Elagu õpetajad!

14. juuni 2019 Leana Reiu, Agnes Sild, Elise-Marii Kändler, Delis Pärnoja, Annabel Lehtla ja Kaisa Lota Niit Tallinna ülikooli klassiõpetaja eriala esimese kursuse tudengid - Kommenteeri artiklit

Mõtlete, mida teha pärast gümnaasiumi lõpetamist? Tulge õppige õpetajaks!

Tallinna ülikool tähistab tänavu juubelit, koolis on antud õpetajaharidust juba 60 aastat. Õpetajaamet on auväärne ning väärib lugupidamist, kuid paraku ei hinda tänapäeva ühiskond õpetaja tööd kuigivõrd. Siiski leidub neid julgeid noori, kes on valinud õpetaja eriala.

Et seda eriala tutvustada, rääkisime õpetajate ja nende tulevaste kolleegidega. Püüdsime keskenduda headele külgedele, sest õpetaja eriala ei ole noorte seas kuigi populaarne. On teada, et töö on stressi- ja vastutusrohke, kuid leidub ka palju rõõmu pakkuvaid tegureid.

Õpetajad tõid välja, et töö ei muutu kunagi üksluiseks ega igavaks ning lastelt saab vastu armastust ja lapselikku headust. Lapsed on meie tulevik ning õpetades saame aidata kaasa parema tuleviku loomisele.

Õpetaja nagu ka iga teise eriala puhul tuleb valmis olla väljakutseteks. Neist suurimateks peetakse lapsevanemate nõudmisi ja ootusi õpetaja suhtes. Samuti valmistavad raskusi erivajadustega lapsed, kes pälvivad suurema osa õpetaja tähelepanust. Julgustuseks tahame öelda, et üldiselt on koolides olemas tugisüsteem: eripedagoog, sotsiaalpedagoog ja psühholoog. Kogu koorem ei pea jääma õpetaja kanda.

Uurisime, mis on ajendanud neid valima õpetaja elukutset. Selgus, et õpetajaamet on südameasi või lapsepõlveunistus. Tõsiasi on see, et õpetajatöö on südamega tehtud ja nõuab pühendumist. Soov ja tahe omalt pool kedagi aidata, kaalub üles kõik muu.

Soovitused tulevastele kolleegidele. Kui sulle meeldivad lapsed ning tahad oma tuleviku nendega siduda, siis tule õppima õpetajaks. Sinu tulevane amet on vaheldusrikas ja huvitav. Iga uus päev toob uued seiklused. Ära pelga sisseastumiseksameid, testi, vestlust või muud kaasnevat.

Ole julge, jää iseendaks ning tunne huvi – uuri ülikooli kodulehelt sisseastumise kohta, loe läbi materjalid ning valmistu. Jah, õpingud kestavad viis aastat, kuid see kõik on seda väärt, et kasvada ja areneda oma ala professionaaliks.

Ole südamega asja juures, aga oska ka puhata. Tuleb leida tasakaal töö ja eraelu vahel, et hoida oma närve. Õpetaja peab hoolitsema oma vaimse tervise eest. Ole oma nõudmistes järjekindel, kuid õiglane. Hea õpetaja peab olema autoriteetne ja suutma end kehtestada. Tuleb leida igas töös üks suhkrutükk, mis teeb pipratera magusaks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!