Viluste põhikool 250

17. mai 2019 Viluste koolipere - Kommenteeri artiklit
Viluste põhikooli uus hoone aastast 2001. Fotod: Einar Raudkepp, Krista Salf

25. mail tähistab Põlvamaal Räpina vallas asuv Viluste põhikool oma 250 aasta juubelit.

Viluste põhikooli endine eesti keele õpetaja ja õppealajuhataja Meeta Reimann on kooli ajaloo kohta kogutud materjalis märkinud, et Viluste kool asutati 1769. aastal. Esialgu asus kool keset Viluste küla G. Siilbaumi talutare ühes toas. Püsivale kohale ehitati koolimaja 1873. aastal, hilisemad hooned valmisid aastatel 1928 ning 1966. Praegune maja ehitati aastail 1998–2001. Aastal 2008 kolis praegusesse koolihoonesse Veriora lasteaed Õnneseen. Kool on olnud kolme-, kuue-, seitsme, kaheksa- ning alates 1988. aastast üheksaklassiline. Aja jooksul on koolis olnud nii internaat kui ka õpilaskodu. Pärast sõda on direktoritena töötanud Juhan Unt (1944–1946), Aleksander Eerik (1946–1952), Karl Puusepp (1952–1954), Heino Sokman (1954–1987), Jaan Vija (1987–2005), Eevi Mälton (2005–2011) ja Karin Sulg (2012–2018).

Õppimine ja õpetamine

Õpilasi on koolis viimastel aastatel olnud pisut alla saja. Käesoleval õppeaastal õpib meie koolis 88 õpilast ning töötab 15 õpetajat ja 8 töötajat. Lisaks kohustuslikele ainetele on õppekavas 1.–5. klassini tantsuline liikumine, 4.–9. klassini informaatika ning 2. klassis usundiõpetus. Koolis saab õppida inglise ja vene keelt. Püüame innustada andekaid õpilasi ja toetada abivajajaid.

Õppimist toetavad traditsioonilised ainenädalad kogu õppeaasta vältel. Edukalt osaletakse aineolümpiaadidel, loomekonkurssidel, õpilastööde näitustel ning spordivõistlustel. Sageli külastavad kooli külalised, nende hulgas nii mõnigi kooli vilistlane, jagades kogemusi elu eri valdkondadest meie õpilastega. 9. klass tutvub viimasel kooliaastal tavaliselt Räpina valla tööhõivega ning edasiõppimise võimalustega ümberkaudsetes õppeasutustes.

Viluste põhikoolis saab õppida ka nii individuaalse kui ka põhikooli lihtsustatud riikliku õppekava alusel. Õpiabi ja logopeediline abi on õpilastele kättesaadav kõigis kolmes kooliastmes. Igapäevamuredele aitavad lahendusi leida lapsevanemad, hoolekogu, omavalitsus ja nõustajad väljastpoolt kooli.

Kogu koolipere toimetab

Möödunud aasta lõpus sai valmis Viluste põhikooli õpilastööde almanahh „VIPSIK 2“, mille kaante vahele on kogutud kooliprojekti „Vahetud väärtused Vilustes“ õpilaste loometööd aastatest 2012–2016. Kaheksa aasta jooksul on õpilased selle projekti eri alateemade kaudu õppinud paremini tundma iseenda andeid ja võimeid, oma kodukohta, huvitavaid inimesi lähemalt ja kaugemalt ning teinud palju põnevat ja kasulikku koolis ning kodukohas. Käesoleva õppeaasta kooliprojekti teema on „Ehime end Viluste kooli 250. sünnipäevaks“. Juba mitmendat aastat järjest kaunistab meie kooli jõulueelset aega rahvusvaheline jõuluehete valmistamise ja vahetamise projekt, mille käigus saadetakse ja saadakse huvitavaid omavalmistatud jõuluehteid üle kogu Euroopa. Meie aktiivne õpilasesindus pakkus 2018. aasta projekti „Liikuma kutsuv koolimaja“ kaudu praktilisi tegevusi õpilastele nii vahetunnis kui ka pärast tundide lõppu.

Huvitegevus

Viluste põhikoolis on õpilastel võimalus klassivälise tegevuse kaudu osaleda paljudes ringides, mis toovad vaheldust igapäevasesse õppetöösse ning annavad tagasisidet õpilaste võimete, huvide ning võimaluste kohta. Koolis tegutsevad järgmised huvialaringid: rahvapilliringid Teisipäevamuusika ja Kolmapäevamuusika, lastekoor, mudilaskoor ja solistid, rahvatantsurühmad Vipsik, Vingerdi ja Väike Vingerdi, tantsurühmad No Selge, Tantsurõõm ja Tantsurõõmuke, kunstiring, puutööring, Võru keel, raamatukogu teatriprojektid, võrkpalli- ja korvpallitreeningud. Projektipõhiselt toimuvad jalgpalli- ja vibulaskmise treeningud ning orienteerumine. Sellel aastal pürib laulu- ja tantsupeole kolm Viluste kooli rühma: Viluste kooli mudilaskoor, rahvatantsurühm Vipsik ja neidude võimlemisrühm No Selge.

Meie õpilased on aktiivsed ka väljaspool kooli, osaledes mitmetes maakonna huvikoolides ja organisatsioonides. Nendeks on noorteühendus ELO, noorkotkad, kodutütred, Põlva ja Räpina muusikakool, karateklubi Toushi, orienteerumisklubi Kobras, Leevi näitering Pungad ja Meie Stuudio.

Kooli raamatukogu

Viluste kooli raamatukoguhoidja Ene Mähar tutvustab raamatukogu lugemishuvi edendava õpikeskusena, kus õpetajate ja õpilaste ühistegevuses saavad teoks raamatutunnid, lihtsalt lugemise hetked, trükiste väljapanekud, ettelugemised, kirjandusmängud, lugemiselamuste jagamine, raamatututvustused, infootsingud, tahvliväljapanekud, vaatmikud, näitused, kohtumised külalistega, õpilasloomingu ja -projektide esitlused, filmitunnid, mitmesugused teatriprojektid. Igal kevadel kaitsevad õpikeskuses 8. klassi õpilased oma uurimistöid, esitlevad loovtöid. Sel õppeaastal oli hundiraamatute sügis ja kassikirjanduse kevad, talvel otsisime vastust küsimusele „Miks lugeda Aino Pervikut?“. Esimene kooliaste lööb kaasa projektis „Meie väike raamatukogu“ ja askeldab Jutulinna raamatuklubis. Viluste vilistlane, lastekirjandust uuriv kirjandusteadlane Triin Lees on raamatukogu asjatundlik koostööpartner. Raamatukogus tegutsevad järjepidevalt noorte initsiatiivil tekkinud rühmitused, kelle esinemised on raamatukoguvarade elusad ettekanded. Katuseteatri järel tekkisid detektiivsed Anonüümsed Papagoid ja koolipere sai kaasa lüüa nende mitut laadi teadusprojektides. Praegu jagavad raamatute tarkuseteri Targad ja Ninatargad. Oleme esinenud kõigil Põlvamaa raamatupäevadel. Kooliraamatukogus toimuvad ühistegemised lasteaiaga. Raamatukogu on kooliprojektide üks pesadest, kus ühisloomest saavad tuule tiibadesse väärt ideed ja on talletatud projektitegevuse vääriskivid. Raamatukogu säilitab kodukoha kultuuriloolisi ja koolitegevuse materjale.

Viluste koolipere


Viluste koolipere

VILUSTE PÕHIKOOLI TÖÖTAJAD 2018/2019

 • Heili Ahelik – klassiõpetaja, kunst, vene keel, kunstiring
 • Kersti Juurma – muusika, ajalugu, õpiabi, koorilaul, pillimäng
 • Kairi Kase – inglise keel, klassijuhatamine
 • Triin Keres – klassiõpetaja, käsitöö ja kodundus, sekretär-asjaajaja
 • Aasa Liiv – eesti keel ja kirjandus, Võru keel
 • Hiie Matto – eesti keel ja kirjandus, ajalugu, ühiskonnaõpetus, õpiabi, klassijuhatamine eripedagoog, logopeed
 • Helle Mendrik – klassiõpetaja, ühiskonnaõpetus, karjääriõpetus
 • Ene Mähar – raamatukoguhoidja
 • Krista Salf – kehaline kavatus, klassijuhatamine, tants, huvijuht
 • Mare Seppo – matemaatika, füüsika, klassijuhatamine
 • Esta Sokman – klassiõpetaja, inimeseõpetus, usundiõpetus, saksa keel, rahvatants, treener
 • Valeri Zlatin – kehaline kasvatus, treener
 • Riina Villak – bioloogia, geograafia, keemia, loodusõpetus, füüsika, klassijuhatamine
 • Vaiko Kiudorv – töö- ja tehnoloogiaõpetus, tööõpetuse ring
 • Einar Raudkepp – informaatika, infojuht
 • Koolile muid vajalikke töid teevad Jüri Metsoja, Merike Laar, Kiina Nool, Liina Laar, Svetlana Vaino, Kaidi Ilves, Katrin Raja, Ülle Soha.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!