Kuu raamat: Shannon Philpott-Sanders „Nutivaba lõbu: 400 tegevust kogu perele“

30. aug. 2019 Tallinna keskraamatukogu - Kommenteeri artiklit

Suvel on paljud lapsevanemad silmitsi probleemiga: mida teha, et nende tööl olles ei istuks lapsed päevad läbi toas ekraani taga? Nutiseadmete massilise leviku ja kättesaadavuse tõttu on lapsi ekraanist täiesti eemal hoida juba pea võimatu (see õnnestub vaid üksikutel väga põhimõttekindlatel lapsevanematel, sest täiskasvanute endagi igapäevatoimetused sõltuvad üha enam mitmesugustest nutirakendustest). Ekraanist ilma jäetuna on aga kiirelt platsis suur hall igavus.

Shannon Philpott Sanders on teinud tänuväärse töö, kogudes kokku sadu lihtsaid ja lõbusaid ajaveetmise (või pigem: igavuse peletamise) võimalusi. Ta jälgis oma lapsi nende lemmiktegevuses, vestles enda ning abikaasa vanematega, meenutades lapsepõlve toredaid mänge ja ettevõtmisi. Sel moel ja samuti iga päev laste tehnikavidinatest eemal hoidmise probleemiga võideldes valmiski raamat „Nutivaba lõbu“.

Raamat on liigendatud neljaks temaatiliseks osaks, igaühes sada ideed. Esimesse ossa on koondatud loomingulised tegevused, teise eelkõige aktiivset liikumist soodustavad, mis sobivad pigem õue. Kolmandast osast leiab heategevusliku suunitlusega ettevõtmised. Viimasesse on koondatud ideed väikeste väljasõitude korraldamiseks ja reisil igavuse peletamiseks. Iga tegevuse juurde on lisatud raskusaste ja laste orienteeruv vanus, kellele tegevus võiks jõukohane olla. Enamik ideid on äärmiselt lihtsad ega eelda spetsiaalsete materjalide või abivahendite hankimist. Samuti on võimalik tubaseid tegevusi kohandada õue sobivateks ja vastupidi, vaja vaid sammuke ise edasi mõelda.

Raamatu formaat on käepärane ja mugav. Esmapilgul jätab kujundus küll kahvatu üldmulje, kuid tänu pildimaterjali – mis eeldab kvaliteetset ja seetõttu kaalukamat paberit – puudumisele on raamat võrdlemisi kerge. Tegevuste kirjeldused on lühikesed – hea pilguga üle libistada ja kohe tegutsema asuda. Piltide puudumine paneb tööle igaühe enda fantaasia.

Selle raamatu puhul on garanteeritud, et täiskasvanule meenuvad lugedes mitmedki lõbusad tegevused, mida ta ise lapsena ette võttis, ja ta peab endalt küsima: miks mul ei ole tulnud pähe oma lastele neist jutustada? Siinkohal koorub välja „Nutivaba lõbu“ veel üks väärtus: see tuletab lugejale meelde, kuidas lasta oma loomingulisus vabaks ning loobuda kasvõi hetkeks korraliku ja asjaliku täiskasvanu positsioonist, sest raamatus pakutavad nõuanded eeldavad ridade vahel, et ka lapsevanemad löövad kaasa. Koos on lõbusam!

Lastega koos tegutsemiseks regulaarselt aega võttes ulatub kasu käesolevast hetkest kaugemale. Avatud ja loominguline mõtteviis saab pikapeale harjumuseks ja nii on tõenäolisem, et järgmisele põlvkonnale antakse see edasi juba nipiraamatuid abiks vajamata.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!