Tallinna keskraamatukogu soovitab: Lastele loodusest

17. mai 2019 Tallinna keskraamatukogu - Kommenteeri artiklit

Helen Ahpornsiri „Neli aastaaega“ viib lugejad nauditavale rännakule läbi terve aastaringi. Jutustatakse lugusid nii lindude-loomade kui ka putukate ja taimede elust eri aastaaegadel. Looduses ei püsi miski kaua muutumatuna ja seetõttu on iga hetk väärt, et võtta aega selle imetlemiseks. Imeliseks ja eriliseks teevad raamatu tõetruud käsitsi pressitud taimepildid, mis on kokku seatud taimede õitest, lehtedest ja seemnetest. Lapse loovuse ja mõtlemise arendamiseks võiks neid kauneid pilte vaadata ja uurida lapsega koos.

Saksa metsniku ja paljude loodusraamatute autori Peter Wohllebeni rohkelt illustreeritud raamat „Kas kuuled, kuidas puud räägivad“ on suurepärane raamat puude maailma avastamiseks. Kas me oskame endale teadvustada, et mets on palju enamat kui ainult puude kogum? Raamatust saame teada, kuidas toimib mets kui organism ja mida sealt leida võib. Raamat viib meid põnevale retkele metsa, kust on võimalik iga päev midagi uut avastada. Autor seletab arusaadavalt ja paeluvalt metsa floora ja fauna iseärasustest. Saame teada puude pereelu kohta, kuidas puud hingavad, kuidas üksteisele teateid saadavad, mida nad kardavad, kes on nende naabrid ja et iga puu on omamoodi. Samuti sellest, kuidas loomad metsas elavad, mida nad oskavad. Lisaks on raamatus praktilised ülesanded, kuidas metsas mitmesuguseid asju katsetada ja uurida.

Pjotr Socha illustreeritud ja Wojciech Grajkowski kirjutatud raamat „Puud“ on huvitav ja meisterlike illustratsioonidega suureformaadiline lasteraamat. Raamatust saab lugeda huvitavaid fakte puude kohta, legende ja lugusid. Saab lugeda puitehitistest, puidust sõidukitest, puunikerdustest ja puidust instrumentidest. Põnev on teada saada evolutsioonipuust ja sugupuust, puuraiduritest ja puuolenditest. Nii raamatu tekst kui ka illustratsioonid on harivad ja pakuvad uurimisrõõmu.

Kristel Vilbaste õpetab raamatus „Sipelgahapu“ loodust märkama ja lugema. Kõik lood räägivad loodusest ning taimede ja loomadega seotud pärimustest. Saame teada, mismoodi räägivad loomad ja mida tasub metsas suhu pista, mis liiki kukkesid elab Eestimaa looduses, kes on mudakukk, kuidas teha tuld, kuidas leida head joogivett. Tutvustatakse, kuidas looduskalender.ee lehe kaudu saab jälgida loomade ja lindude elu metsas. Sobib arendavaks lisalugemiseks loodusõpetuse tundidele.

Kaja Lotmani kirjutatud raamat „Hommikukontsert Matsalus“ paistab silma Marju Tammiku omanäoliste illustratsioonidega. Saame tuttavaks lindude ja loomadega, kes varahommikul õuel askeldavad. Koos peategelasega kuuleme õuest kostvaid hääli ja linnulaulu, mis kõlabki nagu hommikukontsert. Raamatu käsikiri pälvis Põlvepikuraamatu 2017. a konkursil teemaraamatu eripreemia ning osutus valituks 2018. a viie kauneima Eesti lasteraamatu hulka.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!