Tartus puhkevad õide uued näitused

10. mai 2019 Kristiina Tael, Nele Dresen - Kommenteeri artiklit
Tartu laulupeomuuseum asub ajaloolises hoones aadressil Jaama 14. Aastail 1870–1903 tegutses siin Vanemuise selts, mis pani aluse Eesti laulupidude traditsioonile. Foto: Mihkel Lember

Tartu linnamuuseumi jaoks tuleb 2019. aasta suvi tegusalt, sest väga väikese vahega avatakse kaks uut vägevat näitust: usuliikumisi tutvustav ajutine näitus peamajas ja uus püsinäitus laulupeomuuseumis.

Laulupeomuuseum on linnamuuseumi harumuuseum, kus avatakse laulupeo juubeliaasta tähistamiseks 20. juunil uus püsinäitus „Oma viisi hoides“. Mis teeb üheslaulmise nii vägevaks? On see ühine mõte, mis väljendub tuhandetelt suudelt kõlavas lauluviisis, armastus pikaealise traditsiooni vastu või hoopis laulukaare all koos hingamine? Laulupeo lool on mitu tahku, mis seoti kokku 1869. aastal. Aeg, uued loojad ja lauljad on laulupidu muutnud, kasvatanud mahtu, voolinud vormi ja viinud kujuni, mis kindlasti pole lõplik, kuid täidab nüüd nii paljusid rõõmuga.

Väljapaneku keskmes on teemad: millisena sündis laulupidu, kuidas on see säilitanud ning kasvatanud traditsioone ning kus on mängus olnud poliitika. „Oma viisi hoides“ mõistame meile niivõrd olulist viisi ajada oma asja. Nii kultuurilist, poliitilist, rahvuslikku kui ka südameasja.

Uus näitus ka peamajas

Tartu linnamuuseum (Narva mnt 23) avab 22. mail näituse „Mitut usku Tartu: kirikust kristallipoodi“, mis räägib Tartu usuelust alates 20. sajandi algusest kuni tänapäevani. Juttu tuleb näiteks sellest, kuidas mõjutasid 20. sajandi spiritualism ja teosoofia vabariigi algusaegade haritlaskonda, mida kujutas endast usk ja usuelu nõukogude ajal ning kui palju võimalusi on tänapäeval Tartus usu praktiseerimiseks.

Teemat aitab külastajale lähemale tuua kaasahaarav kujundus, milles on lähtutud kajastatavate usuliikumiste sümboolikast ja toimumiskohtadest – näiteks Hare Krišna tempel, hiis, haritlase salong ning esoteerikapood. Väljapanekut rikastavad audiovisuaalsed lahendused ning võimalus ise järele proovida – näiteks saavad külastajad osaleda vabastava hingamise seansil.

Mõlema näitusega kaasnevad haridus- ja publikuprogrammid. Täpsem info selle kohta on leitav kodulehelt linnamuuseum.tartu.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!