Mitmevärviline kultuurisügis Eesti Rahva Muuseumis

22. sept. 2019 Kairi Ustav - Kommenteeri artiklit
Lavastuses „Ööpiltnikud“ etendavad Tartu Waldorfgümnaasiumi  gümnasistid klassikalist täiskasvanuks saamise lugu. Foto: Arp Karm

ERM-i sügisene näituse- ja teatrikava pakub põnevaid palasid eri vanuses külastajatele ning annab õpilastele ja õpetajatele võimaluse veeta kultuuri täis päev sügisvärvides Raadil.

Jaan Manitski Viinistu kunstimuuseumi erakogu saab sel sügisel imetleda ERM-is. Foto: Berta Jänes

19. septembrist kuni järgmise aasta veebruari lõpuni võõrustab Eesti Rahva Muuseum valikut maale ja graafikat Jaan Manitski erakogust. Kunstinäitus „Viinistu kunstisadam ERM-is. Valik teoseid Jaan Manitski erakogust“ on haruldane võimalus näha Tartus töid Eesti ainsast erakunstimuuseumist – Jaan Manitskile kuuluvast Viinistu kunstimuuseumist. ERM-is pannakse sellest harukordsest kogust välja üle 200 teose. Sellises mahus eksponeeritakse neid pilte väljaspool kodumuuseumi esmakordselt.

Kunst on Raadile kuulunud juba mõisa hiilgeaegadel. Perekond Liphartide kunstikogu oli rahvusvaheliselt kuulus ja Raadi mõis aastaid kultuuritegelaste kohtumispaik.

Viinistu kunstimuuseum on olnud Eesti kaunil põhjarannikul kunagise kolhoosi ümberehitatud kalatehases avatud 17 aastat. 300 teosest, millega alustati, on praeguseks saanud juba 1000 ja kogu täieneb jätkuvalt. Jaan Manitski on öelnud, et 99% teostest on ostetud lihtsalt meeldimise printsiibi põhjal, alles hiljem on tulnud juurde kunstiajaloost ülevaate andmise põhimõte. Kogus on olemas kõik eesti kunstis olulised autorid, suunad ja koolkonnad nii enne kui ka pärast sõda.

Väljapandud kunstiteoseid aitavad paremini mõista näituse kuraatori Reet Margi ja kunstikogu omaniku Jaan Manitski giidituurid.

ERM-i püsiekspositsioonide ja kunstinäitusega tutvuma tulles tasub varuda aega ka õhtuseks teatrikülastuseks. ERM Teater pakub etendusi mitmes žanris ning eri eas vaatajale.

Kutsume taas vaatama kevadel lavale jõudnud 1930. aastate muusikafilmide esteetikast lähtuvat ning kabareenumbritega vürtsitatud etendust „Ööpiltnikud“. Autor ja lavastaja on Gerda Kordemets, peaosades Kristjan Lüüs ja Ott Sepp. Põneviku sugemetega klassikalise täiskasvanuks saamise loo tegevus hargneb Tartu tütarlaste saksa eragümnaasiumis 1930. aastate keskel, mil sinna sattuvad kaks seiklejat – Eesti esimene pornofotograaf Ned de Baggo ja kõlvatute juttude autor Kiwilombi Ints. Nad üritavad oma lõksu meelitada nii koolipreilisid kui ka õpilasneide, kuid paljastatakse lõpuks peategelase neiu Elleni ja koolijuhataja preili Alu tegutsemise tulemusena. Etendus sobib vaatamiseks 8.–12. klassi õpilastele.

ERM-i jõululavastus „Nääriäpu jõulupuu“ pakub äratundmisrõõmu nii täiskasvanutele kui ka maguspõnevat ootusärevust lastele. Väike Äpu teab, et jõulumees tuleb, aga mis saab siis, kui ta hiljaks jääb?! Või äkki ta hoopis …? Ja kuidas päris jõulumeest ära tunda?

Neile küsimustele leiavad selles lauluderohkes loos vastused Heino Seljamaa ja sõbrad. Etenduse lõpus tervitab lapsi jõuluvana. Ootame publikuks lasteaialapsi ja algklassiõpilasi.

Jätkuvalt on mängukavas Rein Paku menukas lavalugu „Keisri hull“, mis põhineb Jaan Krossi samanimelisel ajaloolisel romaanil. Peaosalist Timotheus von Bocki kehastab Tanel Jonas.

Võisiku mõisnik Timotheus von Bock oli särav täht nii omal ajal kui ka läbi meie ajaloo. Unistada 19. sajandi alguses Liivimaal vabadusest, võrdsusest ja vendlusest võis vaid täiesti pöörane mees, kuid uskuda, et Venemaa keiser need unistused ellu viib, võis vaid hull.

Pakk on Krossi teksti tänast teatrikeelt ja -külastajat silmas pidades täiendanud. Õhku jääb mitmeid küsimusi: kas Bock oli hull või mängis hullu? Kust võttis Bock oma julguse? Miks keiser teda surmast säästis? Kust jookseb aususe ja hullumeelsuse piir?

  • Lisainfo ja mänguajad muuseumi kodulehel https://www.erm.ee/.
  • Gruppide broneerimine maarika.pokinen@erm.ee või tel 736 3079.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!