Uus ja hariv Lennusadamas

3. mai 2019 Kristel Soidra Eesti Meremuuseum - Kommenteeri artiklit
Muuseumitund „Kiri pudelis“. Foto: Aron Urb

Kevadel alustati Lennusadamas kahe uue ja sisult väga erineva muuseumitunniga ning sügisel on oodata veel vähemalt kolme uut programmi.

Märtsis avanes Lennusadamas meremehe igatsustest rääkiv multimeediakunsti näitus „Sex & the Sea“. Selle juurde loodi muuseumitund „Kiri pudelis“ 8.–12. klassi õpilastele. Programmi kaasautori, Jakob Westholmi gümnaasiumi õpetaja Eveli Veske hinnangul lõimib see emakeele, kirjanduse ja inimeseõpetuse tunnid ning arendab laste fantaasiat. Õpilased kehastuvad meremeesteks, analüüsivad kirju ja koostavad tekste ka ise, kasutades kujutlusvõimet ja seoste loomise oskust. Lahatakse elulisi probleeme ja leitakse lahendusi. Veske sõnul arutasid õpilased nähtu üle veel järgmiseski tunnis.

Tallinna juudi kooli õpilased tulid muuseumi üsna väsinult pärast kuuendat tundi. Õpetaja üllatuseks muutis aga huvitav programm lapsed elavaks. „Ka koduteel jagasid õpilased üksteisele saadud informatsiooni. Tihti pole lastel võimalik seksuaalsuse ja suhete teemal arutleda ja küsimustele vastuseid saada. Muuseumitund andis selleks võimaluse. Paljudes õpilastes tõi programm välja romantilise poole,“ seisis õpetaja tagasisides.

Õpilaste sõnul meeldis neile enim just välja mõeldud tegelaskujudena ülesannete lahendamine. Hinnati ka võimalust lugeda paberkirju ja vabalt omavahel arutleda. Kokkuvõtvalt jäid kõlama mõtted: „See oli üks huvitavamaid tegevusi, mida oleme klassiga koos kogenud“; „Oli tore ja lõbus ning hariv tund“.

Alates septembrist on võimalik „Kiri pudelis“ programmi lühendatud ja kohandatud versiooni ka koolitundi kutsuda.

Muuseumitunnis „Vesilennukite angaari mitu elu“ keskendutakse Lennusadama hoonele, mille renoveerimise eest on muuseumile omistatud mitu kõrget Euroopa ja mh Eesti 2012. aasta betoonehitise auhind. Luubi alla tuleb hoone funktsioon eri aegadel ning betoon ehitusmaterjalina ja selle uuenduslikkus. Õpilased saavad ka ise betooni valamist proovida.

Uue õppeaasta alguses on oodata programme teaduri argipäevast, Läänemere eripärast ja 1944. aasta suurest põgenemisest. Muuseumitunni „Sissevaade teaduri argipäeva“ saab valida lähtuvalt uurimisvaldkonnast: allveearheoloogia, arheoloogia, sõjaajalugu, arhiveerimine, purje- ja aurulaevandus. Tunnis tutvustavad teadurid oma tegemisi ja mõtisklevad, milliseid kooliteadmisi nad oma töös kasutavad. Õpilased saavad mõnest tööst osa võtta. Programmi on võimalik tellida vaid loetud kordadel.

Meretäis põnevust ootab teid Lennusadamas!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!