Tallinna keskraamatukogu soovitab: Nutivabadus on nutikas

30. aug. 2019 Tallinna keskraamatukogu - Kommenteeri artiklit

Kairi Oja „Onu Internet ja nutikaigas“

Liigselt nutiseadmetes aega veetvatest lastest rääkiv lühike, kuid põnev lugu. Kohtutakse onu Internetiga ja mõistetakse, et internetis võivad peituda ka ohud ja selle kasutamisel on oma reeglid. Samuti seda, et vaba ajaga võiks teha muudki põnevat.

Kirsi Rehunen „Teadusmänge lastele“

Nutiseadmevabalt nutikaks aitab saada Soome õpetaja koostatud raamat, mis tutvustab teaduskasvatuse ja mängulise avastusõppe võimalusi lasteaias, eelkoolis ja algklassides. Autor julgustab põimima teadusnähtuste tutvustamist mängu, argielu ja kooliõppega. Raamat koosneb kolmest osast: „Maakera ja maailmaruum“, „Elusloodus“ ja „Huvitavad nähtused“, ja sisaldab juhiseid, kuidas tunde ette valmistada ja läbi viia. Kõik ülesanded on lasteaialastega läbi proovitud. Kasutatud on ka mõningaid Heureka teaduskeskuse ideid.

Anette Beckmann ja Marion Goedelt „Carlotta ja Henri. Empsil pole netti ja kõik on hukas“

Lõbus raamat perest, kus emal on alati kõige uuem nutitelefon ja ta tunneb end ka muidu arvutite alal kui kala vees. Kui ema telefon laste süül nädalaks remonti viiakse, püüab pere nutivabalt hakkama saada. Selgub, et ka sellisel elul on oma võlu. Raamatus seletatakse lahti digimaailma põhimõisteid, tutvustatakse interneti ohte ja raamatu lõpus on lastele küsimustik, mille abil analüüsida enda ja oma lähedaste nutiseadmete kasutamist.

Diana Poudel „Turvaline internet: digimaailma teejuht“

Võimalus nutiseadmete abil vabalt internetis tegutseda nõuab oskusi. Kuidas seda turvaliselt ja nutikalt teha? Eestis Hooandja portaali abiga ilmunud käsiraamatu algne eesmärk oligi anda just õpetajatele ja lastevanematele teadmisi aitamaks lastel internetis turvalisemalt liigelda, aga lugemiseks sobib see kõigile. Raamat annab ülevaate levinud suhtluskanalitest ja -võimalustest, isikuandmete jagamisest ja digitaalsest jalajäljest, internetiturvalisusest, küberkiusamisest, viirustest ja pahavarast. Raamat on kirjutatud lihtsalt ja arusaadavalt, sisaldab palju elulisi näiteid ning iga peatüki lõpus on praktiline ülesanne, viiteid lisalugemiseks ja juhised, kuidas teemat just algklassilastele parimal moel selgitada.

Martin Verg „Rangelt salajane röövli käsiraamat: ehtsa röövel Hotzenplotziga“

Muhedalt kirjutatud raamat jagab röövlieluks vajalikke teadmisi. Näiteks kuidas teha lõket, määrata ilmakaari, kirjutada salakirju ja valmistada ragulkat. Kuid sealt leiab ka väärt retsepti külmetushaiguse vastu ja nõgesesupi keetmiseks. Ehk läheb just neid oskusi igal nutikal poisil või tüdrukul vaja ka nutiajastul.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!