Lapsevanem kutsus diplomaadid kooli

17. mai 2019 Heiki Raudla peatoimetaja - Kommenteeri artiklit
Esimesena külastas PMG-d USA diplomaat Elizabeth Horst. Fotod: erakogu

Pirita majandusgümnaasiumi saatkondade kuu on andnud õpilastele aimu, mis toimub eri riikides ja mida kujutab endast diplomaaditöö. Diplomaadid aga tutvuvad Eesti kooliga.

Kolm aastat tagasi kutsus Pirita majandusgümnaasiumi (PMG) vanematekogu aktiivne liige Helen Uus gümnaasiumiõpilaste ette esinema kolme riigi diplomaadid. Juba samal aastal (2017) pälvis Helen Uus PMG aasta lapsevanema tiitli. See andis indu juurde, algatus sai tuule tiibadesse ja praeguseks on ettevõtmisest saanud saatkondade kuu traditsioon, mis kannab nime „Diplomatic relations project for youth“.

Kui esimesel ja teisel aastal käisid PMG-s õpilastega kohtumas kolme, siis tänavu kevadel nelja saatkonna esindajad. Kõige esimene külalisesineja oli pikaaegne Ühendriikide välisteenistuse ametnik, praegune USA suursaatkonna ajutine asjur Eestis Elizabeth Horst.

„Et meie väikeses riigis ja arenevas maailmas edasi jõuda, pead sa valdama informatsiooni, olema kohanemisvõimeline ja mobiilne,“ põhjendab Helen Uus ürituse vajalikkust. Teine põhjus on korraldaja soov tutvustada Eesti haridust mujal maailmas: „Meie koolide ja hariduse vastu tuntakse mujal suurt huvi.“

Saatkondade kuu eesmärk on tutvustada õpilastele nii välisriikide elu ja kultuuri kui ka diplomaatide tööd üldisemalt. Eestis tegutsevate saatkondade esindajate kohtumised õpilastega toetavad muutunud õpikäsitust. Diplomaadid on rääkinud oma tööst nii Eestis kui ka teistes riikides, riikidevahelistest suhetest üldisemalt, sealhulgas majandussuhetest.

Ettekanne kestab 45 minutit, mille jooksul tutvustab esineja oma maad ja tööd, seejärel on küsimuste aeg. Vahel kipuvad õpilased tagasihoidlikuks jääma, aga kui keegi teeb otsa lahti, jätkub juttu kauemaks.

Üritus on laienenud ka väljapoole PMG-d. Tänavu kevadel toimus Moldova saatkonna päev Paldiski ühisgümnaasiumis, kus mais tuleb veel Rootsi saatkonna päev. „Regionaalne areng on oluline!“ rõhutab korraldaja.

Läbirääkimised saatkondadega algavad Helen Uusil juba eelneva aasta suvel, sest diplomaatide kalender on tihe. „Aga seni on olnud kõik nõus tulema, kelle poole olen pöördunud. Tulevad hea meelega,“ tõdeb saatkondade kuu tulihingeline korraldaja. Järgmisel aastal kavatseb Helen Uus traditsiooni jätkata, riikide valikul lähtub ta enda sõnul ennekõike maailma sündmustest, püüdes vältida liigset politiseerumist. Aga ka sellest, et esindatud oleks riike eri maailmajagudest.

„Näiteks mida me teame Brasiiliast peale karnevali ja jalgpalli? Selgus, et seal on suur majandus, rohkelt maavarasid, tööstust, muidugi eksootikat,“ tõdeb korraldaja. „Või Moldovast ja Rumeeniast, kes on praegu Euroliidu eesistuja?“

Nii Moldova kui ka Brasiilia saadikud on osalenud ka PMG korraldatud kokapoiste konkursil.

Iga riigi puhul on olnud kesksel kohal konkreetne aktuaalne teema, näiteks Gruusia puhul Abhaasia küsimus ja Suurbritannia puhul Brexit.

„Mõtisklesin, kuidas saan mina koolile ja õpilastele kasulik olla, ja leidsin idee, mis avab laste silmad,“ meenutab Helen Uus idee küpsemist. „Mida rohkem on sul infot maailmast, seda vabam sa valima oled. See on projekti eesmärk.“

Ta lisab, et õpilased ootavad uusi kohtumisi pikisilmi: „Tahan jätkata, kui jõudu jätkub. Näen, kuidas noorte silmad säravad, kui nad saavad otse diplomaatidega suhelda.“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!