Tartu erakoolis algas juba õppetöö

23. aug. 2019 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
LõunaTERA lapsed testisid uut kooli juba augusti algul. Fotod: Mikk Otsar

Juba kolmandat aastat alustab Tartu erakool (TERA) õppetööd teistest varem, augustikuus. Lõunakeskuse juures asuva erakooli filiaali LõunaTERA lapsed-õpetajad rõõmustavad aga uhiuue koolimaja üle.

Uut maja luues võeti arvesse kogupäevakooli vajadusi, õpilaste tegevus on korraldatud hommikust pärastlõunani. Jagub võimalusi vaimu, loovuse ja keha igakülgseks arendamiseks. Rõõmsavärvilised liumäed ja -torud maja sees ning põnevate lahendustega mänguväljakud õues peaks tekitama soovi end liigutada suurimatelgi tukunuiadel.

„Saame nüüd kogupäevakooli rakendada nii, nagu oleme tahtnud, ja moodustada väikseid õpirühmi,“ rääkis LõunaTERA direktor Rein Uusmaa. „Väldin teadlikult sõna „klass“ ja „klassijuhataja“, meil on kõik õpetajad kõigi laste õpetajad. Õpilasi võib korraga tunnis olla üks kuni 36. Kui vaja, paneme ka sada last midagi koos tegema.“

Esimesse klassi võeti vastu kokku kolmkümmend kuus last, neil on kolm õpetajat – kaks üldõpetuse ja üks loovuse, lisaks veel inglise keele õpetaja. Uuenduseks on seegi, et esimese klassi õpetaja ei lähe enam oma lastega edasi järgmisse klassi, vaid annab teatepulga üle kolleegile.

Kurta ei saa ka koolirõõmu puudumise üle. Kui augusti algul paluti LõunaTERA lastel pildistamiseks kooli tulla, olid kõik rõõmuga nõus ja avaldasid soovi kohe õppima asuda.

„Õpetajatelgi juba näpud ammu sügelevad,“ muheles Rein Uusmaa. Nii nagu ehitajad majast lahkusid ja algas sisustamine, olid õpetajad platsis ja asusid kavandama tööd majas, terrassil, kuhu igast klassist pääseb otse, ja õues.

Mõeldud on ka õpetaja vajadustele, nende käsutuses on omaette korrus puhkevõimalustega. Pärast tunde saavad õpetajad teha seal ära ettevalmistused järgmiseks päevaks ja rääkida läbi kolleegidega. Õpetajail on juurdepääs üksteise päevikutesse ja olemas info kõigi tegemistest.

„Meie kooli tahab tulla lapsi ja õpetajad rohkem, kui suudame vastu võtta,“ lausus Uusmaa. „See näitab, et osa õpetajaid on valmis teistsuguseks, uudseks lähenemiseks. Aga meil on ka kõrged nõudmised.“

Uue koolimaja ehitust rahastas Astri grupp, kellega kool on sõlminud pikaajalise rendilepingu.

„Investeeringu jaoks poleks koolil jagunud raha,“ märkis Tartu erakooli nõukogu esimees ja koolipidaja, hariduse edendamise sihtasutuse juhatuse liige Urmo Uiboleht. „Leidsime Astri grupiga ühise keele, kuidas mõelda loovalt. Unistuste kooli tegemine nõudis selgust enda soovides ja läbirääkimisi ning kompromisse, et praktilisus ja unistused kokku viia. Tahame pakkuda võimalust, et Tartu äärepiirkondades on väiksemad koolid. Linn kasvab suure kiirusega, toetav taristu koolide ja lasteaedade näol pole sama kiiresti järele jõudnud. Meie jõuame reageerida kiiresti.“

Algavast õppeaastast hakkab kolmas kooliaste, 7.–9. klass, õppima E-Kaubamajja loodud ProTeras ja Tähe tänava õppehoone jääb 1.–6. klassi päralt.

„7- ja 16-aastaste vajadused on erinevad, samuti meetodid õppimiseks ja huvide äratamiseks,“ märkis Urmo Uiboleht. „Nii jõudsimegi selleni, et erinevad kooliastmed toimetavad omaette keskkonnas.“

Lisaks LõunaTERAle ja TäheTERAle õpivad 1.–6. klassi lapsed ka Peedu koolimajas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!