Uus võimalus informaatikaõpetajaks õppida

18. juuni 2019 - Kommenteeri artiklit

Alates 20. juunist saab esitada infosüsteemis SAIS avaldusi informaatikaõpetaja erialale nii Tallinna kui ka Tartu ülikoolis.

Informaatika ei ole meie koolides kohustuslik aine. Siiski on paljud koolid ja huviringid oma südameasjaks võtnud informaatikat noortele õpetada, et digiteenuste tarkade tarbijate kõrval oleks tulevikus ka uute digiteenuste loojaid. 2018. aastal valmis informaatika ainekava ja õpik 1. ja 2. kooliastmele. Informaatika uute valikkursuste ainekava gümnaasiumidele on koolides katsetatud ja sügisest võiks IKT-süvaõppega huvilistes koolides alustada, aga … Eesti koolides on puudu ligi 300 informaatikaõpetajat.

Informaatikaõpetajate õppe uuenemist Tallinna ja Tartu ülikoolis on Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) IT Akadeemia programm tublisti toetanud – sellel ja eelmisel aastal kokku 600 000 euroga. Nii on mõlemad ülikoolid uuendanud õpetatavate ainete sisu ja materjale ning uuendatud õppekeskkondi, samuti saavad informaatikaõpetajaks õppijad IT Akadeemia toel erialastipendiumi 300 eurot kuus.

Värskeim näide uuendustest on asjade interneti ja robootika õppelabori Digipaja avamine Tallinna ülikoolis. Uusimate robootika- ja digivahenditega varustatud õppelabor on mõeldud eelkõige õpetajakoolituse tarvis, et tudengid saaksid kogeda praktilist projektõpet mh asjade interneti ja robootika valdkonnas.

Iga kool ei suuda informaatikaõpetajale tagada täiskoormust ja sellele on õppekavasid koostades mõeldud. Osa õppekavast on informaatikaõpetajaks ettevalmistamine, siis on traditsioonilised pedagoogilised ained, lisaks võib õppija omandada mõne teise aine, näiteks matemaatika õpetamise õiguse. Tudengid saavad oskused ja kvalifikatsiooni õpetada informaatikat ja muid digitehnoloogiaga seotud teemasid (robootika, 3D-modelleerimine, tarkvaraarendus) üldharidus- ja kutsekoolis, aga ka nõustamaks täiskasvanuid töökohal või juhendamaks laste huviringe digitehnoloogia valdkonnas.

Informaatikaõpetaja erialale astumiseks Tallinna ja Tartu ülikoolis saab avaldusi esitada alates 20. juunist infosüsteemis SAIS.  

Õppima oodatakse nii neid, kes tunnevad huvi digitehnoloogia ja selle õpetamise vastu ning soovivad koolis oma õpetajateed alles alustada, kui ka neid, kes juba õpetavad, aga kellel õpetajapaberit veel taskus pole.

Kel tekkis huvi, saab täpsemat infot siit: Tallinna ülikooli informaatika õpetaja magistriõppekava.

Tartu ülikooli matemaatika-informaatikaõpetaja magistriõppekava kohta saab täpsemat infot siit.

Kodulehtedel on kirjeldatud nii õppe sisu kui vormi ja sisseastumisnõudeid, samuti leiab stipendiumite alajaotusest stipendiumi saamise tingimused.

Digipaja avamisel kinnitas TLÜ digitehnoloogiate instituudi vanemteadur Mart Laanpere, et mõlemad ülikoolid on informaatika õpetamisel teineteise tegemistega kursis ja teevad õpetamisel koostööd. Oluline on lõppeesmärk: et meie koolides oleks piisavalt informaatikaõpetajaid ja informaatikahuvilisi õpilasi.

IT Akadeemia on Eesti riigi, ülikoolide, kutsekoolide ja IKT-sektori ettevõtete koostööprogramm IKT kutse- ja kõrghariduse kvaliteedi ja konkurentsivõime tõstmiseks, vajaliku tööjõuressursi tagamiseks ning valdkonna teaduse arendamiseks. Programmi rahastab haridus- ja teadusministeerium ning koordineerib Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!