Planetaarium tuleb sinu kooli

18. apr. 2019 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit

Teaduskeskus AHHAA pakub koolidele ja teistele asutustele võimalust tellida kohapeale täispuhutav Starlabi planetaarium. Rändplanetaariumi etendused on põnev täiendus õppekavale ja tähistaeva saladused saavad selgemaks.

„Püüame anda elamuse ka nende koolide õpilastele, kel pole võimalik Tartusse tulla,“ lausub AHHAA peaplanetarist ja teadustoimetaja Üllar Kivila. „Eestis pole peale meie oma ühtegi teist tähistaevast tutvustavat ja haridusprogrammiga haakuvat rändplanetaariumi.“

Planetaariumi tulekuks pole vaja koolimaja ümber ehitada, aulasse või spordisaali saab kupli üles panna, vaja on 7 x 7 meetri suurust põrandapinda ja vähemasti nelja meetri kõrgust lage.

Kolmveerand tunniga on täheteater AHHAA meeskonnal etenduseks valmis. Kui juba nii suur asi ette võetud, siis saab etendustest enamasti osa kogu kool, ka need, kel astronoomia õppimiseni veel aega.

„Teadusharidust pole koolides liiga palju. Püüame luua teistmoodi õpikeskkonna, mis paneb lapsi uues võtmes kaasa mõtlema ja teeb õpitava arusaadavamaks,“ kõneleb Margus Aru, kes on üks etenduste läbiviijaist. Planetarist pikibki kõnelustesse õpilastele juba teadaoleva info sekka uusi ja huvitavaid teadmisi astronoomiast, füüsikast, keemiast. Tänu suurtele kogemustele õpilastega tajub ta juba esimeste minutitega, mida ja kui põhjalikult mingi auditooriumiga rääkida.

„Kui oleme koolis, siis on laste meelestatus hoopis teine kui AHHAA-s. Erutust ja põnevust on ikka märksa rohkem, kui oma turvalises koolikeskkonnas on selline uhke kuppel püsti,“ kirjeldab Margus Aru. Esimeste klasside lapsi, kes jagavad hingevärinal oma emotsioone, küllap pimedast ruumistki, tuleb vahel rahustada. Kõige motiveeritumad on enamasti 8. ja 9. klassi õpilased. Jagavad juba teemat, oskavad panna suure pildi kokku ja suudavad end kaasata etenduse läbiviimisse.

Etendused pole vaid AHHAA planetaristide monoloog, lapsed on agarad küsijad. Tahetakse teada nii taevatähtede kui ka horoskoobi tähtkujude kohta.

Märtsi viimasel nädalal jõudis AHHAA rändplanetaarium kaugele Pärnumaale. Väljasõit toimus projekti raames, mis pakkus Tartust enam kui saja kilomeetri kaugusel asuvatele koolidele tasuta etendusi.

Häädemeeste keskkooli õpilastelt tuli tagasisideks palju häid emotsioone.

Mõned esimese klassi õpilaste kommentaarid:

  • planeedid olid toredad;
  • sain teada nendest tähtkujudest, mida varem ei teadnud;
  • tähtkujud meeldisid;
  • telgis oli pime ja põnev, planeedid ja tähtkujud muutsid värvi;
  • taevas liikus meie kohal, oli väga lahe;
  • meeldis, et tähed liikusid kujunditeks;
  • sain teada, kuidas inimesed endale tähtkujusid saavad;
  • tähed ja tähtkujud olid nii erksad ja ilusad;
  • meeldis langev täht – see oli nii ilus (Üllar Kivila: „Põnev kuulda! Planetaristid tahaks teada, kuidas see küll õnnestus? Langevat tähte meie planetaariumis polegi!“)

Kolmanda klassi õpilased arvasid pärast etendust, et kui enne nägid nad taevas lihtsalt tähti, siis nüüd oskavad vaadata tähtkujusid ning teavad, et tähed on eri suuruse ja kuju ning temperatuuriga.

Rahul olid ka vanemad õpilased. Kaheksandike meelest oli kogemus väga lõbus ja õpetlik ja nad said uusi teadmisi Põhjanaela kohta ja tähtede ajaloost, õppisid tundma tähtkujusid. 

„Õpetajad on tänulikud, kui teaduskeskus tuleb kooli ja pakub tasuta õppeprogrammi,“ vahendas Häädemeeste keskkooli direktor Aule Kink kollektiivi muljeid. „Rõõmustas, et täienduseks olid head õppematerjalid, mida tunnis kasutada saab. Neljanda klassi loodusainete õpetaja sõnul oli õppeprogramm asjalik. Tähtede teemat käsitleti neljandas klassis esimesel poolaastal ja seetõttu oskasid õpilased eriti programmist lugu pidada.“

Kilingi-Nõmme gümnaasiumis osalesid AHHAA planetaristid teaduspäeval, kus oli teisigi esinejaid.

„See oli meile väga hea lahendus, ei pidanud sõitma kaugele,“ märkisid õpetajad.

„Ilus, pime, mulli sees, väga äge!“ arvasid neljanda klassi õpilased.

„Väga huvitav oli see kosmos,“ lisasid kuuendikud.

Mõnigi õpetaja kahetses, et ei teadnud sügisel planetaariumi etendust tulevat– oleks jätnud selle teema käsitlemise samale ajale. Et teema oli juba varem läbitud, polnud laste mälestused enam nii värsked. Samas need, kes on taevalaotusest huvitatud, oskasid esitada toredaid küsimusi.

„Kosmosehuvi on üleval ja etendusega saab seda veelgi lõkkele ajada,“ kinnitab Üllar Kivila.

„Meie etendus on kõigest tilk meres, aga laste silmad säravad, kui nad välja lähevad ja emotsiooniga seoses kinnistub ka mõni teadmine,“ lisab Margus Aru. „Tahaksime loota, et äratame uudishimu, et kooli lõpus meenub see kohtumine ja mõnigi mõtleb: võiks õppida ülikoolis füüsikat.“

Planetaariumi rändamist koolidesse toetab SA Eesti Teadusagentuur ning haridus- ja teadusministeerium.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!