Neljapäevane koolinädal

17. mai 2019 Raivo Juurak toimetaja - 1 Kommentaar
Raivo Juurak.

Väikekoolide kohta internetist materjali otsides sattusin märksõnale „Neljapäevane koolinädal Ameerikas“. Esimene mõte oli, et küllap õpivad lapsed seal iga nädal ühe päeva kodus interneti kaudu. Tallinna mõnes koolis on tehtud nii, et mingid klassid on terve koolipäeva õppinud kodus, pidades õpetajatega sidet internetis. Selles mõttes on Eesti koolid neljapäevaseks koolinädalaks valmis.

Lähemal uurimisel selgus siiski, et neljapäevast koolinädalat rakendavad USA-s vaesemate piirkondade koolid raha kokkuhoiu huvides. Ja koolide rahapuudus on seal nii suur, et koolis käiakse vaid neljal päeval nädalas koguni 25 osariigis, kokku 560 koolis. Nii saadakse maksta õpetajatele natuke kõrgemat palka.

Aga mis on saanud õpilastest? Üllataval kombel on õpilaste tulemused paranenud, ja seda isegi matemaatikas. Seda kinnitab 2015. aastal tehtud uuring. Ja see pole veel kõik – õpilased puuduvad pärast neljapäevase koolinädala rakendamist tundidest tunduvalt vähem ning distsipliin on koolis parem.

Tunde on neljapäevase koolinädala puhul iga päev rohkem. Põhikoolis algavad tunnid seal enamasti kell 8.30 ja lõpevad kell 16.30. Päeva pikkust pehmendatakse sellega, et lastele korraldatakse rohkesti liikumis-, huvi- ja mänguminuteid.

Ja veel üks oluline asjaolu: õpetajatele meeldib töötada neljapäevase töönädalaga koolis. Kolm vaba päeva nädalas meeldib neile. Õpetajad väidavad, et neljapäevase nädala korral on neil palju kergem tööle keskenduda. Ka nägevat nad oma klassides vähem uniseid lapsi. USA õpetajad tegevat kõik selle nimel, et viiepäevane koolinädal tagasi ei tuleks.

Siiski tekkis ka üks probleem. Kui õpilastel tekkis kolm vaba päeva järjest, hakkasid mõnedki neist avalikus ruumis rohkem pahandust tegema. Olukorra päästmiseks hakati lapsi sellel kolmel vabal päeval suunama sporti tegema, poiste ja tüdrukute klubidesse, raamatukogusse ja muudesse huviringidesse, kus neil aidatakse vajaduse korral ka midagi õppida.

Ega lapsel suurt vahet ole, mitu päeva nädalas ta koolis käib. Sotsiaalmeedias hakati hiljuti arutama, millal kadusid Eesti NSV-s õpilaspäevikust laupäevased tunnid. Mitte keegi ei osanud täpselt öelda. Mingit järsku muutust keegi ei mäletanud. Kas neljapäevasele koolinädalale üleminek oleks õpilastele niisama märkamatu?

Kui prooviks meilgi neljapäevast koolinädalat? Meie väikestel maakoolidel on ju samuti suur rahapuudus. Ka napib seal motiveeritud õpetajaid. Ning meilgi oleks ju hea meel, kui õpilaste tulemused paraneksid ja nad tundidest vähem poppi teeksid.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Neljapäevane koolinädal”

 1. Marcus Hildebrandt ütleb:

  Ma tean, et olen oma arvamusega enam-vähem üksinda, aga mina pooldan pigem kuuepäevast koolinädalat. Jah, lugesite õigesti. Põhjendan seda arvamust oma kogemusega õpilasena Saksamaal.
  Isegi viimastes gümnaasiumiklassides lõppes minu koolipäev tavaliselt kell 13.10. Kord nädalas kell 14.00 Lisaks olid ühel pärastlõunal veel kaks tundi kehalist.
  Põhimõtteliselt oli minu jaoks siis E-R koolipäev kella 13 ja 14 vahel läbi. Kuna kodutööd võtsid umbes 1 kuni 2 tundi, siis (kui tegin neid kohe pärast kooli) kella 15ks või 16ks olin kooliga seondavaga valmis ja sain ülejäänud päeva oma huvidele pühendada.
  Et võimaldada suhteliselt lühekesi koolipäevi nädala sees, oli meil igal teisel laupäeval koolipäev (8.00-12.00). Tunnid olid 45 minuti asemel 60 minutit pikad ja koosnesid tavaliselt ainetest, mis vajavad rohkem aega, nt 2 tundi keemiat (katsed!) ja 2 tundi kunstiõpetust.
  Selle koolipäevade korralduse tulemused: koolipäevad olid mõistliku pikkusega ja iga päev jäi aega nii iseseisvaks õppimiseks kui ka oma huvide jaoks. Eriti sügisel ja kevadel sai pärast kooli ilusat ilma nautida ja päikese käes viibida. Ja isegi talvel sain veel valgel ajal koju. Laupäevased koolipäevad meid ei koormanud, sest õpiti tavaliselt “lihtsamaid” aineid ja esmaspäevaks sel juhul kodutööd ei antud.
  Minu arvates peaks IGAL päeval valitsema tasakaal koolielu ja eraelu vahel. Mis kasu on viiepäevasel või lausa neljapäevasel koolinädalal, kui kahe või lausa 3 vaba päeva hind on hästi pikad koolipäevad?
  Olen endiselt arvamusel, et koolipäevad on Eestis pisut liiga pikad, ja ma ei pea õigeks, et õpilane, kes pärastlõunal oma huvi või trenniga tegeleb, peab hilisõhtul veel koolitööga tegelema. Õpetajana näen tagajärjeid iga päev: väsinud õpilasi.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!