Kohtume Tallinna Fotokuul!

22. sept. 2019 Tallinna fotokuu - Kommenteeri artiklit

6. septembrist 3. novembrini viiendat korda toimuv Tallinna Fotokuu on Eesti suurim kaasaegse kunsti biennaal. Kunstnike algatusel loodud ja rahvusvaheliselt tuntud kunstisündmuse põhiprogrammis on kolm rahvusvahelist grupinäitust Tallinna näitusepaikades, filmiprogramm ning fotokunstimess. Lisaks toimub biennaali satelliitprogramm mitmes Tallinna galeriis ja näitusepinnal.

Tallinna Fotokuu võtab lähtepunktiks fotograafia ja kaamerakultuuriga seotud arengud, kuid keskendub ka kunsti seostele protsessidega nüüdisaegses ühiskonnas, majanduses ja poliitikas. Sel aastal on vaatluse all tehnoloogiline progress, keskkonnakriis ja kasvav sotsiaalne ärevus.

Näituste raames publiku kaasamine lisab näitusekülastustele dialoogivõimaluse ning pakub tuge tänapäeva kunstiga suhestumisel. Biennaali publikuprogrammi juht Kulla Laas usub, et kunstnike eripalgelised lähenemised ja sageli teoste aluseks olevad isiklikku päritolu lood aitavad vaatajates arendada nii loomingulist mõtlemist kui ka empaatiat. „Globaalsed tulipunktid innustavad iseenda seisukohti analüüsima ja kujundama,“ lisab Laas.

Lisaks publikuprogrammile on biennaali oluline osa kakskeelne noortele suunatud haridusprogramm, milles osalejaid kutsutakse kaasaegse kunsti vahendite kaudu olulistel teemadel kaasa mõtlema ning nii oma isiklikest ootustest kui ka meid ümbritsevast keskkonnast teadlikumaks saama.

Haridusprogrammi kuraatori Laura Arum-Läätse sõnul võimaldab tänavune Fotokuu vaadelda muu hulgas meie taasiseseisvumiseelset ajalugu, süüvida keskkonnaprobleemidesse ja mõtiskleda selle üle, kuidas saata mööda saabuv pime ning kõle sügistalv. Mitme näitusega kaasneb ulatuslik uurimistöö, mille puhul on eriti huvitav, et sellesse – just Eestiga seotud teemadesse – on end pühendanud ka välismaa kunstnikud/kuraatorid. Nii tasub veeta veidi tavatu koolitund biennaalil mitte ainult kunstiõpetuses, vaid ka näiteks ajaloos või loodusainetes. Lisaks sobib haridussessioonidel osaleda koos rahvusvaheliste koostööprojektide partnerkoolide õpilaste ja õpetajatega. Arum-Lääts lisab, et biennaali külastamine annab noortele aimu, et kaasaegne kunst polegi nii segane ja mõistetamatu, vaid konteksti süvenedes tekib arusaam, et tegu võib olla millegi väga maise ja sisurikkaga.

Tallinna Fotokuu pakub haridusprogrammi üldharidus- ja huvikoolide gruppidele ning töötoad on kokku seatud põhikooli- ja gümnaasiumiastmetele. Lisaks eesti- ja venekeelsetele tuuridele pakutakse venekeelsetele klassidele ka eesti keele suunal keelekümbluse võimalust. Koolidel on sel aastal valida kuue sessiooni vahel ja nendes osalemine maksab 2 eurot õpilase kohta. Sessioonid hõlmavad põnevate näitusepindade ja väljapanekute külastusi koos tunnijuhiga ning on põimitud näituste kesksetest teemadest lähtuvate praktiliste ülesannetega.  

Tallinna Fotokuu 2019 põhiprogrammi kuuluvad näitused ja sündmused

  • 7.09.–20.10 „Kui ütled, et kuulume valgusesse, kuulume äikesesse“ Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (Põhja pst 35, T–P 12–19)
  • 14.09.–17.11 „Elavhõbe” Tallinna Kunstihoones (Vabaduse väljak 8, K–P 12–19)
  • 21.09.–01.12 „Lase oma tähelepanul.… pehmeneda ja laiali valguda“ Kai kunstikeskuses (Peetri 12, T–P 12–21)
  • 27.–29.09 kunstimess Foto Tallinn Kai kunstikeskuses (Peetri 12, R–L 12–21, P 12–18)

Vaata lisa www.fotokuu.ee.

Lisainfo ja osalemine haridusprogrammis haridus@fotokuu.ee


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!