Sada aastat kunstiharidust

7. sept. 2019 Tartmus - Kommenteeri artiklit

On juubeliaastate aeg Eestis. Sel aastal on põhjust saja aasta juubelit tähistada ka Eesti professionaalsel kunstiharidusel, mis sai alguse siis, kui sai reaalsuseks idee rajada Tartusse kõrgem kunstikool Pallas. Selles koolis hakkasid noortele kunsti alustõdesid õpetama Eesti kunstnikud, kes olid saanud oma kunstihariduse ja -kogemuse Euroopas. Nende õpetus toetus eelkõige euroopalikele modernistlikele kunstiuuendustele, saades täiendust kohalikust omapärast. Kuigi tegutseda saadi vaid 25 aastat, muudeti oma tegevusega jäädavalt kodumaist kultuurimaastikku ning pallaslaste loomingust moodustus Eesti kunstipärandi üks alustalasid.

Tartu Kunstimuuseum on otsustanud väärikalt tähistada Pallase juubelit suure ülevaatenäitusega. Lisaks sissevaatele sajanditagusesse kunstiõppesse tahab näitus pöörata tähelepanu sellele, milliseks on kujunenud legendaarse kunstikooli kuvand praegu ehk mida sümboliseerib sõna „Pallas” inimeste jaoks tänases Eesti kunstis ja kultuuris.

Näitusega kaasneb mitmekülgne publikuprogramm ja haridusprogrammis pakume eri vanuses õpilastele muuseumitunde, mis mitmel moel tutvustavad seda Eesti kunsti ajaloo olulist peatükki.

Meie juurde on oodatud juba lasteaialapsed, kellega teeme koos rahuliku ja mõnusa jalutuskäigu näitusesaalides, peatudes põnevate kunstiteoste juures ja uurides, mida pildid meile räägivad.

Põhikooli noorematele õpilastele mõeldud muuseumitunnis tulevad jutuks kunstnikuks saamine ja olemine nii sada aastat tagasi kui tänapäeval. Eesmärk on saada vastus küsimusele, kas igaüks võiks olla kunstnik, ning tunnist ei puudu ka praktiline loovülesanne.

Algklassiõpilased saavad osaleda muuseumitunnis „Kunstiga kiusamise vastu“, mis põhineb SA Kiusamisvaba Kooli KiVa-programmil. Kunstiteostele toetudes saavad lapsed ise tunnis aktiivselt osaledes pakkuda lahendusi, kuidas kiusamist vältida ja mida teha, kui kiusamine on juba aset leidnud. See tund on valminud koostöös Eesti Kunstimuuseumi ja SA Kiusamisvaba Kooliga.

Põhikooli vanemale astmele ja gümnaasiumile suunatud muuseumitunnis räägime kooliga seotud kuulsate, aga ka vähem tuntud kunstnike loomingu valguses tollastest ühiskondlikest oludest Eesti Vabariigis ja õpitingimustest, mille keskel kinnitasid kanda 20. sajandi kunstiuuendused ja sündis rahvuslik maalikoolkond.

Loe muuseumitundidest lähemalt tartmus.ee/hariduskeskus.

Näitus „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ on avatud kuni 27. oktoobrini.Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!