Avasta Tervishoiu Muuseumis bakterite põnev maailm

8. sept. 2019 Marleen Soosaar Eesti Tervishoiu Muuseumi haridus- ja teenustejuht - Kommenteeri artiklit
Kolmanda kooliastme ja gümnaasiumiõpilastele suunatud teadust populariseeriv uus muuseumitund bakteritest ning mikrobioloogiast tugineb riiklikule õppekavale. Foto: Eesti Tervishoiu Muuseum

Aastakümneid oleme elanud teadmisega, et hea bakter on surnud bakter. Viimaste aastate uuringud on aga tõestanud, et inimese keha bakterikooslused mängivad olulist rolli enesetunde ja tervise kujunemisel. Nende mitmekesine ning elurõõmus kogukond toetab meie keha ja vaimu ning tugevdab immuunsüsteemi. See on vana sõprus, mille tähtsusest hakkame alles nüüd aru saama.

Viimase saja aastaga on inimeste bakterikoosluse tasakaal muutunud. Me elame varasemast steriilsemas maailmas, sööme vähem elu toetavat toitu ning tarbime palju ravimeid, mistõttu oleme kaotanud mitmeid kasulikke mikroorganisme. Selleks, et mikrobioota oleks tasakaalus, tuleb panustada kasulike bakterite vajadustele.

Sel sügisel Eesti Tervishoiu Muuseumis avanev aastanäitus „Mina, superorganism“ tutvustab kiiresti arenevat teadus- ja meditsiiniharu ning räägib, kuidas meie keha bakterikooslused mõjutavad tervist ja heaolu. Näitusel saad teada, mida on võimalik igaühel meist ise ära teha, et mikrobioota oleks tasakaalus. Samuti toome näiteid bakterite kasutamisest toidu- ja ravimitööstuses. Näitus sobib kõigile, keda huvitab tervis ja teadus, ning on jõukohane ka põhikooli vanemale astmele.

Kolmanda kooliastme ja gümnaasiumiõpilastele suunatud teadust populariseeriv uus muuseumitund bakteritest ning mikrobioloogiast tugineb riiklikule õppekavale. Soovime muuta selle uurimisvaldkonna ning teadustöö tegemise õpilase jaoks mõistetavaks ning huvitavaks mitmesuguste näidete ja aktiivõppe meetodite abil. Meie head kogemused muuseumihariduse vallas võimaldavad kasutada muuseumi suurepärase keskkonnana uurimusliku õppe rakendamiseks ja aineõpetajate abistamiseks.

Tunni käigus täpsustavad õpilased uurimisülesande, koguvad ning analüüsivad andmeid hüpoteesi kinnitamiseks või ümberlükkamiseks ning teevad kokkuvõtte ja järeldused. Töötatakse 4–5 liikmega gruppides ja nutiseadme abil luuakse rühmatööna oma uurimusest interaktiivne tööleht.

Mikrobioloogiliste mõistete lahtimõtestamisel ja andmete kogumisel on abiks näitus, nutiseadmes olevad skeemid, pildid, videod ja internetiallikad. Tund sisaldab ka praktilist lihtsat katset mikroskoobiga, mis pakub avastamisrõõmu ja õpetab seadet käsitsema. Lisaks teadmistele mikrobioloogiast ja seostest meditsiiniga hakkab õpilane tunni tulemusena mängu ja isiklike kogemuste kaudu mõistma teadusliku uurimistöö protsessi. Areneb IKT-pädevus ning oskus otsida veebist iseseisvalt usaldusväärset infot. Kujuneb parem pilt eri teadusharude omavahelistest seostest ja olulisusest.

Eesti Tervishoiu Muuseumi põnevates tundides osaleb õppeaasta jooksul kokku ligi 20 000 õpilast. Registreerimine muuseumitundidesse avaneb meie kodulehel septembri keskel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!