PROTO avastustehas – maagiliste leiutiste maailm avab uksed

18. okt. 2019 PROTO avastustehas - Kommenteeri artiklit

Homme, 19. oktoobril avab Põhja-Tallinnas Noblessneri sadamalinnakus uksed koguperekeskus PROTO, mis toob külastajateni maagiliste leiutiste maailma. Enam kui 30 virtuaalreaalsuse ja käed-külge-eksponaati annavad võimaluse avastada ja katsetada maailma muutnud leiutisi.

„Eestis on puudu paikadest, kus terve pere saaks ühiselt kvaliteetaega veeta. PROTO eesmärk on pakkuda nii pere väiksematele kui ka suurematele võimalust ühendada meelelahutus uute kogemuste ja teadmiste saamisega,“ sõnas PROTO avastustehase tegevjuht Ott Sarapuu.

Maailma esimene hariduslik virtuaalreaalsuskeskus PROTO lennutab tagasi 19. sajandi lõppu. „Oleme end ümbritsevate masinatega nii ära harjunud, et sageli ei mõtle ega tea, kust need on tulnud ja millisele tehnoloogiale tuginedes toimivad. 19. sajandi lõpp oli aeg, kus teaduslik mõtlemine ja tehnoloogilised lahendused tuure kogusid ning mitmed maailma muutnud leiutised sündisid. Sel ajal jõudsid masstootmisesse näiteks jalgrattad, ilmusid esimesed autod, merel sõitsid allveelaevad ning taevas lendasid kuumaõhupallid. Selle inspireeriva keskkonna ja kõik need leiutised oleme PROTO-s tänapäeva tehnoloogia abil taasloonud,“ selgitas Sarapuu.

Virtuaalreaalsuse võimalused 

PROTO avastustehases on kokku ligi 30 eksponaati, mis tuginevad nii virtuaalreaalsusele kui ka käed-külge-elamustele. Virtuaalreaalsus (VR) on tehnoloogia, kus spetsiaalseid prille ja tarkvara kasutades luuakse reaalsusega sarnanevaid elamusi. „Erinevalt päriselust saab simulatsiooni abil kogeda ka midagi täiesti erilist, näiteks maasügavusse minemist või õhujalgrattal lendamist,“ avas Ott Sarapuu.

Külastajaid ootab virtuaalreaalsuse vahendusel tutvumine teadusmaailma ajalooga, võimalus katsetada põnevaid leiutisi või ennast ise leiutajana proovile panna. „Avastustehasesse sisenedes jääb ühe esimese asjana silma elusuurune kuumaõhupall, millega saab virtuaalreaalsuses lennata ja enda osavus maailma esimese õhusõiduki juhtimisel proovile panna. Selleks on vaja oma keha vastavalt liigutada, et kuumaõhupalli õiges suunas pöörata, ning kangi tõmmates õhu kuumust üles-alla liikumiseks reguleerida,“ selgitas Sarapuu.

Lisaks kuumaõhupallile, allveelaevale, auruvedurile ja paljudele teistele olemasolevatele masinatele saab PROTO-s katsetada leiutisi, mida tänapäeval ei eksisteeri, kuid mis annavad aimu teadlaste väsimatust uudishimust. Üheks näiteks on õhujalgratas, mille abil saab kehastuda postiljoniks, kes sõidukil kirju postkastidesse viib. 

Kuigi lähenemine tervele väljapanekule on väga mänguline, kuulub eksponaatide juurde ka  leiutiste ajalooline taust, millega iseseisvalt või giidide juhendamisel tutvuda saab.

Väikeste teadlaste kasvulava

Füüsikanähtuste teadusliku poole selgitamine katsetamise kaudu on parim viis teadmisi kinnistada. „Ise katsetamine ja proovimine võib nii mõneski lapses sütitada ereda teadushuvi ning loodetavasti kasvavad PROTO väikestest külastajatest meie tuleviku Einsteinid ja Edisonid,“ sõnas Sarapuu lootusrikkalt.

Vahetut kontakti füüsikaseaduste toimimisega pakuvad mitmed sajandivanuste leiutiste mudelid ja teaduskatsed. Nii saab külastaja õhujugade abil ise palle hõljuma panna või Tesla generaatoritega muusikat teha. „Arvatavasti ühe ekstreemseima elamuse kõigist käed-külge-eksponaatidest pakub aga protoroller, millega saab teha 100-meetrise lennu üle terve avastustehase vuhisedes,“ märkis tegevjuht. See eksponaat on saanud inspiratsiooni 19. sajandi alguses loodud monorelsi prototüübist, mis tollal teadusmaailmas laineid lõi. PROTO-s on ammune leiutis pööratud tagurpidi – üksik raudteerööbas on viidud õhku ja inimene kinnitatakse rakmetega rööpa külge.

Ajalugu peegeldab ka PROTO asukoht Noblessneris

Lisaks PROTO hoonele on terve Noblessneri sadamalinnak põneva ajalooga. 1912. aastal rajati sinna allveelaevade tehas, mis oli osa arenevast laevatööstuskompleksist Kopli poolsaarel. 1913–1917 toodeti Noblessneris 12 moodsat allveelaeva, mis tegi sellest ühe tähtsaima allveelaevade tehase Venemaa keisririigis. Eesti iseseisvudes allveelaevade tootmine Noblessneris küll lõppes, kuid veepealseid laevu ehitati ja remonditi 2018. aasta augustini. „Kuna hoone ajalugu ja asukoht on PROTO loomisel oluline inspiratsiooniallikas, siis tutvustame seda kõikidele huvilistele eriliste majatuuridega,“ ütles Ott Sarapuu.

Avastustehas asub Noblessneri sadamalinakus aadressil Peetri 10. PROTO on avatud esmaspäevast neljapäevani ja pühapäeval kella 11–18, reedel ja laupäeval kella 10–19.

Lisainfo www.prototehas.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!