Kuu raamat: Irmgard Lucht „Looduse aastaring: Linnud, heinamaad ja metsad“

17. mai 2019 - Kommenteeri artiklit

Irmgard Lucht „Looduse aastaring: Linnud, heinamaad ja metsad“

Maikuus on kevadine tärkamine täies hoos: puudel puhkevad pungad, esimesed õied on avanenud, linnud laulavad … Kui veel päikegi paistab, siis poeb vägisi rahutus südamesse ja koolitunnis eksivad laste pilgud aknasse: tahaks tõtata õue, lipata parkides, matkata metsa vahel. Uudishimulik meel ihkab kogeda kõike, mis kevadel uus ja värske.

Mõnikord tasub loodusesse minnes raamatki kaasa võtta või miks mitte klassi matkapäeva ette valmistades uurida, missuguseid taimi, linde ja loomi kavatsetaval marsruudil kohata võib. Äratundmisrõõm kohtumisel on lapsele võrratu tunne: „Mina tean!“

Just selline kasulik ja hea abimees on Irmgard Luchti 2018. a lõpus ilmunud „Looduse aastaring: Linnud, heinamaad ja metsad“. Ehkki raamat on algselt ilmunud Saksamaal ning käsitleb sealset loodust ja liike, sobib see üllatavalt hästi ka Eesti looduse tundmaõppimisel. Valdavat osa raamatus nimetatud linnu-, looma- ja taimeliike kohtab ka meie metsades ja niitudel.

Raamat on jagatud kolmeks suuremaks osaks: lindude, heinamaa ja metsa aastaring. Iga osa algab tutvustavate peatükkidega: mida ühist on kõigil lindudel hoolimata erinevast välimusest, kuidas eri linnuliigid eelistavad eri elukohti, mis on heinamaa ja mis on mets, keda sealt leida võib. Järgnevalt on igas osas lahti seletatud, mis toimub aasta jooksul lindude elus, millised muutused leiavad aset heinamaal ja metsas. Peatükid on nimetatud kuude kaupa.

Peatükkide ülesehitus on lihtne ja loogiline: kirjeldatakse, mis sel kuul looduses toimub, selgitatakse lihtsalt ja arusaadavalt nähtuste omavahelisi seoseid. Igast peatükist võib leida mõne huvitava uudse infokillu. Käsitletud on ka inimtegevuse mõju loodusele ja looduskaitse probleeme. Olulised mõisted on tekstis eristatud kursiiviga.

Omaette lisaväärtuse loovad raamatule illustratsioonid. Siin ei ole need lihtsalt tõetruud pildid taime-, linnu- ja loomaliikidest, vaid täiendavad olulisel määral teksti ka mõtteliselt. Osa illustratsioonidest on skeemid, nt linnu noka kuju näitab, mida lind sööb, või millised on eri taimeliikide juured, võilille õitsemine nupust seemnete valmimiseni või suur-kapsaliblika moondeetapid. Teine osa illustratsioone on maastikuvaadetena ning needki läbivad terve aastaringi: lugejal on lisaks tekstile piltidel detaile võrreldes muutused otse silme ette toodud. Illustratsioonid on detailirohked, koos liikide nimetustega – koguni sedavõrd, et neid saab kasutada väikese leia-pildilt-otsimismängu korraldamiseks (lahendused leiab heinamaa ja metsa teema lõpus väikeste nummerdatud skeemidena koos liikide loeteludega, keda piltidelt leida võib). Küll küllale liiga ei tee: raamat sisaldab ka paar head ideed meisterdamiseks.

Kokkuvõtteks võib Irmgard Luchti „Looduse aastaringi“ julgelt soovitada algkooli ja põhikooli noorematele klassidele nii tunnis käsitletavate teemade ilmestamiseks, loodushuvilistele lastele hariva aimeraamatuna kui isegi matkadel-ekskursioonidel nähtud veel tundmatute liikide määramiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!