Tarkus tulõ esi oppi

6. sept. 2019 Külli Eichenbaum Võru Instituudi projektijuht - Kommenteeri artiklit
Vana-aja koolitund Karilatsi Vabaõhumuuseumis. Foto: Karilatsi Vabaõhumuuseum

Vana-Võromaa muuseumid ootavad algaval õpiaastal sügisest kuni suveni lapsi muuseumitundidesse ning teemapäevadele, mis toimuvad neljas muuseumis: Põlva lähedal Karilatsi külas, Läti piiri lähedal Kuutsi külas ning Võru linnas. Muuseumide põnevad kogud, ajastuhõnguline olustik ja praktiline tegevus annavad koolitunnis õpitule juurde kogemuse. Tarkus tulõ-i tühjäst!

Eri ajastutes ja rollides saab seigelda ajaloolise postitee ääres asuvas Karilatsi Vabaõhumuuseumis. Siin on lastel tegevust nii õues kui muuseumitaredes. Maastikumäng muuseumi õues, vanamoodi mõõduvõtt, rehetare saladused või mardisandiks hakkamine on hea vaheldus koolitundidele. Põnev elamus on osaleda vana aja kohtuistungil või kehastuda sajanditaguse aja kooliõpilaseks selleaegses koolimajas.

Kuutsi külas asuvas Mõniste Talurahvamuuseumis saab teada, millest ja kuidas meie esiemad perele rõivaid tegid, mismoodi käib kodune leivategu, milliseid mänge mängisid lapsed vanal ajal. Teematunnid viivad lapsi loodusesse, kas siis metsa jahile, seenele, laululinde kuulama või taimi tundma õppima. Omamoodi ajastuelamust pakub muuseumipood, kus saab proovida nii poemüüja kui ka poeselli ametit. Ehtsas suitsusaunas tutvustatakse kohalikke saunakombeid, mis on üks Vana-Võromaa kultuuripärandi tunnusmärke.

Võru linnas asuv Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum pakub õpilastele lisateadmisi ajaloost, kirjandusest, rahvaluulest, aga ka käeliste oskuste arendamist. Eesti rahvuseepose looja ja linnatohtri Fr. R. Kreutzwaldi muuseumis astume „Kalevipoja“ maailma, õpime rahvajuttude ning muinaslugude jutustamise kunsti või arutleme keele ja identiteedi teemadel. Käsitöötares saab õppida lihtsaid trükitehnikaid, paberitööd ja raamatuköitmist.

Võru linnas ajaloolise Katariina allee ääres olev Vana-Võromaa Kultuurikoda ühendab endas muuseumi ja kunstigalerii. Muuseumitundides saab täiendada ajalooteadmisi kohalike lugude ja kogudes olevate esemete abiga. Aastaringiga seotud tähtpäevade teemalised osalustunnid õpetavad paikkonna kombestikku ja pakuvad lastele meisterdamisrõõmu. Kunstitundidele annavad iga kord erineva sisu galeriis vahetuvad näitused, mille toel arutatakse, kuidas vaadata kunsti, millise tehnika abil on kunstiteos loodud, jms.

Kõikide muuseumitundide koondinfo klasside kaupa leiab Võru Instituudi kodulehelt https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis.

Õpetaja jaoks valiku lihtsustamiseks oleme muusemitunnid välja toonud klasside kaupa, näidatud on muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga. Mitme teema puhul on tegevusse lõimitud eri ainetundide teadmisi.

Muuseumitöötajatega saab eelnevalt täpsustada ootused tunni sisule ja kokku leppida sobiva aja.

Soovitame õpetajatel liituda Vana-Võromaa muuseumide uudiskirjaga, mis annab eelinfot iga eelseisva kuu ettevõtmiste kohta meie muuseumides.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!