Kutsekoolid pakkusid tegutsemisvõimalusi

25. okt. 2019 - Kommenteeri artiklit

Oskuste ööl tutvustasid kutsekoolid üle Eesti oma erialasid ja õppimisvõimalusi. Pärnus võisid huvilised uudistada nii Pärnumaa kutsehariduskeskust kui ka Pärnu saksa tehnoloogiakooli.

Tänavu teist aastat osalesid kutseõppeasutused Euroopa kutseoskuste nädala raames toimuval oskuste ööl. Selleks puhuks korraldasid 17. oktoobril kutsekoolid üle Eesti oskusõpet tutvustavaid tegevusi neile, kel kutsevalik ees, mõttes ümberõpe või huvi midagi uut omandada. Avatud olid töötoad ja -kojad, laborid ning õppeköögid ja -klassid, osaleda sai lahtistes tundides ja kuulata loenguid. Ja mis peamine – oskusi tutvustati mitte teoreetiliselt, vaid anti võimalus ise midagi uut järele proovida.

Pärnumaa kutsehariduskeskuses avati oskuste ööl 11 töötuba. Päevakavas olid võimalused tegutseda puidutöötlemiskeskuses, jälgida pottsepa või AutoCadi kursust, saada selgust, mille järgi valida autorehve, teadmisi päikeseenergiast või tutvuda personaalarvutite riistvaraga. Kiiresti ja lihtsalt võis õppida soengut tegema patsipunumise töötoas. Kokanduslembesed said teada, kuidas küpsetada pitsat söetaignal või flambeerida banaani. Tervisehuvilisi õpetati veresuhkrut ja -rõhku mõõtma. Kosmeetikasalongis tegid õpilased klientidele käte spaahoolitsust ja üldmassaaži. Kõige rohkem oli külastajaid kokkamise ja patsipunumise töötoas ning iluteenuse ja massaažisalongis.

Avatud tunnid Pärnu saksa tehnoloogiakoolis

Oskuste ööl oli Pärnu Saksa tehnoloogiakoolis avatud tunnid neile, kel huvi arvutikujundaja või automaatiku eriala vastu. Õppetunnile järgnes teaduspargi Tehnopol innovatsioonijuhi Kadi Villersi loeng innovatsioonist.

Pärnu Saksa tehnoloogiakooli müügi ja turunduse osakonna juhataja Jane Parbo sõnul on kooli õppetöös suur osa e-õppel. Näiteks õpitakse raamatupidamist üle Eesti e-õppena ning õpetajaga suheldakse samuti vaid e-keskkonnas. Kooli juures on 17 aastat tegutsenud Saksa digikool, mis pakub nii auditoorset kui ka e-koolitust. Õppijate kasutuses on ka üks õppeklass Tallinna tehnikaülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuses Mektory, kus novembris algab uus, peamiselt e-keskkonnas toimuv õppevideote loomise kursus.

Saksamaa rahastatud kutsekool

Pärnu Saksa tehnoloogiakool sai alguse 2. juulil 1999 Pätzis Saksamaa Liitvabariigis (SLV), mil Pärnu linna tollane haridusameti asejuhataja Indrek Alekõrs ja SLV tehnoloogia- ja kutsehariduskeskus sõlmisid koostöölepingu Saksa investeeringuga kutsekooli rajamiseks Pärnusse.

Kaks aastat valmistati projekti ette, kool avati õppetööks 31. augustil 2001. Kooli Saksa omanik on sihtasutus Bildung und Handwerk, kellel on üle Saksamaa 250 õppeasutust, üks Poolas, üks Vietnamis ja üks Pärnus.

Pärnu kool korraldab tasemekoolitust energeetika, automaatika ja graafilise disaini valdkonnas töökohapõhise õppena, kus vaid 1/3 õppeajast õpitakse koolis ja 2/3 töökohas. Koolis õpetavad nii pedagoogid kui töökohtade spetsialistid, töökohas juhendajad-praktikud. Teiseks tegevusvaldkonnaks on täiskasvanute täienduskoolitus, millest osa on e-kursused.

Kool on võtnud enda teemaks ka liikumispuuetega õpilaste kutseõppe. Tänavu suvel saadi Erasmus+ KA2 strateegiliste projektide seas rahastus 2,5-aastasele liikumispuudega inimeste kutsehariduse projektile. Õppekava ja e-moodulid valmivad koos Saksa ja Austria partneritega. Eestist on projekti osalised Kuressaare ametikool ja Astangu kutserehabilitatsiooni keskus.


Kokku osales oskuste ööl 21 kutseõppeasutust.


Oskuste öö algas uue õppeklassi avamisega

Pärnumaa KHK-s avati samal päeval, kui tegevust alustasid oskuste öö töötoad, kosmeetikuks õppijate uus õppesalong. Pärnumaa KHK direktori Riina Müürsepa sõnul olid tulevaste kosmeetikute õppetingimused varem keskpärased ning vajasid muutmist. Õppetingimuste uuendamisse andsid oma osa ka õppijad, teenides hoolitsustega raha. Kooli panus oli umbes 50 000 eurot.

Uues õppesalongis on avarad praktikavõimalused ja mugavused külastajatele. Ruumid on ideaalsed, et õppida ja õpetajate juhendamisel kliente teenindada. Tulevastel kosmeetikutel on nüüd koolis hea praktikabaas.

Avamise järel said pärnakad kohe proovida, kuidas uues salongis hoolitsusi nautida on. Terje ja Tiiu, kes olid tulnud kohale kätehoolduse sooviga, rääkisid, et on kutsekooli õpilaste iluteenuseid varemgi kasutanud ning väga rahule jäänud, liiatigi on kooli teenused odavamad kui tavasalongis. „Noortel peab olema võimalus praktikaks,“ arvas Terje.

Igal sügisel võetakse Pärnumaa KHK-s kosmeetikuks õppima 16 täiskasvanut. Seda eriala on koolis õpetatud aastast 2012. Kaheaastasest õppeajast on pool seotud praktikaga ettevõtetes. Kutseõpetaja Ruth Ilves rääkis, et 92 lõpetanust on erialasel tööl 64, mis on tema sõnul päris hea tulemus. Kõigil, kes tänavu lõpetasid, oli selleks ajaks juba töökoht olemas.

Sel õppeaastal õpib Pärnumaa KHK-s kosmeetikuks 30 noort. Järgmisel aastal on kutsehariduskeskusel plaan avada koostöös ettevõtetega uus spaateenindaja eriala.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!