Karjäärinädal Pelgulinna gümnaasiumis

23. aug. 2019 Anette Vetik programmi „Noored kooli“ õpetaja - Kommenteeri artiklit
Õpilased tutvumas Tallinna ülikooliga. Foto: Kadri Kiigema

Pelgulinna gümnaasium korraldas kevadel 7. ja 8. klassi õpilastele karjäärinädala.

Eesmärk oli luua igale õpilasele võimalus avastada oma arengukohti, huvisid ja võimalusi, pakkudes neile praktilisi kogemusi ja professionaalset tuge. Viimane tähendab, et enne karjäärinädalat oli igal 7. ja 8. klassi õpilasel võimalus osaleda nii grupipõhises kui ka personaalses karjäärinõustamises. Töötukassa karjäärinõustajad tegelesid õpilastega individuaalselt, aidates neil oma tugevusi ja võimalusi paremini tundma õppida ning teadlikumalt otsustada, milliseid asutusi karjäärinädalal külastada.

Karjäärinädala esimesel päeval külastasid õpilased üht kutse- või kõrgkooli, teisel päeval ettevõtet, kolmandal riigiasutust ja neljandal heategevusorganisatsiooni. Iga päev paigutati kõik 176 õpilast külastusgruppidesse nende esimese, teise või kolmanda eelistuse põhjal. Kõige populaarsemate valikute puhul sai määravaks ka registreerimise järjekord.

Külastused, mille vahel sai valida, põhinesid veebruaris õpilaste hulgas korraldatud huvide väljaselgitamisel ja said võimalikuks tänu partnerorganisatsioonides töötavate inimeste avatusele ja paindlikkusele. Esimesel kolmel päeval oli õpilastel võimalus valida seitsme kuni kaheksa asutuse vahel. Neljandal päeval oli kaheksanda klassi õpilastel neli valikuvarianti ja seitsmenda klassi õpilased läksid koos vene keele õpetajatega teatrisse, kus lisaks etenduse vaatamisele rääkisid neile oma tööst ja tegid ekskursiooni teatri näitlejad.

Karjäärinädalal osales 176 õpilast, 29 õpetajat ja 30 organisatsiooni. Tagasisideküsitluses ütles 74% õpilastest, et nende motivatsioon jätkata õpinguid pärast põhikooli lõpetamist suurenes tänu sellele nädalale. Õpilased kirjutasid, et nad avastasid enda kohta palju uut ning mõned leidsid üles ka valdkonna, kus nad soovivad ennast arendada.

Projekti mõju kirjeldamiseks toon välja mõned õpilaste mõtted tagasiside küsitlusest.

  • Enne karjäärinädalat ma ei teadnud, kelleks tahan saada, aga nüüd olen leidnud paar ala, mis mulle meeldivad.
  • Individuaalne nõustamine avas mu silmad ning tutvustas mulle palju uusi võimalusi.
  • Kutsekooli külastus oli mu lemmik, sest ma nägin, millised näevad välja kutsekoolid ja sain endale kindla ettekujutuse, mis mind ees ootab, kui kutsekooli lähen.
  • Sain teada asju, mida ma tahan teha tulevikus, ja asju, mida ma kindlasti ei taha teha.
  • Kui käisin KOKO Arhitektides, siis tekkis huvi arhitekti töö vastu.

Suur tänu kõigile headele inimestele Tallinna ülikoolist, tehnikaülikoolist, kunstiakadeemiast, EBS-ist, teeninduskoolist, tööstushariduskeskusest, Tartu ülikooli Tallinna esindusest, FC Florast, Baltikast, Velvetist, Hairlook Salonist, KOKO Arhitektidest, ABC Motorsist, Boltist, Tallinna kiirabist, välis- ja keskkonnaministeeriumist, riigikogust, PPA-st, lennujaamast, HTM-ist, loomade varjupaigast, YFU Eestist, inimõiguste keskusest, Uuskasutuskeskusest, vene teatrist, „Noored kooli“ meeskonnast ja Pelgulinna gümnaasiumist ning Kristi Kongile Sorainenist ja Kristen Michalile Reformierakonnast. Suur kummardus ka töötukassa karjäärikeskuse töötajatele, kes nõustasid Pelgulinna gümnaasiumi õpilasi kokku kolm nädalat, tegeldes nii grupipõhiselt kui ka individuaalselt saja seitsmekümne kuue õpilasega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!