojaste Martin Vesbergi töö juhendamise eest. 

Publiku lemmikud:

  • Kevin Peterson (Valga gümnaasium) töö „Joonistusmasin „Spirograaf““ eest.
  • Markus Meier (Hugo Treffneri gümnaasium) töö „Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilaste poliitilised eelistused“ eest.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!