Ugala teatrisuvi toob põneva metsavennaloo ja perekonnamüsteeriumi

10. mai 2019 Liis Aedmaa Ugala teatri dramaturg - Kommenteeri artiklit
Stseen lavastusest „Etturid“, mis räägib loo kolmest noorest mehest, kellest olude sunnil saavad metsavennad. Foto: Heigo Teder

Ugala teater rõõmustab tänavu suvel teatrisõpru kahe eriilmelise suvelavastusega. Järvamaal Vargamäe lähistel Kukenoosi viljakuivatis jõuab publiku ette metsavennadraama „Etturid“. See Eno Raua samanimelisel põnevusromaanil põhinev lavastus räägib loo kolmest noorest mehest, kellest olude sunnil saavad metsavennad.

Lavastaja ja dramatiseerija Taago Tubin leiab, et tegelased selles loos ei ole bandiidid ega kangelased, vaid tavalised inimesed kõigi oma hirmude ja nõrkustega. „Nad püüavad ebainimlikus piirsituatsioonis hakkama saada. Püüavad elada ja armastada, võideldes oma elamata jääva elu ängiga. Siin on armastust ja põnevust, aga üheks oluliseks teemaks on ideaalide purunemine, mis võiks tekitada küsimuse: kuidas käituksime ise, kui satuksime samasugustesse oludesse?“ arutleb ta.

Kui tuua mängu paralleelide tõmbamine 1944. aasta ja tänapäeva vahel, tõdeb Tubin: „Ma ei ole kindel, kas tänapäeva inimesed ikka varjaksid metsavendi, teades, et riskivad enda ja oma lähedaste surmaga. Võib-olla on oluline seda küsimust endalt küsida, sest vabadus, nagu me teame, on habras.“

„Etturite“ lugu liigub kiiresti ja jaguneb nagu malepartii kolmeks osaks: septembris 1944. aastal toimuv avang, 1944–1948 aset leidev keskmäng ja lõpplahendus mais 1949. Ugala teater mängib „Ettureid“ Kukenoosi küünis Albus juunis ja augustis kokku kümme etendust.

Ugala teatri suurel laval jõuab juuni lõpus publiku ette Esko Salervo ja Andres Noormetsa perekonnamüsteerium „Ruth“. Soome näitekirjanik ja filmistsenarist Esko Salervo on eestlastelegi tuntud Soome Jätkusõjast rääkiva ajaloolise filmi „Vaikus“ stsenaariumi autorina. Selle töö eest võitis Salervo 2012. aastal ka Jussi auhinna parima filmistsenaariumi eest.

Noormetsaga kahasse kirjutatud näidendi „Ruth“ peategelane on Maria. Noor naine, kes on sunnitud müüma vanatädilt päranduseks saadud maamaja, et oma umbejooksnud eluga edasi minna. Koos isaga sõidavad nad kinnisvarale müügieelset iluravi tegema, aga koos vana maja uksega avanevad ka ühe perekonna saladused läbi nelja põlvkonna.

Üks lavastuse üllatustegelasi on Ruth Zaporah – tegevusliku improvisatsiooni meetodi looja, eriline ja ehe etenduskunstnik, kes elab Ameerika Ühendriikides ja on sealse teatriskeene grand old lady.

Ugala suurel laval saavad esmakordselt teatriajaloos kokku kaks teatrimaailma eri poolustel asetsevat etendamissuunda: Stanislavski koolkonnast välja kasvanud Eesti psühholoogiline teater ja Ruth Zaporah’ loodud meetod.

Koos ameeriklannaga mängivad lavastuses Marika Palm, Rait Õunapuu, Andres Noormets, Luule Komissarov ja Rute Trochynskyi. Lavastust mängitakse ainult viiel korral: 27.–30. juunini ja 7. juulil.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!