Tulemus sai mitu korda parem kui unistus

6. sept. 2019 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Tartu Variku kooli aatriumis on valgust ja avarust ning põnevaid detaile. Fotod: Ove Maidla

Alanud õppeaastal alustab kaheksa põhikooli tööd täiesti uue näo ja sisu saanud hoonetes, kus on nüüd kaasaegne ja inspireeriv õpikeskkond ning uudne ruumilahendus. Põhikoolide korrastamise meetmest tulnud toetusrahaga tehti korda koolid Tartus, Aseris, Jõgeval, Paides, Juurus, Viljandis, Tabiveres ja Põlvas.

Tartu Variku kooli vanast hoonest jäid aasta kestnud tööde käigus alles vaid kandekarkass ning välispiirded. Sisenejale avaldab esimesena muljet valgusküllane aatrium, kus seinal hiiglaslik kell ja põrandal malenupud, millega võiksid hiiglasedki mängida.

Maja ruumilahendus järgib avatud õppemaastiku põhimõtteid, muuta saab klasside suurust ja ühendada avatud alaks ka raamatukogu ja kaks kunstiklassi.

Võimla asemele kerkis uus spordihoone, kus on kaks täismõõtmetes pallisaali, jõu- ja matisaal. Päeval on spordihoone õpilaste päralt, õhtuti on uksed avatud kõigile huvilistele. Hoone ümber on uued mänguväljakud koolitundide läbiviimiseks ja skatepark.

Koolimaja avamisel meenutas direktor Peeter Kikas, et kui ta 14 aastat tagasi tööle tuli, oli vana maja väsinud ja õpetajad ootasid uuelt juhilt vaid remonti.

„Unistasime pikalt, aga tulemus sai mitu korda parem kui unistus,“ tunnustas Kikas. „Maja soosib koostööd, siin on ka lõõgastumiseks võimalused. Ja meie õpilastel on nüüd parimad sportimisvõimalused linnas, Eestis, maailmas!“

Varasemast turvalisem on kooli tulla, ümberkaudsed tänavad remonditi ja rajati kõnniteed.

Koolil on uus tunnuslause: „Väärtustades traditsioone loome homset“. Selle autor on vilistlane Kaisa Koskor.

Traditsioone väärtustavaid põnevaid elemente on majas mitmeid, näiteks on kummardusena endisele kunstigümnaasiumile ruumide sildid värvilistes pildiraamides.

„Püüame uue maja täita sisuga,“ lubas Peeter Kikas. Tõestuseks, et seinad õpetavad, on seegi, et direktor on suvi otsa võtnud vastu vanemate kõnesid ja õpilaste arv ületas viiesaja piiri. Olemas on ka kõik õpetajad.

Matemaatikaõpetaja Valli Siruli on üks kolmest õpetajast, kes on tööl kooli algusest 1980. aastal. Ta tunneb rõõmu, et viimaks ometi toetab maja mitmesuguseid õpetamisvõimalusi.

„Õpetaja roll on ju muutunud,“ märkis Siruli. „Ei pea olema klassi ees, kriit käes. Olen õpilaste suunaja, toetaja ja juhendaja,. Kolmandat aastat õpetan veebipõhiselt. Õpilasel on võimalik kõik ise ära õppida õpetaja juhendamisel vastavas keskkonnas. Püstitame tunni alguses koos eesmärgid. Laps valib, kas ta võtab maksimumi või teeb poole. Tunni lõpus hindab igaüks ise, kas ta on oma eesmärgi saavutanud. On ka õpilasi, kes on harjunud vana klassikalise õppimisega.“

Uuenenud maja tuli vaatama ka kooli esimene direktor, 95-aastane Udo-Vello Lamp, kelle sõnul töötavad õpetajad nüüd justkui paradiisis.

Riik toetab omavalitsusi koolivõrgu korrastamisel enam kui 100 miljoni euroga. Esimeses voorus toetati 22 kohaliku omavalitsuse projekti ja teises 12. Nüüdisajastatakse üle 100 000 ruutmeetri põhikoolide pinda, koolipind väheneb 91 000 ruutmeetri võrra.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!