Haridusuudiseid välismaalt

25. mai 2019 Kogunud ÕIE TÄHTLA - Kommenteeri artiklit

Arhitektuur mõjutab õppimist

Arhitektide arvates soodustavad hästi kujundatud koolid õppimist, sest õppur tunneb end neis mugavalt ja hästi. BBC uuris, kas arhitektuuriliselt suurepäraselt kujundatud kool soodustab õppimist. Šotimaal tegutseb uus Broomlandi algkool, mille kuju meenutab kas kuningakrooni või kosmoselaeva. Õpilaste arvates tõstab uus hoone tuju, sest on hästi valgustatud. Lisaruum annab õpetajate sõnul võimalusi töötada suuremate gruppidena.

Nutitelefonivabad reeded Walesi koolis

Nutitelefonita reede aitab õpilasi, vahendab BBC. Kui Walesi õpetaja Simon Hill nutitelefonide sõltuvust tekitavast mõjust luges, tekkis tal mõte katsetada telefonita reedese koolipäevaga. Õpilased andsid vabatahtlikkuse alusel hommikul telefonid ära. Osavõtt oli nii suur, et vabatahtlikkus muutus kohustuslikuks.

Iga reede on tema koolis nutitelefonivaba. Õpilaste sõnul suudavad nad paremini kodutöödele keskenduda ja korrata. Pooled õpilastest jäävad kooli internaati ja nad andsid telefonid ka ööseks ära.

Kurikaelast koolivend külvas hirmu

Suurbritannias võeti kooli vastu õpilane, keda kahtlustati kahe tüdruku vägistamises, mille tõttu poiss eelmisest koolist välja oli visatud. Lapsevanematele lubati, et kooli territooriumil on õpilased võimaliku ohu eest kaitstud, ometi see nii ei olnud ja manipuleerival poisil õnnestus ära kasutada endast mitu aastat noorem tüdruk. Ohvri isale oli lubatud, et poissi jälgitakse, aga ohvri sõnul käis poiss sama vabalt ringi kui teised. Mõni nädal hiljem mõisteti poiss tüdrukute vägistamises ametlikult süüdi, vahendab tes.com.

Välismaal õppimine tuleb kasuks töö leidmisel

Kaks uurimust tõestavad, et üliõpilased, kes on läbinud Erasmus+ üliõpilasvahetuse programmi, leiavad edukamalt tööd, vahendab Der Spiegel. Brüsselis avaldatud tulemuste järgi leidis 80% osalejatest pärast kooli lõpetamist kolme kuu jooksul töö. Lisaks ütles seitse kümnest küsitletust, et pärast välismaal veedetud aega mõistsid nad paremini, mida nad tööalaselt teha soovivad. Küsitlus viidi läbi 77 000 üliõpilase, lõpetanu ja kõrgkoolitöötaja hulgas ja 500 seotud organisatsioonis aastatel 2014–2016.

Poiss tegi eksami ainut silmade abil

Stevenage Lonsdale’i kooli 16-aastane õpilane Will sooritas GCSE põhikooli lõpueksami, kasutades selleks ainult oma silmi, vahendab BBC. Ta ei saa ei rääkida ega kirjutada, sest tal on diagnoositud ajuhalvatus. Suhtlemiseks kasutab ta arvuti abil spetsiifilist programmi, mis loeb silmaliigutusi. Eksamiks on tal 700% rohkem aega kui tavaõpilasel, et arvuti suudaks tuvastada tähed, mida ta silmadega näitab, ja luua teksti. Willi ema sõnul hakkab poeg just tänu eksamile oma tulevase karjääri peale mõtlema.

Avati kool transseksuaalidest lastele

Eelmisel aastal avati Tšiilis arvatavasti esimene transseksuaalidest lastele ja nende õdedele-vendadele mõeldud kool maailmas, vahendab BBC. Amaranta kool sai nime Mehhiko transseksuaalse poliitiku Amaranta Gómez Regalado järgi ning seal õpivad 6–17-aastaseid lapsed. Paljud õpilastest katkestasid haridustee eelmises koolis, kui nende identiteet muutuma hakkas. Nad õpivad tavakooli õppeaineid, näiteks matemaatikat, loodusteadusi, ajalugu, inglise keelt ja kunstiõpetust, ning sooritavad riiklikud eksamid.

Ämmaemanduse õpetamine uueneb

Saksamaal kuulub ämmaemandus kutseõppe alla, aga enam mitte kauaks, vahendab Der Spiegel. Kui praegu saab ämmaemandaks õppida pärast kümnenda klassi lõppu, siis tulevikus muudetakse õpe duaalseks kõrghariduseks ja sisseastujatelt nõutakse vähemalt 12-aastast keskharidust. Nii soovitakse muuta ämmaemanduse õpetamine modernsemaks ja õppekava õppurite hulgas populaarsemaks. Saksamaa Liitvabariigi valitsus otsustas, et õpe hakkab kestma kuus kuni kaheksa semestrit ja ühendab tõenduspõhise teooria praktikaga.

Käitumishäiretega lapsed eriklassi!

Austria planeerib käitumisraskustega õpilased tavaõpilasest eraldada ja moodustada nende jaoks omaette klassid, vahendab Der Spiegel. Klassis võib olla maksimaalselt kaheksa õpilast ja kindlasti peab neid õpetama eripedagoog. Eesmärk on, et õpilane läheks võimalikult kiiresti tavaklassi tagasi ja seetõttu õpetatakse käitumisraskustega lapsi kord või kaks nädalas eriklassis. Ainult väga rasketel juhtudel toimub õpilase jaoks kogu õpe eriklassis. Lisaks hakatakse pakkuma pedagoogidele vastavaid koolitusi.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!