Legendaarne eripedagoogide koolitaja Karl Karlep sai mälestuspingi

19. mai 2019 Eesti erapedagoogide liit - Kommenteeri artiklit

17. mail avas Eesti eripedagoogide liit koostöös Eesti logopeedide ühingu ja Tartu ülikooli eripedagoogika osakonnaga Tartus haridusministeeriumi vastas asuvas Peeter Põllu pargis mälestuspingi eripedagoogika koolkonna rajajale Eestis, pedagoogikadoktor Karl Karlepile.

Mälestuspingil seisab tekst: „KARL KARLEP (1939–2018), pedagoogikadoktor, eripedagoogika koolkonna rajaja Eestis. Austusega oma Õpetajale eripedagoogidelt ja logopeedidelt.“

Pink on eripedagoogide ja logopeedide austusavaldus inimesele, keda võib pidada teaduspõhise eripedagoogika ning logopeedia rajajaks ja juurutajaks Eestis.

Karl Karlepi oli elupõline õpetaja, kes oli kogu elu seotud eripedagoogilise tööga. Kuna Eestis polnud 1960-ndatel võimalik eripedagoogikat õppida, lõpetas ta eripedagoogika (oligofrenopedagoogika) eriala Moskva riiklikus pedagoogilises instituudis. 1971. aastal kaitses ta pedagoogikakandidaadi kraadi ning oli seejärel pikki aastaid seotud Tartu ülikooli eripedagoogika osakonnaga. Esimese inimesena taasiseseisvunud Eesti Vabariigis kaitses Karl Karlep 1993. aastal ka  pedagoogikadoktori kraadi.

Karl Karlepi teaduslik uurimisvaldkond oli lugema ja kirjutama õpetamine eesti keeles. Praeguseks on Eestis välja kujunenud õpiraskustega lastele lugema ja kirjutama õpetamise ning erivajadustega laste kommunikatsioonioskuste kujundamise metoodika, mida kasutavad eripedagoogid ja logopeedid ning mille aluseid ja töövõtteid rakendatakse ka tavapedagoogikas.

Karl Karlepi elutöö oli erivajadustega laste õpetamine – selle protsessi teaduslik põhjendamine ja kvaliteedi tagamine. Tegemist on teaduskoolkonna loojaga eripedagoogikas, kellel on arvukalt õpilasi. Võib väita, et kõik senised Tartu ülikooli eripedagoogika osakonna vilistlased on tema õpetusest osa saanud, tema juhendamisel on kaitstud 11 teadusmagistritööd, üks neist väljaspool Eestit, üks kandidaadiväitekiri, ta on olnud doktoritöö kaasjuhendaja.

Karl Karlepit tunnustati ka erialaliitude kõrgemate aunimetustega: 1999. a nimetati ta Eesti eripedagoogide liidu auliikmeks (Vanapagan – I) ja 2013. a Eesti logopeedide ühingu auliikmeks.

Tartu linn pakkus renoveeritud Peeter Põllu pargis välja võimaluse avaldada austust ja mälestada teenekaid kaaslinlasi. Esimene nimeline pink avati 2015. aastal. Karl Karlepi mälestusele pühendatud pink on järjekorras kuues.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!