VAT Teatri uus hooaeg toob kuus uuslavastust

23. sept. 2019 Tiiu Talvist - Kommenteeri artiklit
Elena Koit, Loviise Kapper ja Triinu Meriste (Ugala Teater) lavastuses „Kosmilised saialilled“. Foto: Siim Vahur

VAT Teater alustas oma 33. hooaega Paul Zindeli perekonnadraamaga „Kosmilised saialilled“, mille on lavastanud Katariina Unt.

Pulitzeri preemiaga pärjatud näidend originaalpealkirjaga „Gammakiirte mõju kosmilistele saialilledele” on lugu üksikemast ja tema kahest teismelisest tütrest. Elu hammasrataste vahele jäänud ning illusioonidesse klammerdunud Beatrice üritab päästa oma õrnas eas tütreid reetliku maailma kurjuse ja ebaõigluse käest, aga kuidas ja kust leida inimeseks olemise jõudu, kui elupõlguse söövitav kiirgus on jõudnud sügavale südamesoppi? Rahvusraamatukogu Tornisaalis etenduvas kriipivas loos on laval Triinu Meriste (Ugala teater), Loviise Kapper, Elena Koit ja Katariina Unt.

Juba 27. septembril on oodata järgmist esietendust. Kumu auditooriumis jõuab rahva ette poliitilistest intriigidest ja inimlikust manipulatsioonist pajatav suhtelugu „Pariisitar“, mille autor on hinnatud telesarja „Kaardimaja“ looja Beau Willimon ja lavastaja Aare Toikka. Lavastuses mängib peaosa Katariina Tamm ning teistes osades on Merle Palmiste (Eesti Draamateater), Henessi Schmidt, Margus Prangel (Von Glehni teater) ning Tanel Saar..

Sügise poole, täpsemalt 14. novembril, äratab lavastaja Margo Teder rahvusraamatukogu Teatrisaalis uuesti ellu August Kitzbergi igihalja loo „Kauka jumal“, milles mängib peaosa Indrek Taalma. Teisi rolle täidavad Elina Reinold, Karolin Jürise, Ago Soots ja Meelis Põdersoo. Näidendi on nüüdisajastanud Mihkel Seeder.

Veebruaris jõuab lavale EMTA lavakunstikooli 29. lennu lavastajatudengi Andreas Aadeli diplomitöö, Harold Pinteri „Tumm teener”.

Märtsis esietendub praegugi repertuaaris olevate „#kaotamindära“ ja „Kiskja“ lavastaja Helen Rekkori uus algupärane lavalugu tööpealkirjaga „Tallinnville“, mis keskendub moodsa aja tallinlaste armastuslugudele.

Aprillis näeb aga ilmavalgust tunnustatud režissööri Sulev Keeduse lavastus „Sõjasõltlane“, mis põhineb Jon Steele’i samanimelisel rahvusvahelisel bestselleril.

Haridustöötubade kombineerimisel on mitmeid uusi võimalusi

Lisavõimalused oleme loonud eesmärgil, et teatriskäik oleks ka sotsiaalse õppimise kogemus ja terviklikult mõjus. Mitmed meie haridustegevused on läbinud uuenduskuuri. Oleme pannud seljad kokku Eesti seksuaaltervise liiduga ning loonud lavastuse „Kiskja“ juurde nii õpilastele kui ka õpetajatele mõeldud töötoa „Seksuaalsus ja meie õigused“ ning vajaliku lisamaterjali.

„Kas kalad magavad?“ juurde saab kutsuda VATinaariumi töötoa, mida sobib teha ka pärast teiste lavastuste vaatamist. Töötuba sobib nüüd juba alates 12-aastastele ja on võimalik kahel suunal: 1) kirjutamispõhine; 2) teatri põhimõisteid avav (mis on näidend, lavastus, etendus jne?). Foorumteatri töötuba on võimalik teha ka pärast „Pál-tänava poiste” ja „Müller peab lahkuma” etendust. Väiksematele sobivad tantsutöötoad (improtants ja tantsuetteastet sisaldav flamenko), improteater ja lookirjutamine.

Täiskasvanute koolitused võivad toetada nii koos kollektiiviga õppimist kui täita hariva lõõgastumise eesmärki. Oluline on küsida, mida on just sellel grupil parajasti vaja. Hästi toimivad teatud aja tagant järgnevad töötoad. Näiteks kolm järjestikust töötuba, kus saab minna süvitsi – improteater + foorumteater + lookirjutamine; kirjutamispõhised (VATinaarium + lookirjutamine + näidendikirjutamine“) või liikumispõhised (lavavõitlus + flamenko + improtants). Lisainfot leiab kodulehelt „Õpetajate“ rubriigist.

NB! VAT Teatri hooaja alguse suur uudis on seegi, et nüüdsest on rahvusraamatukogu teatrisaalis istekohad nummerdatud!

Kõigest uuest, aga ka juba eelmisel hooajal kavas olnud lavastustest ja töötubadest lähemalt meie kodulehelt www.vatteater.ee.

PuudutaVAT Teatrit!

• Lisainfo: Tiiu Talvist, VAT Teatri korraldus- ja kommunikatsioonijuht


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!