Tartu ülikooli botaanikaaed kutsub taimedele eestikeelseid nimesid nuputama

6. sept. 2019 Annely Lambing TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia turundus- ja kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Kõigil TÜ botaanikaaias kasvavatel taimedel ei ole eestikeelseid nimesid. Oleme valinud välja kümmekond sellist liiki ja ootame külastajatelt huvitavaid ettepanekuid. See võimalus on avatud septembrikuus kahe nädala jooksul, 13.–27. septembrini. Nimede kogumine on TÜ botaanikaaia eksperiment, mis lõpeb teadlaste ööl, 27. septembri õhtul. Lõpliku valiku teeb ettepanekute seast botaanilise terminoloogia komisjon oma esimesel sügistalvisel koosolekul. Põhjalik eelinfo on väljas TÜ botaanikaaia kodulehel hiljemalt alates 12. septembrist (www.botaanikaaed.ut.ee)

Sealt leiate väikse ülevaate eestikeelsete taimenimede moodustamise reeglitest ja mõned viited selleteemalistele artiklitele. Saadaval on nime vajavate liikide nimekiri, nende lühiiseloomustused ja veel mõˇned andmed, mida võib nime nuputamisel tarvis minna. Loomulikult võib ka ise lisainfot otsida.

Ladinakeelne ehk teaduslik taimenimi on rootsi teadlase Carl von Linnè poolt 1753. aastal kasutusele võetud süsteemi alusel kaheosaline, koosneb perekonnanimest ja lisandsõnast ehk epiteedist. Eestikeelne taimenimi koosneb samuti kahest sõnast, aga perekonnanimi asub tagapool lisandsõna.

Ristimiseks pakume liike, millele on tarvis välja mõelda nime mõlemad komponendid, aga ka selliseid, millel eestikeelne perekonnanimi juba olemas ja puudub vaid liigi epiteet.

Ettepanekud tuleks tuua Tartu ülikooli botaanikaaeda ise kohale (Lai 38, iga päev kella 10–17, 27. septembri õhtul kl 18–22) ja taimed ka oma silmaga üle vaadata.

Pühendame oma ürituse eesti keele aastale.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!